В Україні з'являться індійське дизпаливо і румунський бензин, а нафта б'є нові рекорди – огляд ринку нафти і пального

12 червня 2016, 18:40
На минулому тижні відбулося чимало цікавих подій на світовому ринку нафти, яка побила новий рекорд. А українські АЗС готуються до нового стрибка цін

У п'ятницю, 3 червня, повстанське угрупування Месники дельти Нігера підірвала трубопровід Forcados 48 у Нігерії, що належав компанії Shell. Бойовики також пообіцяли звести до нуля видобуток нафти в Нігерії.

Відео дня

У неділю, 5 червня, влада Саудівської Аравії вирішили підняти ціни на нафту, яка видобувається для експорту в США та країн Азії. Міністр енергетики Саудівської Аравії пояснив це стабільним попитом, у той час як запаси сировини у країнах, які не входять в ОПЕК, скорочуються.

А до 2020 року уряд Саудівської Аравії заморожує видобуток на одному рівні. Нафтопереробні потужності до того часу повинні скласти 3,3 млн барелів на рік.

6 червня у Китаї почалася переробка нафти, імпортованої із США, вперше після зняття 40-річного ембарго на експорт американської сировини.

Вже 7 червня нафта марки Brent перевищила позначку $51 за барель, що відбулося вперше з 12 жовтня минулого року.

А 8 червня нафта продовжила зростання і світові котирування, за даними Bloomberg, перевищили позначку в $52/барель. Втім, вже з 9 червня ціни дещо знизилися.

Крім активізації Месників дельти Нігеру, через яких зривалися поставки нафти з Нігерії, а також зростання імпорту з боку Китаю на 39%, на підвищення цін вплинуло зниження курсу долара по відношенню до корзини світових валют на 2,4% за чотири тижні, пояснює директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. Важливим залишається і падіння комерційних запасів нафти в США (-3,2 млн бар).

Наступного тижня ціни на нафту можуть продовжити зростання, говорить Куюн. "Чекаємо дані про запаси нафти у США і курс долара, який несподівано пішов вгору, що відсунуло ціни від максимумів. Також буде опублікована уточнена статистика по Китаю", – сказав він.

За його словами, на ринок також будуть мати вплив результати переговорів Росії і Венесуели. Якщо ситуація у Нігерії стабілізується, сили, що зацікавлені у зростанні цін на нафту, будуть "качати" Лівію. У разі успіху – ціни поповзуть вгору.

Однією з головних новин тижня стало постачання дизпалива з далекої Індії до порту Херсона, говорить Сіренко. Старожили ринку не пригадують дизель з індійським паспортом на українських заправках. Але, як кажуть, все буває вперше.

За його даними, великі національні оператори не стали у сезон розбурхувати автомобілістів. А ось у регіонах відбулося коригування в середньому на 10-40 коп/л.

Цікавіше вів себе ринок автогазу, говорить Куюн. 9 червня деякі київські газозаправки знизили ціни до 7,54 грн/л, при середній ціні по Україні близько 8,28 грн/л. Ціни просіли на 15 коп/л в мережах Avantage 7 і Барс 2000 (близько 50 газових заправок).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Але ринкових причин для зниження немає, і воно стало можливим швидше за рахунок "творчого" ставлення до сплати податків мережами", – пояснює Куюн.

Подолання п'ятдесятидоларової позначки навряд чи можна назвати несподіваним, говорить Сіренко. Сировина вже кілька тижнів «треться» близько цінника в $50 за барель, і реакція трейдерів послідувала негайно.

"В опті нафтопродукти подорожчали на 300-400 грн/т, що змусило нервувати роздріб", – пояснює Сіренко.

Крім того, коливання оптових цін на бензини пояснюється ситуативними причинами, додає Куюн. Оскільки продавців вкрай мало, то навіть одна ставка викликає суттєве відхилення середньої ціни.

На роздрібному ринку палива намітилися причини для зростання. За словами Куюна, реальні ціни відстають від розрахункового коридору на 20-30 коп/л. Оскільки реальна ціна на дизпаливо відстає від розрахункової на 80 коп, зростання цін на нього в найближчі 2 тижні цілком імовірне. Отже, мережі можуть підняти ціни як тільки розпродадуть більш дешевий травневий ресурс і приступлять до реалізації дорожчого червневого.

"Це може статися або наступного тижня або через тиждень", – говорить Куюн.

За словами Сіренка, міжнародна новина про операцію по румунському активу Rompetrol між казахським Казмунайгазом і китайської China Energy Company Limited може безпосередньо вплинути на нефтопродуктозабезпечення України. За наявною інформацією новий склад власників Rompetrol активно обговорює ринки збуту вироблених у Румунії палив. Швидше всього буде скасовано попереднє рішення про продаж бізнесменам з Донецька збутової структури Ромпетрол Україна і компанія відновить прямі морські поставки бензинів і дизпалива Євро-5 виробництва НПЗ Petromidia (група Rompetrol), які набрали популярність серед операторів південного регіону України.

Показати ще новини
Радіо NV
X