AMBER Alert. Як Facebook допомагатиме шукати викрадених дітей в Україні — перші подробиці
22 вересня Facebook, спільно з Мінцифрою та Нацполіцією, запускають систему сповіщення про зникнення дітей AMBER Alert. Україна стала 25-ою країною світу, де діятиме така система в соціальній мережі. Застосовуватимуть її у виняткових випадках.
Контекст. AMBER (America’s Missing: Broadcast Emergency Response) — система сповіщення про викрадення дітей, названа в честь 9-річної Ембер Хагерман, яка була викрадена і вбита в штаті Техас в 1996 році. В повідомленні, що поширюють таким чином правоохоронні органи (як правило), міститься інформація, що складається з імені і опису викраденого/викраденої, опису підозрюваного у викраденні, а також опису і номерних знаків автомобіля викрадача, якщо такі є. У США поширення сигналів Amber Alert проводиться за допомогою різних типів радіостанцій, телебачення, Системи екстреного оповіщення, електронної пошти, електронних дорожніх табло, електронних комерційних рекламних щитів і SMS-повідомлень, Google, Bing і Facebook тощо, а у деяких штатах для показу сповіщень також використовуються табло лотерейних автоматів.
До 21 вересня AMBER Alert діяла в 24 країнах світу. Україна стала 25-ою.
«Як би це парадоксально не звучало для Facebook, але цей інструмент ми запустили з амбіцією і бажанням, щоби потреба ним користуватися ніколи не виникала», — говорить Катерина Крук, керівниця з публічної політики Facebook в Україні. Про те, як і коли Amber Alert працюватиме в цій соціальній мережі, представниця Facebook розповіла НВ Бізнес.
AMBER Alert в українському сегменті Facebook: як і для чого потрібно
— Що таке AMBER Alert і для чого вона в Україні?
— Ця програма не є власне розробкою Facebook. Вона була створена в США в 1996 році. Після трагічного випадку, коли в Техасі було викрадено дівчинку Амбер і її, на жаль, не вдалося врятувати, у США почала застосовуватися система, завдяки якій поліція, у моменті, коли викрадено дитину і є розуміння, що може бути нанесено серйозну шкоду її здоров’ю або життю, може використовувати будь-які способи донесення інформації. У 1996 році такими способами були повідомлення на телебаченні, радіо, розсилка смс-повідомлень, дорожні знаки тощо. Згодом в багатьох країнах почали використовувати подібний сервіс і додавати інші способи оповіщення, коли потрібно якомога швидше повідомити громадськість про те, що зникла дитина, коли потрібно оперативно зібрати і поширити інформацію про це.
AMBER Alert в Facebook в Україні працює так: Національна поліція України надсилає нам інформацію про те, що є випадок викрадення дитини, є підозра, що життю або здоров’ю дитини може бути нанесено серйозної шкоди, є достатньо інформації, щоби поділитися з громадськістю, аби підсилити дії поліції. Після того, як вони з нами контактують, ми намагаємося якомога швидше запустити AMBER Alert.
Після запуску на платформі Facebook такого сповіщення, у стрічці новин користувачі, які знаходяться на визначеній поліцією зоні пошуку, бачитимуть повідомлення з інформацією, що допоможе знайти дитину, ідентифікувати викрадача; інформацію з обставинами викрадення, контактні номери місцевого відділення поліції чи національної поліції.
AMBER Alert на Facebook — це унікальний інструмент, адже, використовуючи інформацію національної поліції про те, де востаннє бачили дитину і який радіус пошуку, ми показуємо ці повідомлення лише людям, що знаходяться в цій зоні. Тобто, AMBER Alert не застосовується на території всієї країни, а лише там, де знаходяться люди, які можуть щось бачити, або поділитися важливою інформацією. Якщо, наприклад, сталося викрадення дитини в Києві, то AMBER Alert не покажуть у Львові - зону і радіус пошуку буде визначено поліцією, а ми використовуємо всю доступну інформацію, щоби спрогнозувати, де саме знаходяться користувачі, щоби показати їм це сповіщення.

Ми вже раніше бачили, що, навіть якщо сповіщення про зникнення дитини не створюється поліцією, люди діляться цією інформацією, пишуть пости. Ми бачили приклади, коли за допомогою інформації, яку збирали в соціальних мережах, вдавалося знаходити людей. Саме тому ми вирішили використати технологічну спроможність платформи розсилати інформацію одразу багатьом користувачам і офіційно долучилися до AMBER Alert. З 2015 року ми підключили вже 25 країн до цієї програми (Україна стала якраз 25-ою) і вона завжди діє як підсилення діяльності поліції.
