Запозичення задля змін: що підштовхує Україну до перетворень

Досягти гарних економічних результатів без проведення реформ  – неможливо

Досягти гарних економічних результатів без проведення реформ  – неможливо

Минуло літо і в українському уряді знову почали думати, де взяти грошей Одна можливість – отримати наступний транш від МВФ. Але для цього потрібно проводити болючі реформи. Інша можливість – запозичити гроші на міжнародному ринку облігацій. І тут у нас є очевидний прорив. Утім, виникає питання: а коли ж ми перестанемо просити грошей і побачимо світло в кінці тунелю?

На початку липня міністр фінансів України Олександр Данилюк заявив, що Україна розраховує на наступний транш від МВФ восени цього року. Його розмір складе майже $2 млрд.

Насправді транш був запланований на червень-липень, але згодом був відтермінований через невиконання умов співпраці з Фондом. "В влітку ми попросили, щоб приїхала команда з МВФ для того, щоб у вересні ми могли поговорити про наші плани і також допомогти нам з тими реформами, які ми плануємо зробити на початку осіннього сезону", – пояснює Данилюк.

У МВФ не приховують своїх вимог до України. Розгляд четвертої програми Радою виконавчих директорів МВФ буде можливим після запровадження заходів, які є необхідними для її завершення. "Четвертий перегляд фокусується на пенсійній реформі, на заходах, спрямованих на пожвавлення приватизації, та забезпеченні конкретних результатів у антикорупційних зусиллях", – зазначив представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Данилюк додає, що для МВФ також важлива фіскальна стабільність, тобто вплив на бюджет, щоб виплати не порушували стабільності фінансової системи.

Позиція Фонду дуже проста – гроші ми вам дамо, але потрібно змінювати країну. Адже без цього їх просто проїдять. Такої самої позиції дотримуються і в інших міжнародних інституціях. І ось що потрібно зробити в Україні, на їхній погляд.

"Я думаю, що для інвесторів – і для МВФ, і для приватних інвесторів, і для міжнародних організацій – важливий прогрес в речах, які вже були запущені, але де трошки Україна почала відступати. Йдеться про реформу банківського сектору в плані державних банків. Зокрема була прийнята стратегія, написаний закон Про корпоративне управління в державних банках. Але трохи ми відчуваємо певне уповільнення. Другий блок – це все те, що пов'язано з реформами державних компаній, і приватизація", – вважає Олена Волошина, керівник діяльності IFC в Україні.

Багато хто каже: досить жити вказівками з-за кордону, треба думати своєю головою. Та така позиція безвідповідальна, – кажуть експерти.

Але для того, щоб економіка України зростала більш швидкими темпами, ніж зараз, рецепт один – структурні реформи. Серед головних реформ, на думку Наталії Яресько, міністра фінансів України у 2014-2016 роках, це приватизація, земельна реформа, зменшення рівня корупції, довіра до судової системи: "Нам потрібні інвестиції. Наші українські та іноземні. Щоб переконати, потрібно мати в що інвестувати і бути переконаним, що є судова система, яка працює незалежно".

Щоб економіка розвивалася, потрібні інвестиції, а не борги. Це ключове. "Причому інвестиції не спекулятивні, як купівля державного боргу, а інвестиції прямі. І ось тут ми вже впираємося в основну проблему, чому у нас немає прямих інвестицій в країну. Ось це стримує економічний розвиток", – вважає Сергій Фурса спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital.

Запозичити кошти – це одне. А досягти економічних результатів – зовсім інше. І зробити це без проведення реформ  –  неможливо. Потрібно при цьому пам’ятати, що реформи потрібні не МВФ і не кредиторам.  А нам – українцям!
Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: