Запальний сезон: як будемо зимувати

2 листопада 2017, 19:05
15 жовтня в Україні розпочався новий опалювальний сезон

Як підкреслив прем'єр Володимир Гройсман, Україна вперше за останні роки повністью готова до нього - запаси палива створені.

Разом з тим в уряді підкреслюють, що забезпечення споживачів теплом та гарячим водопостачанням - пряма і повна відповідальність місцевої влади. Так само, як і формування тарифів за спожиті енергоносії.

Відео дня

НВ Бізнес вирішив спитати в учасників ринку і спеціалістів, чи насправді ПЕК готовий до зими, та з якими викликами країна ризикує зіткнутися взимку.

Іван Плачков, голова Ради Всеукраїнської енергетичної асамблеї

На мою думку, в Україні є дві загрозливі ситуації по цьому питанню: накопичення палива і неплатежі. Що стосується палива. Сьогодні НАК Нафтогаз України декларує, що у нас у сховищах 15 млрд куб газу і цього повинно бути достатньо. Але це не зовсім так, це буде достатньо, якщо у нас буде середня зима. Якщо у нас буде холодна зима, якщо будуть довгі мінусові температури, -15-25, то ми будемо відчувати дефіцит газу і будемо його десь купувати, реверсом у Словаччині, інших країнах.

Що стосується вугілля, то сьогодні на складах рівень накопичення найменший за останні 10 років. Десь біля 1 млн тонн вугілля,– це явно недостатньо. І ми на сьогодні відчуваємо дефіцит як антрацитової так і газової групи вугілля. Вже його купуємо і в США. Сьогодні я не бачу таких кардинальних рішень, які б могли забезпечити не тільки поточну роботу теплових блоків на електростанціях, но і для того, щоб ми в цілому пройшли цей осінньо-зимовий максимум. Зараз нам потрібно негайно приймати кардинальні рішення, знаходити постачальників вугілля і вже контрактувати вугілля, яке буде нам приходити у січні, у лютому. То там уже на складах буде мінімально вугілля, яке навіть не забезпечить в цілому роботу якоїсь електростанції.

Щодо неплатежів. Ситуація є дуже загрозливою. Ви знаєте, що на енергоринку дебіторська, кредиторська заборгованість складає більш ніж 30 млрд грн. Це не дає можливості енергетикам своєчасно забезпечувати поточну роботу. І сьогодні у нас ще така ситуація з'явилась, коли по пільгам і субсидіям, де держава взяла на себе зобов’язання компенсувати споживачам, на сьогоднішній день є заборгованість до 2 млрд грн. До кінця року цей дефіцит прогнозується на рівні 10-15 млрд грн. Ці гроші не будуть компенсовані енергетичним компаніям, вони не зможуть розрахуватись за газ, за вугілля і це теж ускладнює роботу в цілому. Тому сьогодні вкрай потрібно приймати швидке рішення щодо змін бюджету, для того щоб ці компенсації були забезпечені.

Іван Чонків, голова правління Краматорськтеплоенерго

Що стосується технічної готовності, я думаю, що великі компанії, найімовірніше, готові. Але можу зауважити, що багато хто з більш дрібних фірм, одну з яких я представляю - це Краматорськтеплоенерго, в літній період, ми не встигли і не отримали достатньо коштів для проведення ремонтної кампанії.

Є певна неузгодженість з іншою великою державною компанією Нафтогаз. На жаль, багато підприємств, теплопостачальні організації в країні залежать від рішення однієї проблеми. В основному треба вирішити проблему з компенсацією різниці в тарифах для цих підприємств. Інакше вони залишаються без необхідних коштів для оплати як газу, так і інших своїх потреб. Нафтогаз, на жаль, не приймає так звану компенсацію різниці в тарифах, яку уряд затвердив 2 місяці тому. У нашому випадку це 86 млн грн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За моїм особистим відчуттям, Україна в цілому готова. Але найменші коливання в поставках ресурсу можут все змінити. Тому що ми поставляємо з Росії, Донбасенерго з Росії, Центренерго зі США, ДТЕК поставляє вугілля газової групи теж зі США і з Південної Америки антрацит. Елементарні коливання в природному плані, в політичному плані можуть призвести до певних проблем. Україна скоріш за все пройде зиму абсолютно спокійно, без віялових відключень, без відключень теплопостачання. Якщо звісно не буде якихось екстраординарних зовнішніх причи. Неможливість поставки палива, якісь природні лиха і так далі.

Показати ще новини
Радіо NV
X