Ми лише надаємо технічну можливість для того, щоби якомога ширша громадськість дізналася про проблему і допомогла в пошуку. Інформацію збирає поліція і весь збір та розміщення відбуваються відповідно до вимог чинного законодавства та протоколів національної поліції, які вже діють.
— А як саме визначатимете, кому показувати інформацію? Чи має користувач давати якісь додаткові дозволи для Facebook, щоби отримувати такі сповіщення?
— Ми використовуємо ряд різних сигналів, які допомагають нам спрогнозувати дійсне місце розташування користувача — це може бути інформація, яку він вказав у своєму профілі, адреси, де востаннє використовувався Facebook тощо. Якщо користувач ділиться з платформою даними своєї локалізації, ми можемо використовувати і ці дані, але навіть, якщо їх немає (і ми не просимо додатково вмикати ці функції), ми маємо достатню кількість додаткових сигналів, щоб спрогнозувати, чи може людина знаходитися на таргетованій території.
У контексті захисту приватності даних важливо зазначити також, що ми отримуємо інформацію від Національної поліції через спеціальний безпечний канал зв’язку (вони зв’язуються з нашими командами безпеки, ми створюємо AMBER Alert і показуємо нашим користувачам), але не повідомляємо поліції хто саме бачив його, або які користувачі ділилися AMBER Alert зі своїми друзями, коментували його тощо. При створенні будь-якого інструменту в Facebook приватність даних для нас є надзвичайно важливою, тому і в контексті цієї програми наш стандарт безпеки даних залишається незмінним і високим.
— Для самої поліції щось змінюється в питанні діяльності законодавчо?
— Саме для діяльності поліції нічого законодавчо не змінюється (звичайно, вони мають узгоджувати дії з опікунами, батьками дитини), але, повторюсь, ми даємо їм додатковий інструмент підсилення їхньої діяльності, даємо можливість достукатися до якомога більшої кількості людей, щоби отримати ключову інформацію: де востаннє могли бачити дитину, чи може хтось розпізнати викрадача…

Лише для надкритичних випадків
— Наскільки AMBER Alert може бути ефективною?
— Ми знаємо, що програма працює. Звичайно, ми би хотіли, щоби якомога менше траплялося випадків, коли в ній була потреба, адже AMBER Alert застосовується у рідкісних випадках. Коли виникає таке сповіщення, це означає, що мова про дуже серйозну ситуацію, коли дитині можуть нанести серйозної шкоди.
Щодо ефективності - наведу один з прикладів. В 2018 році в США користувачі Facebook в штаті Міссурі поділилися AMBER Alert про викрадення п’ятимісячної дитини. Цим сповіщенням поділилися 46 тисяч людей і його побачили понад 2 мільйони користувачів. Саме через те, що 1 людина, котра побачила AMBER Alert, упізнала авто викрадача (опис якого був в повідомленні) і поділилася інформацією з поліцією, через 43 хвилини після сповіщення вдалося врятувати дитину.
AMBER Alert — це про технічне підсилення діяльності пошукових команд, які займаються пошуком викрадених дітей, для того, щоби якомога більше людей побачили цю інформацію і могли надати важливі деталі, щоб можна було знайти дитину якомога швидше. Це для нас ключове.
— Чи не дасть ця система розуміння, в тому числі, і викрадачеві, що за ним полює поліція?
— У моменті, коли мова йде про загрозу життю дитини, потрібно якомога швидше зібрати інформацію і донести її. AMBER Alert — це інструмент, що застосовується у рідкісних випадках. Користуючись нагодою, я би хотіла звернутися до усіх: якщо ви бачите таке сповіщення у своїй стрічці новин, мова йде не просто про зникнення дитини, мова йде про випадок, який оцінений Національною поліцією як такий, що має найвищий ступінь загрози, мова про те, що дитині можуть нанести серйозну шкоду здоров’ю і навіть життю, мова про те, коли знаходження дитини йде на хвилини і години, а не на дні. Тобто, це надзвичайно рідкісні ситуації.
AMBER Alert застосовується лише у виключних випадках. Це не інструмент, який буде застосовуватися українською ювенальною поліцією надзвичайно часто. Він — про швидкість. Коли життя і здоров’я дитини під загрозою, чим швидше ми знайдемо її, знайдемо викрадача, тим швидше ми зможемо повернути дитині безпеку.
На вже згаданому прикладі - дитину вдалося знайти за 43 хвилини після оповіщення. Це ще не той час, коли викрадач може сильно змінити свої плани. Це той час, коли відбувається викрадення. Чим більше ми інформації зберемо, тим краще.
Принцип «чим більше інформації, тим краще», діє і в комунікації: ми поєднали сили з Національною поліцією і Мінцифри в Україні для того, щоб максимально широко комунікувати цю подію — запуск AMBER Alert в Україні.
