Закон кам'яних джунглів. Як бізнес відстоює свої права в конфліктах із владою

21 травня 2018, 20:00

З проблемами стикаються не тільки українські компанії, але й міжнародні.

Транснаціональна корпорація Peter Cremer GmbH минулого тижня заявила про бажання піти з України через неможливість ведення бізнесу. Зокрема, причиною виходу стали складні й непрозорі методи ведення бізнесу.

Відео дня

У корпорації стверджують, що більшу частину часу підприємець витрачає на погодження та отримання підписів, яке в підсумку може тривати роками.

Зі схожими проблемами зіткнулася й міжнародна компанія з виробництва відновлюваної енергії EuroCape New Energy Limited. За словами її голови Пітера О'Брайєна, компанія за 10 років не може побудувати вітропарк в Запорізькій області вартістю понад 1 млрд євро. Проблема виникла з дозволом на виділення земельної ділянки.

"Ми мали право на цю ділянку, тому зустрілися з чиновниками і попросили допомоги. Але відразу після цього в Геокадастрі з'явилася інформація, що ця ділянка розділена на три частини, і вони надані трьом пенсіонерам", - розповів О'Брайєн і додав, що згодом компанія почала отримувати погрози і залякування на свою адресу. А згодом інвестору запропонували придбати ділянку за неринковими цінами, або погодитися купувати пісок і гравій у певних постачальників.

У компанії вирішили не йти на поводу і звернулися до бізнес-омбудсмена і губернатора. В результаті записи про те, що ділянками володіють пенсіонери, зникли.

Подібна халатність відлякує інвесторів від українських активів.

За даними звіту Ради бізнес-омбудсмена за перший квартал 2018 року, бізнес-клімат в країні залишається незадовільним. Так, кількість скарг на дії Державної фіскальної служби, правоохоронних органів, державних регуляторів і органів місцевого самоврядування від бізнесу вдруге з початку діяльності ради побили рекорд – 646. Але не все так безнадійно. Бізнес відстоює свої права в конфліктах з владою, і часом перемагає.

"Вони бачать порушення з боку правоохоронних органів, вони без страху звертаються до нас і отримують позитивний результат за своєю скаргою", - стверджує бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета.

В основному, при розгляді скарг часто помічені грубі порушення кримінального процесу з боку правоохоронців, додає він.

Справа в тому, що українські правоохоронці, включно з прокуратурою, незважаючи на мораторій на проведення перевірок, «люблять» раптово навідуватися до бізнесу.

Так, на початку цього року з обшуками прийшли до мобільного оператора Київстар та компанії Нова Пошта, які за версією слідства підозрювалися в фінансових порушеннях, а останню, за словами генпрокурора Юрія Луценка, запідозрили в пересиланні великих обсягів безакцизного алкоголю і наркотичних речовин.

У свою чергу, в обох компаніях заявляли, що готові були надати доступ до інформації правоохоронним органам і до їх приходу.

"В принципі можна було не приходити, можна було запитати будь-яку інформацію, ми б її із задоволенням надали. І тим більше не потрібно стрибати через турнікети", - заявляв Олександр Когут, директор з регулярного забезпечення Київстару.

Крім того, співвласник Нової Пошти В'ячеслав Клімов відзначив, що зараз юристи компанії подають документи слідчому Генеральної прокуратури, де пояснюють, як працює компанія.

Свої права відстоюють не тільки гіганти на кшталт Нової Пошти, але малий і середній бізнес. Як правило, три чверті скарг надходить саме від невеликих компаній, зазначили в офісі бізнес-омбудсмена.

Втім, зміни в бізнес-кліматі країни на краще все ж відбуваються. Україною останнім часом цікавляться такі компанії як General Electric, IKEA та інші, підкреслив Олексій Гончарук, голова офісу ефективного регулювання: "Якщо в цілому охарактеризувати ситуацію, я б сказав, що бізнес в Україні робити в кожним днем ​​простіше й простіше".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X