Велика зачистка. Чому банківська система застрягла на стадії “перезавантаження“

29 жовтня 2018, 18:26

Національний банк України (НБУ) сповістив чудову новину для банківського ринку. Так, за результатами останніх стрес-тестів виявлено, що тільки 8 з 24 установ потребують докапіталізації на 6,1 млрд грн. Але за умови, що економіка країни розвиватиметься за базовим сценарієм.

Часи банкопаду минули, але чому банківська система занадто затрималася на стадії “перезавантаження"? Про це йдеться у випуску економічного щотижневика Перша Шпальта.

Відео дня

Вперше в історії банківської системи регулятор аналізував стан і ризики системи не лише на теперішній час, але й з урахуванням можливих трендів чи сценаріїв у майбутньому, розповідає голова правління ПУМБ Сергій Черненко.

За словами керуючого партнера фінансової компанії FinPoint Сергія Будкіна, заяви НБУ досить позитивні для банківського ринку.

"Заяви свідчать про те, що з їх точки зору, системної загрози банківському ринку немає", - відзначає він.

Однак, якщо сценарій розвитку економіки буде несприятливий, то за розрахунками НБУ на докапіталізацію витратять 42 млрд грн. Та й сама риторика НБУ дає підстави для хвилювань, - наголошують експерти.

"НБУ фактично сигналізує власникам банків, що це останнє “китайське попередження”. Мовляв: ми знаємо, ми бачимо. Тож, ви краще знайдіть кошти та докапіталізуйте банк для того, щоб він відповідав мінімальним нормативам. Інакше для ваших власників виникає ймовірність системного репутаційного ризику, вони ризикують бути занесеними до чорних списків Національного банку України тощо", - говорить Будкін.

Втім, гарною новиною є те, що банки нарешті почали заробляти. За словами Черненка, така тенденція спостерігається з минулого року, але зростання відбувається сегментовано.

"Цього року кількість банків, які почали нормально заробляти та повернулися до ефективності, як до одного з найважливіших критеріїв будь-якого бізнесу, дійсно стала достатньо великою", - добавив голова правління ПУМБ.

На жаль, якою б позитивною на вигляд не була картина банківського ринку, причин для оптимізму для реального сектора економіки - замало. Адже банкіри поки не мають амбітних планів з кредитування.

"Амбіційних стратегій я не очікую, напевно, у жодного з банків у 2019 році. Незалежно від сегменту. Як малий бізнес, так і великий бізнес не будуть мати такого легкого доступу до грошей. На жаль", - зазначає голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук.

Таким чином, активізація кредитування можлива лише за умови пришвидшення зростання економіки.

"Те, що ми бачимо зараз, як 2,5-3 % зростання ВВП з досить низької бази - більше можна прирівняти до стагнації в цілому. Відповідно, ми дуже сподіваємося, що відбудуться деякі мотивуючі, стимулюючі дії з боку уряду, які нададуть поштовх, і зростання ВВП щорічно складатиме від 5 % і вище", - підкреслює Черненко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Навряд чи, наступного року Україна вирветься із замкнутого кола. Адже банки не кредитуватимуть, доки ВВП не зростатиме швидше, ніж зараз. А ВВП також не зможе зростати за відсутності кредитування бізнесу. НБУ та ринок говорять про це, як про факт, і таким чином перекидають м’яча у бік Кабміну та парламенту, очікуючи від них кроків, що пришвидшать темпи зростання ВВП.

Крім того, у випуску йдеться про те, як бізнес працюватиме у нових умовах, чому зростають інвестицїї у IT-стартапи, та які перспективи у готових IT-програм в Україні.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X