Як з’являтимуться і зникатимуть сповіщення і як платформа боротиметься з фейками
— В Україні, цього не заперечити, є проблеми з рівнем цифрової грамотності населення, розпізнаванням фейків і дезінформації. Як в цьому контексті користувачеві розпізнати фейкове повідомлення, яке маскується під сповіщення AMBER Alert і як платформа буде боротися з такими фейками?
— Боротьба з дезінформацією важлива для Facebook на усіх полях. Наш досвід з AMBER Alert говорить про те, що це випадки, до яких спільнота ставиться надзвичайно серйозно. Це не «легковажні» випадки. Вкотре, наголошу, що AMBER Alert буде застосовуватися вкрай рідко. Тобто, ситуація, коли люди призвичаяться чи постійно бачитимуть ці сповіщення в стрічці новин — малоймовірна.
Варто розуміти, що це — інструмент Facebook. Це не сповіщення, яке запускає Національна поліція зі своєї сторінки. Це є сповіщення системи Facebook і його підробити надзвичайно складно.
Якщо говорити про повідомлення, наприклад, спільнот, які вирішать маскуватися під AMBER Alert, то зазначу, що всі інструменти, які ми використовуємо, щоби відслідковувати чи діють наші правила спільноти на профілях, сторінках і групах — будуть застосовуватися і в цьому випадку.
Важливо зрозуміти, що коли ми отримуємо інформацію від поліції, вони нам задають не тільки параметри, де саме запускати AMBER Alert, але й розуміння, скільки він може тривати. Як тільки ми знаходимо дитину, сповіщення перестають діяти.
— Після того, як дитину знайдено, повідомлення видалятимуться? Чи повідомлятиме Facebook про результати пошуку?
— Оскільки AMBER Alert на нашій платформі є лише одним із способів того, як Національна поліція може ділитися інформацією про справу, зрозуміло, що основне інформування громадськості про перебіг пошуку чи його закінчення — теж відповідальність поліції.
Ми допомагаємо в поширенні інформації про випадок і в пошуку людей, які володіють критичною інформацією про те, де може знаходитися дитина чи викрадач.
AMBER Alert, який ви бачите в стрічці новин, не можна прокоментувати, але ним можна поділитися і його побачать у вашій стрічці всі та зможуть прокоментувати. Відповідно, якщо в стрічці новин термін дії AMBER Alert зникає (ви його бачити не будете, оскільки правоохоронці попросили прибрати його з платформи), але пост, який ви поширили, який почали коментувати в ваші стрічці, залишається у вас.
Як запускали AMBER Alert в Україні
— Як запускалась AMBER Alert в Україні і яка роль в цьому вітчизняних правоохоронців?
— Нашим головним партнером при запуску цього проєкту є Національна поліція України. Саме на їхньому боці лежить професіоналізм та експертиза. Це команда, яка займається пошуком та розслідуванням викрадення дітей в Україні багато років. Опираючись на їх досвід та експертизу, ми даємо їм додатковий інструмент підсилення діяльності.
Коли ми звертаємося з пропозицією запуску AMBER Alert, в кожній країні ми вивчаємо, як в ній влаштована система і чи мають вони свої протоколи пошуку дітей. Facebook не приходить і не розказує своїм локальним партнерам, як це має все працювати — ми лише очікуємо певної інформації від них, яка дозволить нам запустити AMBER Alert.
Відповідно, поспілкувавшись з Національною поліцією України (тут також варто відзначити підтримку Міністерства цифрової трансформації, яке є нашим партнером в багатьох програмах із діджиталізації), ми зрозуміли, що в поліції є протокол, є розуміння як діяти, є критерії, за якими вони визначають серйозність справ. Коли ми зрозуміли, що дійсно можемо працювати в цьому напрямку, почали проводити спеціальні технологічні тести, зв’язали правоохоронців із спеціальною командою в Facebook, яка займається безпековими питаннями (це глобальна команда, яка працює 24/7).
Звісно, ми проговорили з українськими партнерами технічні аспекти (як надсилати інформацію, її обсяг, фото тощо) і після того, коли у нас з’явилося розуміння, що вони відповідають критеріям програми, вони знають як і коли застосовувати AMBER Alert, ми готові запускати цю програму в Україні.
— В тому ж США AMBER Alert — програма комплексна, що включає в себе різні типи сповіщень, серед яких і Facebook, проте в Україні про її імплементацію в інших нішах поки не відомо. Від кого виходить ініціатива у випадку з Україною?
— У випадку викрадення дитини, коли серйозний кейс, важливо якомога швидше зібрати інформацію і допомогти в цьому питанні. Чи це означає додаткові кроки розширення AMBER Alert в Україні, на які йтиме Національна поліція — це питання до них.