Бізнесу дозволили залишати більше валютної виручки

9 червня 2016, 20:40
1148
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Бізнесу дозволили залишати більше валютної виручки - фото

Кошти бізнесу лишилися в сталевих лещатах НБУ

Сьогодні, 9 червня, набирають чинності нові правила регулювання валютного ринку для бізнесу та їхніх акціонерів. Національний банк України пом’якшив валютні обмеження, запроваджені ще у розпал девальвації національної валюти, у 2014 році, та посилені протягом 2015-го

Зокрема, знижено ліміт на обов'язковий продаж валютної виручки, яку вони заводять в Україну, з 75% до 65%. Решта надходжень в іноземній валюті залишається у розпорядженні підприємства чи фізособи-підприємця. Уповноважений банк зобов’язується продати валюту вже наступного дня, після зарахування їх на рахунок.

Одночасно НБУ дозволив підприємствам, які мають іноземних інвесторів, виплатити дивіденди своїм акціонерам. Ця норма набирає чинності із 13 червня поточного року. Підприємства, які у 2014-2015 роках отримали прибутки, можуть здійснити репатріацію дивідендів за ці роки. Виплати по дивідендах минулих років поки що заборонені.

Сума покупки валюти для виплати дивідендів, при цьому, не повинна перевищувати 10% від загального обсягу дивідендів, або $1 млн протягом календарного місяця. Якщо 10% від загального обсягу дивідендів становить більше $5 млн., то протягом календарного місяця можна буде придбати лише $5 млн. Виплати мають здійснювати лише емітент корпоративних акцій, або депозитарна установа, а виводитися кошти можуть лише через один банк.

Зазначені валютні послаблення щодо обороту іноземної валюти бізнес очікував ще з початку фінансової кризи 2014 року. Тоді ці обмеження ввели для того, щоб підтримати гривню.

Необхідність продавати виручку призводить до того, що експортерам, банально не вистачало валюти для розрахунку по діючих контрактах із іноземними партнерами. ‘‘25% валютної виручки, яка у нас зараз залишається, їх не вистачає для забезпечення власної життєдіяльності. Кількість імпортованої сировини зросла через останні події в країні. Ми і так значну частину коксу і вугілля імпортували, а тепер, коли маємо затримку поставок вугілля із зони АТО, ситуація ще більше погіршилася”, – розповідає заступник гендиректора АрселорМіттал Кривий Ріг Володимир Ткаченко.

Тому зниження ліміту навіть на 10 відсоткових пунктів Ткаченко вважає доброю новиною. Хоча, зізнається, цього не достатньо – вимогу продавати частину виручки потрібно знизити хоча б до 50%. В цілому ж, бізнес очікує повної відміни обмежень.

Знаковим є, на думку головного економіста інвесткомпанії Dragon Capital Олени Білан, і дозвіл на репатріацію дивідендів, оскільки відсутність можливості перераховувати дивіденди з України слугувало негативним фактором як для іноземних інвесторів, які мали тут бізнес, так і для потенційних нових інвесторів.

‘‘Обсяг дивідендів, які підлягають репатріації може скласти $0,5-$0,6 млрд., або 0,6% ВВП. Введення ліміту на суми дивідендів, які дозволяється повернути за кордон протягом календарного місяця, є обґрунтованим рішенням, покликаним не створювати зайвого тиску на валютний курс’’, – каже Білан.

З іншого боку, дозвіл на репатріацію дивідендів, чи навіть поступова відміна вимоги продавати валютну виручку самі по собі не можуть покращити інвестиційний та бізнес клімат в країні. ‘‘Так, це довгоочікуваний крок без нього взагалі не можна було б говорити про прихід іноземного інвестора, але для інвестиційного клімату ця річ не показова. Ми маємо перекіс у фінансовій політиці країни – багато очікуємо від іноземців і не стимулюємо внутрішнього інвестора’’, – каже керуючий директор інвесткомпанії Універ Олексій Сухоруков.

Відсутність внутрішнього інвестора означає, що придбані ними корпоративні акції українських підприємств не можна буде в певній перспективі продати і вийти з ринку, тому іноземці будуть упередженими.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Головне

Політика

Вчора, 13:13

thumb img
Комік, Рейган, Квартал. Чи законна трансляція програм з Володимиром Зеленським у "день тиші"
Політика

Вчора, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко
Футбол

Вчора, 18:17

thumb img
Реал готується витратити 280 млн євро на зірку ПСЖ - медіа