Вийти з тіні: Кабмін пропонує знайти нові антикорупційні заходи

24 березня 2017, 20:58
Як корупція впливає на життя країни і що роблять розвинені держави для її приборкання

«Мені потрібна допомога громадськості і експертiв, щоб навести лад і ефективно побудувати боротьбу з корупцією», – зауважив на днях прем’єр Володимир Гройсман. За його словами, корупція забирає можливості нормального розвитку і відбирає у людей надію на те, що ситуація може змінюватися, і зсередини просто руйнує нашу країну.

Відео дня

Корупція в Україні стала справжньою катастрофою. Ми зустрічаємося з нею в побуті, у школах, лікарнях, політиці. Вона як хвороба, як якийсь грибок залізла у кожну шпаринку і потроху отруює наше життя.

За словами голови інвесткомпанії Concorde Capital Ігоря Мазепи, в країні існують багато досліджень на цю тему, які говорять, що тіньовий ринок в Україні досягає 50% ВВП. «Багато чиновників закривають очі на несплату податків, маючи від цього інтерес. Вони змушують бізнесменів йти на нелегальні схеми заради того, щоб отримати свою винагороду. Примушують піти на "контрабас"», – нарікає Мазепа.

Розмір ВВП України становить близько $90 млрд, це означає, що близько $45 млрд могли би перейти в легальну площину, що збільшило б надходження до бюджету. Ці кошти можна було б використати для збільшення пенсій, підтримки охорони здоров’я, військових потреб тощо. Але цього не відбувається. Та це лише вершина айсбергу. Окрім корупції у верхніх щаблях влади існує побутова корупція. Коли громадяни країни намагаються вирішити питання за рахунок порушення правил і хабарів.

Олексій Гончарук, керівник Офісу ефективного регулювання (BRDO), пояснює, що корупція має певний вплив на економіку: «Але сказати, що вона завдає їй якоїсь надзвичайно великої шкоди я не можу. Скоріше, вона створює в світі толерантність до корупції як такої».

У світі не існує країн, де б позбавилися корупції повністю. Але є країни, в яких її серйозно зменшили. Одна з таких країн – Велика Британія.

Британці боролися з корупцією 300-400 років. Та чому в Україні дорікають за відсутність прогресу у цій сфері протягом лише трьох років. І хто в загалі може оцінити результати? «Влада у вашій країні належить народу. І тому треба звітувати перед ним. Вони мають право вимагати і наслідувати приклад країн, в яких набагато менше корупції, ніж тут», – каже Дункан Хеймс, директор з питань політики Transparency International UK. На думку фахівця, підзвітність – дуже важлива річ: «А для того, щоби вона відбувалася, потрібно ясно бачити, що люди роблять. Це досягається завдяки прозорості».

Що є джерелом найбільшої корупції? У нашій реальній історії джерелом є не якийсь дрібний або великий чиновник, а держкомпанії. «Це ті історії, де проходять сотні, мільйони, а іноді і мільярди гривень. Найефективніший спосіб – це, звичайно, взяти і продати», – вважає Мазепа.

Звісно, якщо не вдається продати швидко, то нічого не робити, теж злочинно.Тоді в якійсь мірі може допомогти або полегшити ситуацію більш ефективне корпоративне управління. «Коли ти вибираєш незалежну раду директорів. З людей, які дбають про свою репутацію», – наголошує він.

Гончарук називає найефективнішим методом боротьби з корупцією верховенство права: «Правила для всіх. Потрібно дотримуватися закону, інакше настане невідворотнє покарання». І для того, щоб зменшувалася корупція, потрібно реформувати економіку, переконана Олена Щербан, член правління Центру протидії корупції. За її словами, треба спрощувати процедури. «Тому що корупція зазвичай в бюрократії. Чим більше якихось процедур, узгоджень, інших формальностей, тим більше корупції», – підкреслює Щербан.

Отже, можна сказати, що досягти успіху у боротьбі з корупцією автоматично не можливо. Для цього потрібна важка праця.

Показати ще новини
Радіо НВ
X