В обхід України. Росія і Туреччина відновили переговори про газопроводі

27 липня 2016, 21:39
3631
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На думку експертів, Турецький потік може бути інструментом тиску Росії на ЄС

Фото: daryo.uz

Після року тиші Росія і Туреччина відновили переговори про газопровод Турецький потік. За умови реалізації проекту Україна може втратити значну частину транзиту газу

Вчора, 26 липня, відбулися переговори між міністром економіки Туреччини Ніхатом Зейбекчі та головою Міненерго Росії Олександром Новаком. На зустрічі обговорювалося питання відновлення газотранспортного проекту Турецький потік.

При цьому Зейбекчі відзначив зацікавленість Туреччини у проекті. А присутній на переговорах заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв повідомив, що буде створено робочу групу з реалізації проекту. Наступна зустріч міністрів може пройти 6 серпня, напередодні візиту президента Туреччини Реджепа Ердогана до Санкт-Петербурга 9 серпня.

Для України це негативна новина, позаяк, за умови реалізації проекту вона втратить частину транзитного потоку. "Втрати складуть 15 млрд кубометрів. Це обсяг транзиту для Туреччини", – говорить співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. За його словами, Україна може втратити до $400 млн.

У 2015 році Україна збільшила транзит газу в Європу і Молдову на 8% порівняно з 2014 роком – до 67 млрд куб. м. В I-му півріччі 2016 року транзит газу в Європу та Молдову збільшився на 31% порівняно з аналогічним періодом 2015 року – до 37,6 млрд куб. м.

Втім, реалізація Турецького потоку поки залишається під питанням. На думку голови аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитра Чуріна, за поточних цін на газ, будівництво цього газопроводу нерентабельне.

Також незрозуміло, хто буде фінансувати проект. "У Росії немає грошей навіть на виконання запланованих інвестиційних проектів щодо збільшення видобутку, – пояснює голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик. – Туреччина може бути зацікавлена в будівництві, але не за власний рахунок".

Зацікавленість сторін може бути лише політичним маневром. Президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар каже, що пріоритетним для Туреччини є газопровід TANAP (від азербайджанського родовища Шах-Деніз на шельфі Каспію через Грузію, Туреччину, Грецію, Албанію на південь Італії). Тобто їй немає сенсу поспішати з будівництвом Турецького потоку.

"Думаю, Туреччина веде майстерну гру, оскільки їй потрібно вступити в переговорний процес з Росією", – каже Гончар.

А ось сама Росія імітує важливість проекту, продовжує він. Таким чином РФ зможе шантажувати Європу прискорити будівництво Nord Stream II, як більш важливого газопроводу. Цей проект більш просунутий, на нього витрачено багато зусиль, до того ж він повторює маршрут Nord Stream I.

А от Турецький потік знаходиться поки лише на рівні ідеї. За словами Гончара, щодо нього ще не підготовлена проектна документація та не узгоджені морські ділянки траси. До того ж, потрібно пройти погодження щодо відведення земельних ділянок та відповідності Третьому енергетичному пакету, додає Боровик.

"Шантаж Росії закінчиться тим самим, чим закінчився Південний потік", – говорить Боровик.

Нагадаємо, що наприкінці 2014 року Росія відмовилася від Південного потоку через претензії ЄС.

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
18 грудня 2018, 13:49
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:08
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Вибір редакції

Країни

Вчора, 15:43

article_img
У полоні традицій. Як живе індійське село, де сексуальна експлуатація дітей є нормою
LIFE

Вчора, 18:17

article_img
Довго та щасливо. Вчені з'ясували, як час змінює подружні стосунки
Саме там

Вчора, 21:15

article_img
Просто робота, як на заводі. Особливості українського секс-бізнесу, розказані повіями - репортаж НВ

Головне

Країни

Вчора, 21:24

article_img
Парламент Венесуели оголосив Мадуро узурпатором
Країни

Вчора, 10:01

article_img
NYT: Трамп може повернутися до ідеї виходу США з НАТО
Події

Вчора, 12:17

article_img
Поліція затримала підозрюваного у підпалі у Києво-Печерській лаврі