Верховна Рада не здатна провести земельну реформу – експерти

30 травня 2017, 17:08
Для того, щоби в Україні з’явився ринок землі, можливо доведеться скасувати мораторій на її продаж через Конституційний суд, бо жоден законопроект не має шансів на схвалення у стінах парламенту

Народним депутатам наприкінці травня не вдалося проголосувати "за" дорожню карту земельної реформи. Опитані НВ Бізнес експерти вважають, що у Верховні Раді (ВР) не набереться достатньої кількості голосів для підтримки жодного із зареєстрованих "земельних" законопроектів.

Відео дня

"Зараз нема жодного законопроекту, який може бути проголосований у Раді", - переконаний Іван Мірошніченко, член комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин.

З ним погодився експерт із земельних питань Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Роман Граб. За його словами, законопроект №5535 є найбільш економічно налаштованим і ліберальним. "Через це у нього набагато менше шансів бути прийнятим у Верховній Раді", - підкреслив Граб.

Звісно ж, це не єдиний проект закону, який стосується ринку землі. Альтернативний – від депутата Аркадія Корнацького – на думку експерта УКАБ передбачає "майже нереальну умову". А саме – забезпечення довічної ренти кожного власника землі, який продав земельну ділянку.

Урядовий законопроект Граб оцінив як набагато консервативніший. У ньому повністю обмежується доступ юридичних осіб до ринку землі. Для фізичної особи передбачена максимальна площа у володінні – 200 гектарів. У цьому законопроекті також виписана заборона надавати в користування юридичним особам земельні ділянки для ведення особистих селянських господарств. Яких доволі велика частка на ринку, підкреслив експерт УКАБ.

На його думку, найбільші шанси пройти парламент матиме саме той законопроект, який буде встановлювати значні обмеження для учасників ринку. "Це продиктовано страхом перед тими міфами, що прийдуть іноземці й скуплять всю землю", - пояснив Граб.

Мар'ян Заблоцький, голова Українського товариства економічних свобод (УТЕС), також скептично налаштований щодо готовності Верховної Ради провести земельну реформу. "Я не думаю, що у будь-якого законопроекту є шанс пройти парламент. Рано чи пізно президент прийде до висновку, що слід все-таки йти через Конституційний суд і через нього знімати мораторій (на продаж землі – ред.)", - переконаний Заблоцький.

За його словами, на сьогодні майже сім мільйонів власників мораторних земель не мають права з ними робити абсолютно нічого, крім як здавати в оренду. "Це абсолютно неправильно і нечесно щодо них", - підкреслив очільник УТЕС. Він переконаний, що людям врешті-решт потрібно дати право розпоряджатись своєю власністю, яку вони чесно заробили, працюючи в колгоспах.

Стан справ із земельною реформою народний депутат Іван Мірошніченко назвав абсурдом. "У нас уже мільйон власників землі померли. Давайте їх запитаємо, потрібен ринок землі чи ні", - підкреслив він. За його словами, в Україні уже існує ринок землі, але він прихований. "Сьогодні декілька мільйонів гектарів уже перейшли у приватну власністю, навіть не використовуючи договори довгострокової оренди", - розповів депутат.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Роман Граб вважає доцільним відкрити ринок землі, починаючи з державних земель. На першому етапі варто виставити на тоги саме цю категорію. Це дозволить налагодити механізм і подивитись, як працює система, переконаний експерт УКАБ.

Згодом можна було би відкрити ринок для приватних і юридичних осіб. Звісно ж, зазначив Граб, із певними обмеженнями. Наприклад, не більше 3 тис. гектарів для юросіб. "Це той оптимальний розмір, який потрібен для рентабельної тваринницької ферми", - підкреслив він.

Можливо, припустив Граб, варто також передбачити запобіжні заходи на випадок спекуляцій на ринку, обмеживши перепродаж. "Якщо ти купив земельну ділянку і хочеш її перепродати впродовж найближчих трьох років, то сплати держмито, яке зробить такий перепродаж не зовсім вигідним", - запропонував експерт УКАБ.

Показати ще новини
Радіо NV
X