Великий пшик. Що означають введені Росією санкції проти українського бізнесу

1 листопада 2018, 21:05
10096
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Російські санкції на українському бізнесі не позначаться ніяк

Сьогодні уряд Росії ввів санкції відносно низки українських підприємців і компаній. Під обмеження підпали кілька сотень фізичних і юридичних осіб. Самі санкції включають в себе заморозку безготівкових коштів і активів на території РФ. НВ Бізнес розбирався в тому, що означають санкції, до чого призведуть і хто від них постраждає.

Уряд РФ увів санкції проти 322 громадян України і 68 юросіб, підконтрольних найбільш впливовим українським бізнесменам, що випливає з офіційно опублікованої постанови. Документ спрямований "на протидію недружнім діям" щодо російських громадян і юридичних осіб з боку України і "на нормалізацію двосторонніх відносин".

У числі заходів впливу вводиться блокування безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території РФ, а також заборона на виведення капіталу з Росії. За складання списку відповідали Мінекономіки, Мінпромторг і Мінфін, координував роботу в цілому перший віце-прем'єр Антон Силуанов. Безпосередньо сам указ про введення санкцій через "недружні дії" України був підписаний Володимиром Путіним ще 22 жовтня.

З представників українського бізнесу під санкції потрапили голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв, бізнесмени Віктор Пінчук і Юрій Косюк, засновник девелоперської MosCityGroup Павло Фукс. Також в персональному списку Геннадій Боголюбов, Костянтин Григоришин, Філя Жебровська, Микола Злочевський, Дмитро Колесников, Роман Мацола, Леонід Юрушев. У переліку також старший син президента Петра Порошенка Олексій.

З компаній під санкційні обмеження підпали: майже всі структури Віктора Пінчука (Гео Альянс, EastOne, банк Кредит Дніпро, медіагрупа StarLightMedia). Цікаво, що Інтерпайп, який до нещодавнього часу поставляв труби в Росію, під санкції не потрапив.

Санкції введені проти компаній Костянтина Жеваго (Ferrexpo і АвтоКраз), Дмитра Фірташа (Черкаський Азот, Рівнеазот), Ігоря Коломойського (Дніпроазот), фармацевтичної компанії Філі Жебровської Фармак.

Всерйоз Росія пройшлася і по аграрних корпораціях: МХП Юрія Косюка, Агромарс Євгена Сігала, Kernel Андрія Веревського, Нібулон Олексія Вадатурського. Під санкціями опинилося безліч трейдингових компаній і торгових домів, експортували продукти харчування до Росії.

Також в РФ для чогось ввели санкції проти компанії Галнафтогаз (мережа АЗС ОККО), Fozzy Group, Епіцентр, а також проти власника мережі універмагів Велика кишеня, які нічого не експортували до Росії і не мали там активів.

Потрапили під роздачу і державні компанії – Укрспирт, Сумихімпром, Об'єднана гірничо-хімічна компанія (ОГХК).

Що означають санкції?

Формально в постанові як санкцій вказано лише блокування і заморожування безготівкових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території РФ. А також заборона на перерахування коштів та виведення капіталу за межі Росії. Тобто при бажанні є всі можливості продовжити торгівлю, але через третіх осіб. Відмовившись від інвестицій в Росію.

Втім, у майбутньому санкції можуть бути розширені за рахунок введення заборони на торгівлю з Росією. Такі ризики, принаймні, бачать учасники ринку.

Наскільки Україна залежить від експорту в Росію?

Товарообіг України і Росії значно зменшився з 2014 року. У 2014 році частка Росії в експорті українських товарів склала 18,2%, в 2017 – 8,5%, а за 8 місяців поточного 2018 року – 7,9%. У грошовому вираженні Україна поставила в РФ товарів на $2,4 млрд з початку року.

Найбільшу частку експорту з України в Росію торік становили продукти неорганічної хімії (16,5%), чорні метали (20,4%) і продукція енергетичного машинобудування (14,4%).

Фактично, введені санкції не поставлять жодну з цих статей експорту під удар.

