Як держава хоче провести інтернет в села за 850 млн грн і що в цьому проєкті бентежить провайдерів
В Уряді оголосили, що наступного року держава планує за 850 мільйонів гривень підключити 5 тисяч сіл до високошвидкісного фіксованого Інтернету. На телеком-ринку ініціативу сприймають з певною настороженістю.
НВ Бізнес дізнавався у гравців телеком-ринку, чи готові вони братися за цифровізацію сіл та освоювати ці кошти.
Що планують в Мінцифри
Як розповів під час онлайн-брифінгу віце-прем'єр-міністр України — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, у проекті бюджету на 2021 рік передбачено 850 мільйонів гривень на підключення до високошвидкісного оптичного інтернету соціальних об'єктів в сільській місцевості. Ще одна амбітна мета — привести провайдера в місцевості, куди йому «тягнути оптику» наразі невигідно через довготривалу окупність інвестицій і невелику кількість потенційних абонентів.
До цього Мінцифри підштовхнули результати дослідження, які показали: до оптичного (фіксованого) інтернету не підключено близько 40% шкіл, 92% бібліотек та 37% лікарень по усій країні.
«Вперше в історії України наше міністерство провело якісне дослідження і ми реально зрозуміли, які соціальні об'єкти не підключені до фіксованого інтернету. У нашій країні це більше 10 тисяч об'єктів», — сказав Федоров.
Загалом планується, що державна програма «Інтернет-субвенція» дозволить 2,5 мільйонам українців з 5 тисяч сіл (всього в Україні більше ніж 28 тис. сіл) отримати можливість фіксованого оптичного доступу до мережі Інтернет. В Мінцифри сподіваються, що тендери на підключення до «оптики» 10 тисяч соціальних об'єктів в селах приведуть туди операторів, котрі побудують мережу і, поряд з цими об'єктами, почнуть підключати до мережі звичайних користувачів.
«Багатьом операторам, провайдерам не вигідно підключати маленькі селища, села, містечка. Ми робимо цю субвенцію, щоб вони це зробили. Таким чином, коли в невеличкому селищі з’явиться фіксований інтернет, сума підключення для звичайних мешканців вже буде конкурента і в рази менша», — пояснив глава Мінцифри.
Передбачається, що 850 мільйонів гривень «на Інтернет» дадуть місцевим громадам і саме вони будуть проводити тендери на підключення об'єктів соціальної інфраструктури, тож, стверджують в Мінцифри, і місцеві інтернет-провайдери зможуть брати участь у тендерах.
У Мінцифри, розповів Федоров, вже працює спеціальна команда, яка займається створенням шаблонних документів для майбутніх тендерів (з відповідними технічними вимогами та параметрами), перевіркою самих провайдерів, мінімізацією корупційних ризиків тощо. Також міністерство буде слідкувати за тендерами і виконанням умов переможцями і, в разі виявлення порушень, зупиняти виплати. Як уточнював у коментарі виданню Mind очільник директорату розвитку цифрової інфраструктури Мінцифри Юрій Мацик, завдання команди також — в автоматичному режимі визначити оптимальну відстань від найближчих оптичних мереж до населеного пункту й по ній розрахувати суму, необхідну для проведення оптики.
Під проект у Мінцифри анонсували запуск спеціалізованого порталу, на якому можна буде слідкувати, хто з провайдерів підключає той чи інший населений пункт, і яку суму з бюджету на це витрачають.
«Цей сайт — карта України, де можна подивитися усі непідключені соціальні об'єкти, міста, селища, всі тендери. Кожен процес буде прозорий. Це будуть тисячі тендерів і ми хочемо, щоби усі вони пройшли якомога швидше і ефективніше», — підкреслив під час брифінгу віце-прем'єр.
Національна цифрова інфраструктура замість тисяч тендерів?
«Провайдери по-різному ставляться до подібних ініціатив: хтось хоче взяти участь, хтось — навпаки. Є люди, які вважають такі ініціативи не практичними», — говорить Анатолій Пятніков, глава правління найбільшої в країні організації, що об'єднує операторів і провайдерів телекомунікацій — Інтернет Асоціації України. Він додає: можливо, держава б виграла більше, якби на ці кошти побудувала кабельні мережі до «складних» населених пунктів, а потім допустила до них усіх бажаючих операторів на пільгових умовах але з зобов’язанням підключення соціально значущих об'єктів.
