Зробили таємне відомим. Що розповіли про Приватбанк НБУ та Мінфін

19 грудня 2016, 15:15
Десять основних тез про Приватбанк з ранкового брифінгу очільників головних фінансових інститутів країни

Під час брифингу у ранці 19 грудня голова Національного банку Валерія Гонтарева та міністр фінансів Олександр Данилюк оголосили про націоналізацію найбільшої в країні недержавної кредитної установи - Приватбанку. НВ Бізнес пропонує десять основних тез із їхнього спільного виступу.

Відео дня

1 Відтепер банк належить державі в особі Міністерства фінансів. З технічних причин буде припинено обслуговування лише юридичних осіб і лише на один день, 19 грудня. Інших обмежень наразі не передбачено, клієнти можуть вільно користуватися своїми коштами.

2 Націоналізація дозволить не ліквідовувати банк. Це має не допустити соціального вибуху та претендувати на чергові транші фінансової допомоги від міжнародних фінансових партнерів, у тому числі від Міжнародного валютного фонду.

3 Основна причина виведення банку з ринку – нестача коштів в капіталі банку у розмірі $5 млрд. Станом на 1 квітня 2015 року потреба у докапіталізації складала 113 млрд грн, що було наслідком переважно невиваженої кредитної політики менеджменту. Інспектори встановили, що керівники банку видали кредити підприємствам акціонерів на суму в 150 млрд грн, це понад 97% корпоративного портфелю банку. Станом на 1 грудня 2016 нестача в капіталі зросла до 148 млрд грн, обслуговування кредитів погіршилося. Банк не повернув вчасно більшу суму кредиту рефінансування до НБУ – прострочений борг складає 14 млрд грн, ще 5 млрд грн банк має погасити у короткостроковій перспективі.

4 Мінфін здійснюватиме емісію облігацій, яку викуповуватиме НБУ за живі гроші, які направлятимуть у капітал банку. Емісія здійснюватиметься у кілька етапів, в залежності від потреб банку. Першим етапом передбачено вливання у розмірі 43 млрд грн. Всього уряд виділяє на докапіталізацію банку 148 млрд грн. В НБУ вважають, що така емісія не матиме суттєвого впливу ні на курс гривні, ні на показники інфляції.

5 Усі кошти, можливо й не доведеться вливати у фінустанову. Остаточна сума докапіталізації може бути зменшена, якщо вдасться направити в капітал депозити та активи акціонерів загальною вартістю 32 млрд грн, які зберігаються в банку. У такому випадку колишнім власникам Привату залишиться погасити заборгованість перед державою у розмірі ще 116,8 млрд грн.

6 Основні екс-власники Привату Ігор Коломойський та Генадій Боголюбов взяли на себе зобов’язання до 1 липня 2017 року реструктуризувати кредитний портфель пов’язаних юридичних осіб, після чого почнуть платити по кредитах.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

7 Держава змінює законодавство щодо системи гарантування вкладів. Невдовзі усі вклади Приватбанку, так само як і Ощадбанку, підпадатимуть під 100%-ві державні гарантії. Тоді як клієнтам решти 96 діючих банків держава гарантує лише 200 тис. грн компенсації.

8 У банку на сьогодні понад 20 млн вкладників зберігає понад 150 млрд грн. У Приватбанку зберігають свої кошти 3,2 млн пенсіонерів, понад 500 тис. студентів та 1,6 млн соціально не захищених громадян. У Приватбанку відкриті рахунки 500 тис. фізичних осіб – підприємців, а також 600 тис. підприємств різної форми власності та розмірів. Системою онлайн-банкінгу користується понад 2 млн клієнтів, але чи лишилася серед майна банку система Приват24 співробітники Фонду та НБУ ще мають з’ясувати.

9 Р2Р-платформа Куб, яка вже виросла до 50 млн грн, може отримати друге дихання. Так як в договорах позики, в рамках цієї програми, угоди укладалися між двома фізичними особами без юридичної участі Приватбанку, держава не може гарантувати повернення вкладів за такими договорами. Проте НБУ пропонує клієнтам повернути операції в рамки банківської діяльності, та візьме на баланс як позичальників, так і кредиторів.

10 План розвитку Приватбанка, як і решти державних та націоналізованих банків, передбачає його продаж. Держава не має наміру нарощувати частку на банківському ринку, тож після стабілізації роботи банку та початку реалізації стратегічного плану розвитку, розпочнеться підготовка до приватизації фінустанови.

Показати ще новини
Радіо NV
X