Податки у Дія.City. Як альтернативна система оподаткування відрізнятиметься від загальних умов
З 2022 року в Україні має запрацювати спеціальний правовий та податковий режим для ІТ-компаній — Дія.City, який обіцяє забезпечити низьке податкове навантаження українському бізнесу та позитивно вплинути на інвестиційну привабливість компаній.
Про це пише у колонці для НВ Бізнес керівник податково-юридичної практики EY в Україні Володимир Котенко.
Як зазначає Котенко, зараз для індустрії важливо, від якої суми нараховуватиметься ЄСВ — від мінімальної зарплати або від усієї суми виплати.
Також для ІТ-компаній актуально, як відбуватиметься корпоративне оподаткування резидентів: як обирати між податком на прибуток підприємств та податком на виведений капітал (ПНВК), і як саме останній функціонуватиме.
Поточна версія податкового законопроекту № 5376 передбачає такі ставки:
- податок на доходи фізичних осіб — 5%;
- військовий збір — 1,5%;
- ЄСВ — 22% від однієї мінімальної зарплати.
Як зазначає автор колонки, якщо ці ставки залишаться за підсумками другого читання, компанії, які працюють на загальній системі оподаткування, відчують полегшення.
Нині вони платять 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% ЄСВ (база нарахування ЄСВ обмежена 15 мінімальними зарплатами). Водночас для компаній, які працювали з ФОП на спрощеній системі оподаткування, ставки зростуть незначно: планується додати лише 1,5% військового збору.
Кому буде вигідно податок на виведений капітал?
Як альтернатива податку на прибуток підприємств, резидентам Дія.City пропонують сплачувати податок на виведений капітал (ПНВК) за ставкою 9%. Такі підприємства не сплачуватимуть податку на нерозподілений прибуток.
При цьому ПНВК сплачуватиметься лише тоді, коли компанія розподілятиме дивіденди або здійснюватиме операції, прирівняні до виведення капіталу.
Як зазначає автор колонки, дискусійним питанням залишається застосування " Податку на репатріацію" - податок на доходи нерезидентів. Ухвалена в першому читанні версія законопроєкту залишала цей податок, однак у ході підготовки до другого читання стало зрозуміло, що в цій частині законопроєкт потребує суттєвих змін, пише Котенко.
«Експерти ще обговорюють деталі переходу з податку на прибуток на ПНВК. Швидше за все, будуть передбачені перехідні положення, які враховуватимуть відмінності у режимах оподаткування та убезпечать резидентів Дія.City від подвійного оподаткування. Водночас для резидентів Дія.City планується і можливість зворотного переходу — з ПНВК на податок на прибуток», — зазначив Котенко.
Також він зазначив, що компанії матимуть ліміти на співпрацю з ФОПами. Очікується, що виплати платникам єдиного податку, які перевищуватимуть 50% витрат компанії ( 2024 року) будуть обкладатися ПНВК. З 2025 року планку буде знижено до 20%.
Як зазначає автор колонки, наразі також обговорюється запровадження норми, згідно з якою нараховані резидентом Дія.City дивіденди не включатимуться до оподатковуваного доходу, якщо протягом останніх двох років зазначена компанія дивіденди не платила.
Повну версію колонки Володимира Котенка Як оподаткування в Дія City відрізнятиметься від загальних умов, можна почитати за посиланням.
