Воскресіння з мертвих: промисловість почала оживати

23 грудня 2016, 22:17
Після кількох років поспіль падіння промислового виробництва у 2016-му почався незначний підйом

Промисловість почала виходити з кризи. Згідно з даними Держстату, за підсумками 11 місяців промислове виробництво зросло на 2,1%, при цьому в листопаді зростання склало 3,7%. Позитивні результати досягнуто вперше за останні чотири роки. За підсумками повного 2016 року очікується збільшення в межах 2,3-2,5%.

Відео дня

Внесок промисловості у зростання економіки, який за 9 місяців склав близько 1,5%, дорівнює за оцінками приблизно 0,7 процентних пункту, тобто майже половині всього економічного зростання.

У цьому році спостерігається підйом у переробній промисловості, тоді як добувна промисловість відстає. Серед видобувних галузей у межах 2-3% падає видобуток газу і залізної руди. Зростання видобутку вугілля на 5%, що стало можливим завдяки відновленню роботи шахт у зоні АТО і вивезенню продукції з непідконтрольної території, не може повною мірою компенсувати падіння видобутку інших корисних копалин.

Серед переробних галузей можна виділити виробництво продуктів харчування, напоїв і сигарет, яке виросло майже на 3%, виробництво коксу та нафтопродуктів – 8,6%, і особливо металургію – 6,4%. "У цьому році металурги отримали помітний бонус від глобальних ринків завдяки зростанню цін на сталь", – зазначає Дмитро Чурін, голова аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital. Індикативні експортні ціни на сталь з України підскочили майже на 90% з початку року. В аналогічній багатообіцяючій ситуації опинилися компанії, що видобувають залізну руду.

Повільніше відновлюється хімічна промисловість. Особливо страждають виробники мінеральних добрив, які не можуть утримати свої позиції в конкуренції з російським імпортом і вимагають введення антидемпінгових мит. За словами Олексія Андрійченка, старшого аналітика інвестгрупи АРТ Капітал, багато підприємств у цій галузі працюють у збиток через падіння цін на добрива на 20-30% в цьому році і перебувають на межі зупинки, зокрема Одеський припортовий завод, приватизація якого провалилася.

За останні роки впала питома вага машинобудування, яке втрачає свої позиції через падіння попиту на ринках СНД. Що є вкрай негативним, оскільки це продукція з високою доданою вартістю. "Це означає, що ми адаптуємося до нової геополітичної реальності і тепер ринок Росії для нас не дуже важливий", – констатує Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Cоncorde Capital. Андрійченко додає, що також знизився вплив добувної промисловості на економіку в міру того, як ціни на сировину та інвестиції у видобуток корисних копалин пішли вниз.

Лідери промисловості за часткою в реалізованій продукції не змінилися: продуктові товари, металургія та виробництво електроенергії.

Зовнішні ринки залишаються проблемними. Не допомагає навіть угода з ЄС про вільну торгівлю. "Наша продукція не конкурентоздатна", – нарікає Сергій Поважнюк, заступник директора ДП Укрпромзовнішекспертиза. Він додає, що ЄС потрібна інша продукція, яку Україна ще не навчилася виробляти, оскільки багато чого виробляється на старій базі: "Якісних змін не відбулося".

Експерти характеризують ситуацію словами "топтання на місці". Внутрішній інвестиційний попит слабкий, тому для розвитку промисловості потрібно забезпечити приплив зовнішніх інвестицій, вважають експерти. Юлія Ковалів, керівник офісу Національної інвестиційної ради, каже, що інвестор розглядає країну в рамках аналізу ризиків і можливостей реалізації конкретного проекту. "Тому перша проблема в тому, що в нас відсутні досить якісно опрацьовані проекти, які ми готові запропонувати інвесторам", – наголошує вона.

Крім того, необхідно мінімізувати фактор збройного конфлікту, домогтися повного припинення бойових дій на Донбасі. За даними Institute for Economics and Peace, який розраховує Peace Index 2016, Україна знаходиться в списку ТОП-10 країн з найбільшим ризиком виникнення збройного конфлікту.

Інвестори люблять не тільки тишу, але й передбачуваність. Щоб ситуація змінилася в кращу сторону, державі потрібно забезпечити незалежність судів і якісне правозастосування, вважає Паращій. "Що стосується загального інвестиційного клімату в Україні, то державі ще належить переконати бізнес у тому, що в найближчому майбутньому буде вирішено питання з валютного регулювання, яке наразі створює ризики для бізнесу по можливості виплачувати дивіденди на нерезидентів", – говорить Чурін.

З урахуванням сильної конкуренції на зовнішніх ринках у 2017 році особливого прориву нам чекати не варто. Враховуючи останні глобальні тенденції щодо захисту внутрішнього споживача в провідних розвинених країнах, світова торгівля буде погіршуватися в наступному році. "Це негативно позначиться на українській промисловості. До того ж фактор низької бази порівняння також не зможе надавати позитивного впливу",– вважає Андрійченко. За прогнозами Паращія, у наступному році зростання промислового виробництва України в кращому випадку не зміниться і буде в межах поточного року плюс–мінус 2%.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X