Дефіцит чипів вийшов за межі автомобільної галузі. Зачепить консолі і смартфони
За оцінками аналітиків, на тлі дефіциту чипів, ціни на ключові компоненти смартфонів зросли на 15% за останні три-шість місяців.
Дисбаланс попиту і пропозиції на чипи, викликаний пандемією коронавірусу, перекинувся з автомобільної індустрії на інші галузі промисловості, пише Bloomberg.
Виробники автомобілів і електроніки, які на початку 2020 роки швидше всіх скоротили обсяги виробництва, тепер не можуть розмістити скасовані замовлення на напівпровідники. Як пише агентство, виробники мікросхем не справляються з постпандеміческім відскоком виробництва, незважаючи на те, що всі потужності зайняті.
Глава найбільшого в світі виробника мобільних чипів Qualcomm Кріштіану Амон зазначив дефіцит «в усіх напрямках». Він підкреслив, що вся галузь фактично залежить від жменьки гравців в Азії.
Першими від дефіциту мікросхем постраждали автовиробники. Через брак чипів General Motors законсервувала три заводи в Північній Америці в цьому місяці. У Ford готуються до падіння продажів на 20% в найближчому майбутньому. За оцінками видання, брак чипів тільки в автомобільній галузі призведе до скорочення продажів мінімум на $61 млрд.
Однак дефіцит мікросхем торкнувся також і виробників смартфонів і ігрових консолей. Зокрема, великий клієнт Qualcomm компанія Apple заявила, що продажі деяких нових iPhone стримуються нестачею компонентів «начинки» смартфона.
У Sony допускають, що через дефіцит чипів не зможуть повністю задовольнити попит на свої нові консолі PlayStation 5 у 2021 році.
Відзначається, що на ситуацію, яка склалася, вплинули пандемія коронавірусу (скасування замовлень і зупинка виробництв), сильний бум на ринку смартфонів (особливо на пристрої з підтримкою 5G), cанкціі США проти китайської Huawei і закупівля компаніями чипів «про запас».
Також наголошується, що до найтехнологічнішого фізичного виробництва чипів залучені всього пара виробників — тайванська TSMC і південнокорейська Samsung. Це сталося через постійно зростаючу складність і дорожнечу процесу виробництва.
За оцінкою Ніка Моустон з Strategy Analytics, за останні три-шість місяців ціни на ключові компоненти смартфонів, включаючи чіпсети і дисплеї, виросли на 15%.
Японський постачальник комплектуючих для транспортної галузі Minebea Mitsumi прогнозує, що дефіцит може вразити ще більше секторів, зокрема авіацію.
«Авіакомпанії по всьому світу відмовляються від старих літаків, щоб скоротити свій баланс. А після пандемії у людей різко зросте бажання подорожувати», — зазначили в компанії.
Нагадаємо, що китайська Huawei до введення санкцій США закупила у TSMC чипів Tiangang з запасом мінімум на рік, щоб гарантувати постачання обладнання китайським телекомунікаційним операторам.