Австралія прийняла закон, який змушує Facebook і Google платити ЗМІ за новини
Австралійський парламент прийняв закон, який змусить техногігантів на зразок Facebook і Google платити місцевим ЗМІ за новини. Напередодні прийняття Кодекс був пом’якшений після того, як Facebook заборонив користувачам з Австралії ділитися новинами.
Парламент Австралії парламент прийняв Кодекс гравців медіаринку, який дозволить уряду змусити Facebook і Google платити ЗМІ за їх контент на своїх платформах. Про це повідомляє Reuters.
Таким чином, Австралія стане першою країною, де влада зможе визначати ціну, яку платитимуть техногіганти, якщо комерційні переговори з місцевими ЗМІ зазнають невдачі.
Проте норми закону були пом’якшені в останній момент — після того, як влада досягла компромісу з Facebook. Зокрема, поправки до законопроєкту дозволять уряду звільняти Facebook або Google від обов’язкової плати за новинний контент, якщо вони доведуть, що внесли «значний внесок» в австралійську медіаіндустрію.
На думку деяких законодавців і видавців, це може залишити без підтримки невеликі ЗМІ. Австралійський уряд і Facebook, однак, називали змінений варіант документа перемогою.
Також змінений Кодекс дасть техногігантам більше часу на переговори з австралійськими ЗМІ. Якщо ж сторони не зможуть домовитися про співпрацю — в справу втрутиться держава. Влада зможе призначити розмір необхідної компенсації австралійським видавцям.
«Кодекс забезпечить справедливу винагороду новинним медіакомпаніям за контент, який вони створюють, допомагаючи підтримувати громадську журналістику в Австралії», — йдеться в спільній заяві казначея Джоша Фріденберга і міністра зв’язку країни Пола Флетчера.
Також в заяві наголошується, що Кодекс буде переглянуто протягом одного року після його вступу в силу.
Нагадаємо, що минулого тижня Facebook заборонив користувачам з Австралії ділитися новинами з-за умов Кодексу гравців медіаринку, який тоді готувалися прийняти австралійська влада. Пізніше в компанії заявили, що помилилися і «перегнули палицю». В ході 11-годинних переговорів Facebook з австралійською владою сторони змогли знайти компромісне рішення. Соцмережа пообіцяла інвестувати $1 млрд в новинну журналістику.
Раніше Google запустила News Showcase після погроз відключити пошуковик в Австралії, якщо влада країни зобов’яжуть компанію платити ЗМІ за показ контенту в пошуковій системі. Перед цим Nine Entertainment відмовилося від співпраці з компанією.
У жовтні 2020 року Google оголосила про плани заплатити ЗМІ понад $1 млрд протягом трьох років за новини для нового сервісу компанії Google News Showcase. Тоді наголошувалося, що таким чином техногігант намагається уникнути санкцій з боку регуляторів.