Основні постачальники стали (Метінвест) і машинобудівної продукції (Мотор Січ, Запоріжтрансформатор, Турбоатом) в Росію не постраждають.

За даними Федеральної митної служби Росії, з початку 2018 року Україна збільшила експорт до Росії продуктів тваринного походження (на 292%), продуктів рослинного походження (на 289%), виробів зі шкіри та хутра (на 275%).

Зростання експорту товарів тваринного походження стосується живих тварин і пір'я птахів.

Серед продуктів рослинного походження збільшилися обсяги живих рослин, насіння анісу, коріандру, кмину, пшениці, насіння соняшнику.

Існує низка товарів, якими Україна і Росія обмінюються раз або кілька разів на рік. Наприклад, щорічно в травні Україна експортує в Росію живих бджіл. Протягом останніх п'яти років український експорт бджіл в Росію зменшився в чотири рази: від $1,1 млн в 2013 році до $187 тис. В 2018-му.

З літа 2016 року зростає експорт з України соняшникової та сафлорової олії. З листопада 2016 року з України в Росію почали експортувати пальмову олію. Україна продовжує експортувати в Росію сидр і виноградні вина, хоча і в меншій кількості.

Голова аналітичного департаменту Dragon Capital Андрій Беспятов відзначає, що з урахуванням цілеспрямованої політики з витіснення українського бізнесу ще до Революції Гідності та повальної заборони за більшістю товарних позицій після революції, обсяги операцій з РФ сильно скоротилися. "З 2013 року і експорт в Росію, і імпорт з Росії впали більш ніж втричі, а загальний товарообіг впав на дві третини. Ми подивилися на великі публічні компанії – ефект від санкцій очікується мінімальний, – говорить Беспятов. – З урахуванням розміру списку невеликий ефект, найімовірніше, буде, але сильного впливу на економіку України санкції не матимуть".

Як відреагував бізнес?

Реакція бізнесу на введені санкції була, як і слід було очікувати, стриманою. Єдина українська компанія зі списку санкцій у якій були активи в Росії – Kernel. Їй належить 50% в зерновому терміналі Тамань. "Санкції, введені постановою уряду Росії, не позначаться на нашій діяльності. Компанія володіє через спільне підприємство активом в Російській Федерації, але вже кілька років не веде діяльності на території РФ", – заявили в Kernel. Неофіційне джерело, знайоме з ситуацією, заявив, що прибуток від роботи терміналу компанія буде отримувати. Минулого року вона становила $7,8 млн. Втім, в майбутньому можуть виникнути складнощі з продажем активу.

У Нібулоні заявили, що санкції на підприємстві зовсім ніяк не позначаться. Поспішили зробити схожі заяви і в інших компаніях.

Санкції не будуть мати ніяких прямих наслідків, упевнений начальник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. "Найімовірніше, частка українського експорту в Росію і далі буде знижуватися, – каже він. – Але не так через санкції, як через те, що сусідня країна займається протекціонізмом проти української і не тільки продукції. І для більшості учасників ринку очевидно: в довгостроковій перспективі з Росією треба закінчувати, як можна швидше. Те, що сталося сьогодні – це ще одне підтвердження".

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53

Вибір редакції

Політика

Вчора, 15:15

article_img
Заява ватажка бойовиків "ДНР" і лаоські Т-34 для РФ. Тиждень з Аркадієм Бабченком і Юрієм Мацарським - подкаст
Політика

Вчора, 20:53

article_img
Під звук молитов і обіцянок. Як проходило висування Тимошенко в президенти – репортаж
Політика

Вчора, 21:04

article_img
Час "Ч" для великого комбінатора. Розслідування НВ про Коломойського - повний текст

Головне

Шоу-бізнес

Вчора, 14:41

article_img
MARUV замість TAYANNA. Став відомий порядок виступів учасників Нацвідбору на Євробачення 2019
Політика

Вчора, 21:04

article_img
Час "Ч" для великого комбінатора. Розслідування НВ про Коломойського - повний текст
Економіка

Вчора, 14:12

article_img
Єврокомісія оштрафувала MasterCard на півмільярда євро за завищення комісій