Залізна завіса: імпортери хочуть нажитися на товарах, які українці купують на eBay та Alibaba

22 листопада 2016, 17:46
В Кабмін направили законопроект про зниження межі неоподаткованного імпорту товарів зі 150 євро до 22 євро

Громадська організація, в яку входять, зокрема, Алло, Asus, Ringoo, Cisco, Intel, Microsoft, Цитрус, запропонувала знизити вартість неоподаткованих імпортних товарів зі 150 євро до 22 євро. Це, на їх думку, повинно збільшити дохідну частину державного бюджету щонайменше на 4,7 млрд грн. на рік.

Відео дня

Зі своїми пропозиціями Асоціація підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ) вже ознайомила низку депутатів Верховної Ради, але не знайшла серед них очікуваного відгуку. Тоді вона вирішила діяти через уряд, надіславши листа прем’єр-міністру Володимиру Гройсману, а згодом – заступнику міністра фінансів Євгенію Капінусу. Мінфін офіційно має відповісти до 3 грудня, повідомив НВ Бізнес гендиректор АПІТУ Юрій Пероганич.

Дії об’єднання імпортерів високотехнологічних товарів сполохали представників компаній, які займаються поштовою та експрес-доставкою закордонних посилок. "Адже дотепер їх бізнес зростав у геометричній прогресії", - пояснили в АПІТУ. Групи осіб замовляють дрібні партії товарів ніби для особистого використання, а потім перепродають їх у інтернет-магазинах. Звісно ж, за цінами нижчими, ніж у офіційних імпортерів, які сплачують усі податки, зазначили в АПІТУ.

В Асоціації вважають, що знизити безмитний поріг до 22 євро треба у відповідності з директивами Ради Європейського Союзу. Як вдалий приклад АПІТУ наводить досвід Білорусі, яка знизила безмитний поріг зі 150 євро до 22 євро.

Таку думку поділяють далеко не всі. З контрабандою потрібно боротися на кордоні, а не забирати у простих громадян право купувати товари в іноземних інтернет-магазинах, вважають поштові оператори. Співвласник компанії Делівері Андрій Івасів переконаний, що законопроект АПІТУ заважатиме розвитку міжнародної торгівлі. За його словами, додаткових надходжень до бюджету очікувати не варто, бо трафік міжнародної та експрес-доставки "фактично зникне". Натомість контрабандний – зросте, переконаний Івасів.

Директор юридичного департаменту Meest Group Ілона Коваль зазначила, що автори законопроекту довільно трактують положення директив Євросоюзу. Ті положення зі ст. 23 Директив ЄС 2009/132 ЄС, на які посилається АПІТУ, взагалі не розповсюджуються на товари, які можуть пересилатися міжнародною та експрес-доставкою.

Віктор Супеєв, генеральний директор інтернет-магазину одягу Answear, вважає, що потрібно не знижувати, а навпаки, піднімати безмитний поріг до 300 євро. "Економічна ситуація в країні погіршується і це спонукає підняти питання про повернення норми в 300 євро", - погоджується з колегою генеральний директор Unitrade Express Денис Кубрак. Три роки тому Верховна Рада знизила безмитний поріг удвічі.

За його словами, зараз популярні серед молоді кросівки Nike Air Huarache можна придбати за 3,3 тис. грн., з яких приблизно 100 грн. – ціна доставки. Якщо ж безмитний поріг зменшиться до 22 євро, то вартість цього товару зросте щонайменше на 1 тис. грн. "Враховуючи що в Україні їх можна придбати за 4,5-5 тис. грн., робити замовлення з-за кордону втрачає сенс", - підсумував Кубрак.

Він відзначив, що в Білорусі необережні дії влади призвели до того, що кількість посилок з-за кордону різко впала. Насправді, припустив він, обсяг ринку залишиться на тому ж рівні, тільки стане ще більше тіньовим. Це вплине на роботу поштових і кур’єрських операторів, бо від них податкові надходження в бюджет значно знизяться.

Найбільший поштовий оператор скептично поставився до ініціативи АПІТУ. "Це може призвести до падіння обсягів легальних посилок, від якого постраждають усі офіційні оператори", - зазначив перший заступник гендиректора Укрпошти Олександр Перцовський.

Експерт із транскордонної торгівлі Ян Ружичка очікування щодо збільшення дохідної частини бюджету на 4,7 млрд грн. від зниження порогу до 22 євро назвав необґрунтованими та популістськими. За його розрахунками, надходження заледве перевищать 2 млрд грн. Він зазначив, що основний канал тіньового імпорту – на кордоні, і саме там потрібно з ним боротися.

Ружичка запропонував рівнятися на Сполучені Штати Америки, які навесні цього року вперше за 23 роки переглянули граничну безмитну межу на імпорт. В березні вступив в силу закон, який підвищив поріг з $200 до $800.

В АПІТУ доволі високо оцінили перспективи щодо прийняття Верховною Радою згаданих нормативних змін, але за певних умов. "Якщо Кабмін подасть цей законопроект і буде міцна урядова коаліція, то шанси високі", - зазначив Юрій Пероганич.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X