Звести до нуля. Росія і Україна все далі віддаляються один від одного

3 березня 2016, 21:49
Незважаючи на рекордне падіння товарообігу між Україною і Росією в попередні роки у січні 2016 року він знизився ще на 58% – до $367 млн, повідомили в Національному банку України

У НБУ відзначають, що в січні поточного року експорт у Росію склав $121 млн, впавши на 48% до січня 2015 року. А імпорт з Росії в Україну скоротився на 60% – до $246 млн.

Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року Росія поширила дію продовольчого ембарго щодо України.

Відео дня

Директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан каже, що причиною зниження товарообігу стали взаємні санкції і закриття ринків. Основним джерелом падіння імпорту з Росії стало скорочення поставок російських нафтопродуктів, газу, мінеральних продуктів.

"У структурі імпорту енергоресурси займали близько 80%. Падіння споживання російського газу дозволило Україні різко скоротити закупівлі в Росії", – додає голова правління ІК Eavex Capital Юрій Яковенко. Останні 3-4 місяці Україна не купує газ у Росії.

На падіння експорту вплинув ряд факторів. Це і санкції проти України, і падіння світових цін на продукцію чорної металургії. "Не варто також забувати про фітосанітарних і технічних бар'єрах у торгівлі з боку Росії, з-за яких спостерігалися проблеми з експортом гігієнічних товарів, а також різке скорочення поставок мила і поверхнево-активних органічних речовин", – каже Мовчан.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що зниження експортних поставок в Росію стимулює підвищення конкурентоспроможності промисловості та вихід на нові зовнішні ринки. "Відносини з країною агресором потрібно згортати в будь-якому випадку", – говорить він.

Мовчан прогнозує, що тенденція скорочення товарообігу збережеться і в 2016 році. А в середньостроковій перспективі Україна зможе повністю відмовитися від торгівлі з Росією.

"Єдиний товар, який орієнтувався виключно на Росію – залізничні вагони і локомотиви. Навряд чи вдасться активно диверсифікувати їх поставки, хіба що продавати на внутрішній ринок. Всім іншим товарам можна знайти збут на Близькому Сході, в Середній Азії, Північній Африці, Південно-Східній Азії", – каже Мовчан.

Керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій зазначає, що ринками, здатними замінити російський, є країни ЄС. Також це можуть бути Білорусь, Туреччина та Китай.

Показати ще новини
Радіо NV
X