З пакетом чи без. Як Україна почала боротися з поліетиленом

29 травня 2018, 21:10

Україна позбувається поліетилену. У середині травня Київрада прийняла рекомендацію обмежити використання поліетиленових пакетів у торгівлі. А в разі, якщо вся країна погодиться на пропозицію влади столиці і відмовиться від поліетиленових пакетів, бізнес чекають незаплановані витрати.

Альтернативою поліетилену можуть бути біологічні полімерні або паперові пакети, а також багаторазові сумки.

"Ми маємо змогу звернутись до торговельних мереж і взагалі до свідомих киян щодо некупівлі поліетиленових пакетів, невикористання їх і взагалі обмеження використання поліетилену у місті Києві", – розповів НВ Бізнес автор проекту рішення, депутат Київської міської ради Костянтин Яловий.

Відео дня

Незважаючи на те, що прийняте рішення не має заборонного характеру, на цьому влада не збирається зупинятися. Міські депутати вже підготували звернення до Верховної Ради про повну заборону використання поліетилену в Україні.

"Коли до цієї тематики буде привернута увага не тільки у місті в Києві, а взагалі в державі, то будуть шукатися багато різних шляхів до вирішення питань щодо використання в побуті пластику", – пояснив Яловий.

Поліетиленові пакети в усьому світі вже визнані шкідливими і небезпечними. Залежно від товщини вони розкладаються від 100 до 400 років, призводять до загибелі риб і тварин. Багато країн або взагалі заборонили поліетилен як тару і упаковку, або ввели обмеження на нього.

"Наприклад, до 2019 року в Європейському Союзі буде введена норма 90 пакетів на рік для однієї людини. До 2025 року – тільки 40 пакетів на одного жителя Європейського Союзу. Деякі країни вже давно взагалі заборонили його використання. Це зокрема Гонконг в 1992-му році. У країнах Індокитаю також заборонені поліетиленові пакети", – говорить голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Не відстають і інші країни. У Данії був введений безпрецедентно високий екологічний податок. І це знизило використання поліетиленових пакетів на 90%, відзначає Тимочко. В Англії використовуються пакети, які розкладаються від 20 діб до 4 років з мінімальною шкодою для довкілля. Фінляндія також жорстко обмежує використання поліетиленових пакетів і здійснює заміну іншою тарою і упаковкою. В основному – на паперову, яка або переробляється, або швидко розкладається.

Великі торгові мережі України не чекають заборони поліетиленових пакетів на рівні держави. Вони вже зробили певні кроки на випередження.

"Наша мережа вже давно запровадила паперові пакети. Це завжди було альтернативою поліетиленовим пакетам", – зазначає керівник проекту Silpo Recycling Галина Дмитрук.

Інші маркети пропонують сумки багаторазового використання, а також пакети з меншим терміном розкладання – всього до кількох років.

"Наразі для наших клієнтів ми уже маємо рішення – це кульки з пластику, який розкладається значно швидше, ніж інші його види", – ділиться фахівець з комунікацій та КСВ компанії Ашан Рітейл Україна Ольга Бойко.

Деякі ритейлери вдаються до інших методів боротьби з використанням поліетиленових пакетів.

"У нас у зоні фруктів та овочів біля кожної стійки з пакетами можна помітити спеціальний знак, який закликає наших споживачів відмовитися від використання пластикових пакетів, коли це не потрібно, або використовувати їх повторно", - пояснює керівник відділу закупівель непродовольчої групи товарів Метро Кеш енд Керрі Україна Сергій Мазняк.

Втім, відмова від поліетиленових пакетів, які покупці зараз використовують майже при кожному відвідуванні магазину, може мати неприємні наслідки для торгових мереж. За словами Мазняка, з точки зору фінансової складової є підстави вважати, що ефект буде негативний. "Але це наш свідомий вибір", – додає він.

Виробники поліетиленових пакетів такі ініціативи сприймають без оптимізму. Одні кажуть: "доведеться переформатувати виробництво під нові види матеріалів". Інші – припускають, що будуть змушені припинити виробництво і закрити бізнес.

Що буде далі – побачимо згодом. Остаточне рішення в боротьбі з пластиком і поліетиленовими пакетами має прийняти держава.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X