Все в землі: що витягне Україну зі злиднів

10 серпня 2017, 20:00
У липні Міжнародний валютний фонд (МВФ) заявив про готовність виключити з умов виділення Україні наступного траншу кредиту прийняття земельної реформи

Іншими словами, Україна отримає гроші без взятих на себе раніше зобов'язань запустити ринок з продажу землі.

Це означає, що реформа ринку землі цього року провалилася. Якщо оптимістично подивитися на появи ринку землі, то ця ситуація як мінімум відкладає такі бажані суспільством зміни на невизначений термін.

Відео дня

Як же можна скасувати мораторій на продаж землі і найголовніше, хто виграє від такої реформи, НВ Бізнес запитав у парламентаріїв, представників громадських організацій та інвесторів.

Олексій Мушак, член комітету Верховної ради з питань аграрної політики

Все дуже просто насправді. Ми повинні виконати якісь речі, які вже сторіччями не можемо зробити. У 1918 році ми були дуже близькі до побудови нової держави, принципово якісної держави. І Павло Скоропадський, який в той час був гетьманом і одним з керівників держави, він говорив, що земельна реформа – це наша основа. Я дуже шкодував, що не вдалося зробити земельну реформу. Насправді там, де українець володіє землею в приватній власності, там він успішний, багатий і витримує конкуренцію з іноземцями. Приклад Канади – це кращий показник. Тому що українці в Канаді – це досить впливова і шанована нація. І вони там володіють землею, конкурують з французами, англійцями.

По суті зараз є два варіанти як це зробити. Перший варіант – це парламент. Парламент знімає своїм голосуванням мораторій і вводить ту чи іншу модель земельного ринку. Другий варіант – це Конституційний суд. Він набагато легше для доступу. Тому що мораторій – це порушення 41 статті Конституції, де йдеться про право власності та про право громадян України вільно розпоряджатися своєю власністю. Було б бажання – і земельну реформу можна зробити за два місяці. До речі, це єдина реформа, яка вимагає тільки законодавчого вирішення. Всі інші інструменти вже опрацьовані.

Данило Пасько, засновник громадської організації Easy Business, президент Гарвардського клубу України

Я думаю, що це одна з найголовніших реформ на сьогодні. Тому що вона може повернути право власності семи мільйонам громадян, які на сьогодні фактично позбавлені цієї власності. Тому що коли вони не можуть розпоряджатися своїм майном, вони не є власниками. Їх єдина альтернатива – це здавати цю землю в оренду агрохолдингам. Хоча вони могли б продати її та інвестувати гроші в інший бізнес. Продати її і отримати освіту. Дати її в заставу і отримати кредит, щоб її ж обробляти. Могли обмінятися з іншими власниками і переїхати в інший район. Вони б були справжніми власниками. А на сьогодні вони просто кріпаки.

Досить просто подивитися на досвід сусідніх країн. Подивитися на досвід Румунії, Польщі, Болгарії, Прибалтики, країн решти Європи. Ви можете побачити, що земля гірше української коштує від 3 до 25 тис. євро за один гектар. По суті, кожен з цих людей сьогодні володіє активом від 10 до 50 тис. євро, але нічого з цим активом зробити не може. А отримує в обмін на цей актив пару мішків картоплі в рік.

Вікторія Пташник, член комітету Верховної ради з питань економічної політики

Я думаю, що будь-яке право власності, незалежно від того, на який об'єкт воно поширюється, має реалізовуватися в Україні. Право власності складається з трьох пунктів: право володіння, право користування і право розпорядження. І ті міфи, які зараз існують навколо земельної реформи, як ніби хтось буде когось змушувати продавати свої земельні ділянки, як тільки мораторій буде скасований, – це абсолютна неправда. Зараз мова йде про можливості реалізації повноцінного права власності усіма власниками, які мають ці земельні ділянки.

Якщо людина хоче розпорядитися своєю земельною ділянкою, отримати за це відповідні кошти, вона буде користуватися цими правами. Якщо вона не хоче, то ніхто її не буде змушувати. Право власності – воно є абсолютним, воно є непорушним. Тому не можна говорити, що на нерухомість воно поширюється повністю, ми можемо повністю розпоряджатися як завгодно, а ось земельна ділянка – це якийсь інший об'єкт. На неї діє право власності, але якесь штучне, яке обмежене. Більш того, я вважаю, що відміна мораторію на продаж землі може привести до нас величезні інвестиції. Адже будь-який суб'єкт, будь-який підприємець, який робить інвестицію, він хоче, щоб вона працювала довго.

Для того, щоб вона працювала довго, він повинен розуміти, що ця земельна ділянка у нього не буде відібрана, договір оренди не буде скасований, буде розраховувати, які у нього є витрати, для того щоб здійснювати свій бізнес. І тільки довгострокові інвестиції дозволяють створювати робочі місця, вони дозволяють інвестувати в Україну гроші, вони дозволяють розраховувати ці інвестиції на величезні періоди.

Анатолій Амелін, венчурний інвестор, засновник аналітичного центру Amelin Strategy

Крім земельної реформи, не так багато ідей, реалізація яких дозволить вже завтра залучити великі інвестиції. Причому мова йде не про зовнішні інвестиції, а про внутрішні. Тому що коли земля є ресурсом, коли вона є активом, під неї можна як мінімум фермеру залучити кредит. А сьогодні земля – це ділянка території, яку сам фермер обробляти не може, а здає в оренду.

Відповідно, на цьому заробляють великі холдинги, центр прибутку яких знаходиться часто не в Україні, а українці зубожіють. Що ми розуміємо під земельною реформою? В першу чергу, це зняття мораторію на продаж землі, і друге – це визначення формату існування ринку землі. Це дасть можливість залучати гроші. Залучити самим жителям села ресурси, для того щоб розвивати свою землю. Тобто піти в банк, отримати кредит, купити техніку або поставити якесь обладнання, яке дозволить консервацію робити або щось ще, дозволяючи заробляти на одному гектарі більше грошей, ніж це сьогодні роблять, вирощуючи той же соняшник або кукурудзу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X