Своїх грошей господар: як не стати заручником банку

15 квітня 2019, 09:05
Спецпроект
Міфи і реальність про депозити (Фото:Depositphotos_245937496_s-2019)

Міфи і реальність про депозити (Фото:Depositphotos_245937496_s-2019)

Гроші лічбу люблять. А ще більше вони люблять розумний і грамотний підхід. Продовжуємо серію матеріалів "Своїх грошей господар" разом із банком ПУМБ і з'ясовуємо, як банківський вклад може забезпечити особисту свободу і слугувати надійною підмогою для майбутнього. З'ясуємо також, як не грати за правилами банку, а бути з ним на рівних, зберігаючи контроль за власними грошима.

Відео дня

Життєвих сценаріїв, в яких депозит в банку може стати в пригоді, більше, ніж здається на перший погляд. Адже гроші не повинні лежати без діла: інакше потроху вони підточуються інфляцією і втрачають свою купівельну спроможність. Нацбанк прогнозує рівень інфляції в 2019 році на рівні семи відсотків: грубо кажучи, від кожних 100 гривень залишиться 93 — за нинішніх цін.

Коробка з-під кедів

Про те, що робить столичний середній клас з "вільними грошима", ми з'ясували у 34-річного Антона. Він працює бренд-менеджером в київському офісі міжнародної компанії. Зарплату називає без вагань: майже 30 тисяч гривень на місяць. Третина цієї суми скеровується на оренду затишної однокімнатки на Оболоні. Залишок витрачає на продукти і одяг, кафе і подорожі. Намагається відкладати по 5 тисяч гривень на місяць. Частина залишається на зарплатній картці, частину він знімає — і "зберігає". Під його ліжком лежить коробка з-під кедів, куди він складає готівку.

— Збираєш на щось?

— Та ні, просто хочеться, щоб була якась фінансова подушка про всяк випадок. Або раптом життя різко зміниться, — каже він.

Життєвих сценаріїв, в яких депозит в банку може стати в пригоді, більше, ніж видається на перший погляд

На питання, чому не покласти гроші на депозит, Антон відповідає, що побоюється стати заручником банку. Річ ось у чому: він ще чекає шансу поїхати попрацювати за кордон. Антон не впевнений, чи буде така можливість, але гроші на переїзд і облаштування на новому місці ліпше зберігати в надійному найближчому доступі.

— Тому й хотілося б, щоб відсотки накопичувались, але не знаєш, коли гроші будуть потрібні. А якщо на депозит класти, так спробуй їх ще швидко із без втрат повернути, — пояснює свій "вклад у коробку" Антон.

В заручниках у банку: міфи та реальність

У побоюваннях Антона є декотра правда. Строкові депозити — тобто ті, які кладуться в банк на обумовлений договором термін —  щоправда, найчастіше можна достроково зняти. Або ж фінансова установа утримає майже всі раніше нараховані відсотки, а часто-густо ще й комісію за дострокове повернення грошей.

Інша опція банків — для тих українців, хто хоче отримувати дохід від своїх кровних, не втрачаючи доступу до грошей. А саме — депозити до запитання. Відсотки за ними трохи нижчі, як правило, ніж за строковими депозитами, проте легко перекривають прогнози щодо інфляції.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Антон каже, що якраз помірковував про такий вклад, але не побачив особливо сенсу. "Накапав там трохи, а доведеться вовтузитися з документами, їздити у відділення, класти, знімати, стояти в чергах", — зазначає 34-річний українець. Він каже, що вже намагався відкрити депозит, але банк так і не запропонував для нього зручностей з можливістю зняти гроші за першою потребою.

Depositphotos_99954874_s-2019
Фото: Depositphotos_99954874_s-2019

«Бажання контролювати власні кошти і мати до них постійний доступ — абсолютно зрозуміле і притаманне кожній людині. І тут справа не в рівні довіри до конкретного банку або банківської системи загалом, а в умовах — не всі готові віддати гроші в банк на рік, нехай і під високі відсотки. Антон — гарний тому приклад. У його випадку вільний депозит (до запитання) — ідеальний варіант. Ліміту на поповнення або зняття грошей з депозиту немає: залишилося в цьому місяці вільних 5 тисяч — їх можна покласти на депозит, в наступному місяці залишилося більше, наприклад, 7 — їх теж додаємо. За місяць знадобилося оплатити поїздку — знімаєш гроші з депозиту й оплачуєш. І все це без поїздок в банк, одним пальцем на смартфоні. Адже напевно Антон користується сучасними гаджетами, і якщо завантажить мобільний додаток «ПУМБ Online», зможе поповнювати та знімати гроші з депозиту 24/7 в будь-який час, коли реально є потреба. Як перекласти гроші з однієї кишені в іншу. При цьому ще й заробляєш», розповів директор департаменту з продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Поліщук.

А якщо порахувати?

Почали ми з того, що гроші лічбу люблять. Тому перевіримо, чи вигідно насправді зберігати гроші на депозиті до запитання.

Варіант перший. Гроші залишаються в коробці з-під кедів, Антон кладе туди по 5 тисяч на місяць. 5 * 12 місяців — разом на кінець року у нього 60 тисяч. Але інфляція за рік склала (згідно з поточними прогнозами) 7%. А це означає, що з поправкою на зростання цін у Антона насправді буде 57 725 гривень в цінах на початок року — настільки знизиться купівельна спроможність його заощаджень.

Варіант другий: Антон відкриває в ПУМБ депозит «Вільний» зі ставкою в 12% на рік. І так само щомісяця поповнює його на 5 тисяч. За рік йому накопичується 3915 гривень відсотків. З них він заплатить податок на дохід фізосіб (705 гривень) і військовий збір (59 гривень). У підсумку «чистих» відсотків залишиться 3152 гривні. Зробимо таку саму, як і в першому варіанті, поправку на інфляцію, залишиться 60 877 гривень.

Тобто різниця вельми помітна — в «коробці» вартість грошей зменшується, тоді як на депозиті гроші не втрачають у вартості, більш того — сума зростає.

Як відкладати гроші: поради Антона

Молодий фахівець зазначає, що зберігати гроші навчився не відразу. Мовляв, раніше витрачав бездумно і легко піддавався на рекламу або модні віяння. У результаті вдома припадає пилом з десяток непотрібних йому гаджетів, а частину речей він просто віддав на доброчинність.


Ось що він рекомендує для того, щоб почати заощаджувати:

● завантажити мобільний додаток для обліку витрат. "Коли розумієш, скільки витрачаєш, скажімо, просто на каву, яку купуєш у місті, м'яко кажучи, дивуєшся".

● порахувати ціну покупки за години робочого часу. "Якщо спокуса купити якусь нову іграшку, або кросівки модні, прикидаю, скільки годин мені потрібно працювати, щоб заробити на це. Відразу стаю розсудливим".

● відкладати відразу після зарплати. "Щойно з/п надходить, одразу знімаю 10% з картки і відкладаю. Поки в коробку, але, напевно, все-таки відкрию депозит".

Показати ще новини
Радіо NV
X