Затримання нацбанківців: як посадовці допомогли розбагатіті Курченко
Вчора, 13 липня, Військова прокуратура та СБУ затримали колишніх заступника голови НБУ Олексія Ткаченко та директора гендепартаменту банківського нагляду Романа Яковлєва. Про це сьогодні повідомили на офіційному сайті Генеральної прокуратури України.
Екс-посадовців обвинувачують у зловживанні службовим становищем та незаконному заволодінні коштами Нацбанку на суму ₴787,4 млн., які були видані Реал Банку у 2013-2014 рр, як стабілізаційний кредит.
Як повідомив на своїй сторінці в Facebook головний військовий прокурор України Анатолій Матіос, Ткаченко і Яковлев сповіщені про підозру у створенні злочинної організації та привласненні майна. До суду вже направлено клопотання про обрання їм запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою.
Матіос опублікував скан-копію довідки Головної військової прокуратури, де вказано, що Ткаченко і Яковлев діяли спільно із екс-главою НБУ Ігорем Соркіним і екс-головою правління Реал Банка Володимиром Агафоновим. Соркін і Агафонов у розшуку по даній справі знаходяться із вересня 2015-го.
Усі четверо пов’язані із злочинною організацією «бізнесмена» Сергія Курченко групою компаній СЄПЕК, до якої у т.ч. входять Реал Банк і Брокбізнесбанк, виведені з ринку у лютому 2014 року.
У Національному банку детальну інформацію щодо виведення коштів надати не можуть, мотивуючи це тим, що розголошення такої інформації протирічить вимогам Кримінального процесуального кодексу України і тягне відповідальність за розголошення даних досудового слідства.
«Національний банк України в межах чинного законодавства сприяє правоохоронним органам у їх професійній діяльності, представникам правоохоронних надаються необхідні документи. Серед інших надавалися і документи, які стосуються діяльності Реал Банка», – прокоментували в НБУ.
Як розповідає директор Центру протидії корупції (ЦПК) Дарина Каленюк, Реал Банк не є унікальним у схемі виведення коштів. Таким чином було вкрадено близько ₴10 млрд грн акціонерами і менеджментом близько 20 ліквідованих фінустанов.
«Ці схеми функціонують в нашій державі навіть після Януковича. Надається рефінанс і потім ці кошти виводяться через кредити, які надаються фіктивним або пов’язаним із банком компаніям», – каже вона, і додає, що не дивлячись на численні кримінальні провадження, арешти і три сотні звернень Національного банку до правоохоронців про злочини, жодна справа наразі не закінчилася конфіскацією майна власників істотної участі банків та відбуванням покарання.
Згідно законів України, за створення злочинної організації передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до дванадцяти років. Вчинення злочинну злочинною організацією карається у відповідності до форми співучасті і залежно від зв’язків між учасниками групи. За заволодіння майном в особливо великих розмірах організованою групою винні караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Ліберальне українське законодавство не сумує вироки по кожній із статей – мірою покарання призначається термін за найбільш тяжким злочином.

«Це – банківська гілка злочинної організації Курченка, яка впродовж 2013-2014 років заволоділа коштами НБУ на загальну суму ₴787,39 млн. Далі буде», – прокоментував затримання генеральний прокурор України Юрій Луценко на своїй сторінці у Facebook.
Далі справді ще є кого затримувати. Сергій Курченко оголошений в розшук ще у березні 2014-го, а його компанія СЄПЕК визнана злочинною організацією, пов’язаною із «сім’єю» колишнього президента Віктора Януковича.
Як зазначають у Генпрокуратурі, члени злочинної організації упродовж 2010–2014 років вчинили низку особливо тяжких злочинів з метою заволодіння майном державних підприємств, що входять до системи Національного банку, Мінінфраструктури і Міненергетики.
Зокрема, виведеними із Реал Банку рефінансом, як підозрюють у Центрі протидії корупції (ЦПК), Курченко заплатив за херсонську нафтоперевалку міністру екології часів Азарова-Януковича Миколі Злочевському, який є власником найбільшої приватної газовидобувної компанії Burisma. Херсонський нафтопереробний комплекс Курченко придбав наприкінці 2013 року. Для цього він взяв кредит у своєму ж Реал Банку.
«Є судове рішення британського суду про те, що арештовані у Великобританії $23 млн фактично походять із цієї угоди. Тобто ці кошти походять із наших із вами кишень», – каже виконавчий Каленюк. Наразі із цих коштів знятий арешт – з подачі генпрокуратури за часів Віктора Шокіна Злочевський визнаний чистим перед законом. Після тривалого судового процесу НБУ відсудив нафтоперевалку, як заставу під кредит.
Між тим, сума розкрадань угрупуванням Курченко обраховується в десятках мільярдів гривень, у тому числі через несплачені податки. Компанія «підприємців» підозрюється у заволодінні за попередньою змовою зі службовими особами НБУ, Брокбізнесбанка та держустанови Аграрного фонду коштами останнього на суму понад ₴2 млрд.
Також відомо, що в останні дні своєї каденції на посту очільника НБУ Соркін виділив Брокбізнесбанку рефінансування в розмірі ₴2 млрд, які також були вкрадені із банку. Наразі СБУ вже затримано голову наглядової ради Брокбізнесбанка Денис Бугая.
