Зелена енергія. Бути чи не бути

1 червня 2018, 20:00

Потужності альтернативної енергії в Україні стрімко зросли та якщо не буде змінено підхід до формування тарифів, ця енергія залишиться дорогою і вже нікому не потрібною.

В I кварталі цього року в Україні було впроваджено у 2,6 разу більше потужностей альтернативної енергії, ніж за аналогічний період торік. Такі дані надає Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Відео дня

Насправді, тенденція вражає. Якщо не зважати на два факти. Перший – альтернативна енергетика й досі складає всього лише 1,5% загального енергобалансу. Другий – в Україні найвищі серед усіх європейських країн тарифи на відновлювану енергію. Про це йде мова у сюжеті економічної програми Перша Шпальта.

Торік відповідним законом Про ринок електричної енергії було введено дуже важливу складову – довгостроковий договір на закупівлю електричної енергії до 2030 року, який дає інвестору гарантії. І більше не потребує щорічного подовження договору.

Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації, посилаючись на фінансові звіти міжнародних установ, каже, що зараз переважна кількість грошей йде саме у відновлювану енергетику: вітер, сонце, біоенергетика, інші джерела енергії. І Україна у цьому питанні не є винятком.

"Сьогодні в Україні діє, мабуть, одна з найкращих програм у Європі з підтримки відновлюваної енергетики. У нас є законодавчо закріплений зелений тариф, що забезпечує інвесторам певні гарантії. По-перше, повернення інвестицій, по-друге, економічної складової тієї моделі прибутку, яку компанія розраховує отримати, входячи в цей бізнес", – відзначає Олександр Рєпкін, голова наглядової ради Токмак Солар Енерджі.

Як бачимо, учасники ринку вельми задоволені умовами, що створила для них держава. Втім, експерти стверджують: у споживачів енергії підстав для захоплення – куди менше.

За словами Андрія Геруса, голови Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг, Енергоатом виробляє 50% всієї електричної енергії, але працює з тарифом 0,55 грн/кВт*г, тоді як електроенергія від сонця має тариф 6 грн/кВт*г.

Та учасники ринку альтернативної енергетики готуються до зниження тарифів. "З розвитком технологій тариф знижуватиметься. Що нам це дасть? Насамперед –роботу людям, а найголовніше – освіту. Ми навчатимемося. І завтра ми вже будемо частиною великої енергоспільноти чи спільноти машинобудування, науки, де наші люди зможуть також розвиватися", – каже Владислав Єременко, гендиректор Вітряні парки України.

Один зі способів зробити тариф нижчим – запровадити аукціони. Тоді держава обиратиме того учасника ринку, який запропонує меншу вартість альтернативної електроенергії. Це, за словами Олександра Домбровського, в.о. голови комітету Верховної ради з питань ПЕК, дасть нам можливість суттєво зменшити навантаження і знизити ціну зеленої енергії.

Герус вважає, що якщо цього не відбудеться, то найближчим часом зелена енергетика в Україні повністю припинить розвиватись. І додає: тому що таку ціну держава і споживачі будуть просто не в змозі платити за нову зелену енергетику і просто цю історію закриють.

У будь-якому випадку для збільшення частки альтернативної енергії необхідні гроші, які є перш за все у західних компаній. "Ризики високі, але високі й потенційні прибутки. Буде важко, треба буде воювати за кожен підпис. Але тут можна робити бізнес, заробляти, і це може стати чудовим місцем для роботи", – каже Пітер О`Браєн, голова представництва компанії Euro Cape New Energy в Україні.

Чимало західних інвесторів залишили галузь альтернативної енергетики в таких країнах, як Іспанія, Чехія, Болгарія. Через нестабільне законодавство і безліч змін. Тож, для розвитку цієї сфери Україні потрібні сталі правила роботи й ґрунтовна законодавча база.

Крім того у спеціальному репортажі програми дивіться про те, як і кому приносять мільйони товари повсякденного попиту. А також матеріал, про те, чи зможе Україна відмовитися від поліетилену.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X