В пошуках резервів. Як уряд намагається боротися з падінням гривні

9 серпня 2018, 17:18

Держава взяла в борг 10 млрд грн на внутрішньому ринку. Гривневі та валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВГЗ) розмістило Міністерство фінансів.

Зокрема, у гривні розмістили облігацій майже на 3 млрд грн, у валюті – на понад 7 млрд грн в еквіваленті. Основну масу розміщених облігацій потрібно буде погасити протягом 200 днів. Про це свідчать дані Мінфіну за підсумками планового аукціону 7 серпня.

Відео дня

Крім того, Мінфін розмістив тримісячні облігації на 2 млрд грн і шестимісячні - на 1 млрд грн за єдиною ставкою 18%.

Оскільки фундаментальні економічні показники наразі провокують падіння гривні, розміщення облігацій - це спроба уряду на 2-3 місяці відтермінувати цей процес. Таку думку в інтерв'ю Радіо НВ висловив фінансовий експерт Олексій Кущ.

Він зазначив, що залишки на єдиному казначейському рахунку рекордно низькі за останні роки, а заяви виконувачої обов'язків Міністра фінансів Оксани Маркарової про валютний рахунок – "маніпуляція цифрами". Кущ наголосив, що валютний рахунок ніколи не брали до уваги під час розрахунків коштів на єдиному казначейському рахунку.

За його словами, як негативний сигнал можна сприймати перерахування Національним банком прибутку до держбюджету. Експерт наголосив, що зазвичай регулятор розтягував свої транші до кінця року. Тож те, що у 2018-му останній транш перерахували дуже рано – у серпні – свідчить про серйозний бюджетний дефіцит. Кущ підкреслив, що ці кошти Нацбанку не підкріплені жодними ресурсами, тому, в будь-якому разі, наслідки для економіки будуть негативними.

Нагадаємо, Національний банк 7 серпня перерахував до держбюджету останній транш свого прибутку, отриманого в минулому році. Таким чином, регулятор направив до бюджету необхідну суму - 45 млрд грн. Прибуток, отриманий Нацбанком за 2017 рік, вносився до бюджету в 2018 році декількома траншами за графіком, погодженим з Міністерством фінансів. Як пояснили у прес-службі регулятора, така поетапна модель перерахування прибутку покликана не допустити негативного впливу значних перерахувань на фінансово-економічну стабільність.

Також стало відомо, що великий бізнес збільшив відрахування до держбюджету на 16%. Про це повідомив Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби. Частка податкових платежів від великого бізнесу, який обслуговується Офісом, становила майже 60% від загального збору податків до бюджету.

Збільшення податкових відрахувань пов'язані з інфляцією, а також зі збільшенням фінансових показників, – зазначив у інтерв'ю Радіо НВ директор інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. Він додав, що підвищення надходжень не матиме суттєвих економічних наслідків.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На думку Несходовського, аби стимулювати підприємства платити більше податків, держава з одного боку має полегшити навантаження на бізнес, а з іншого – більш активно боротися з тими, хто ухиляється від сплати. "Одними каральними заходами неможливо змінити ситуацію", – підкреслив експерт.

Показати ще новини
Радіо NV
X