В обхід України. Росія і Туреччина відновили переговори про газопроводі

27 липня 2016, 21:39
Після року тиші Росія і Туреччина відновили переговори про газопровод Турецький потік. За умови реалізації проекту Україна може втратити значну частину транзиту газу

Вчора, 26 липня, відбулися переговори між міністром економіки Туреччини Ніхатом Зейбекчі та головою Міненерго Росії Олександром Новаком. На зустрічі обговорювалося питання відновлення газотранспортного проекту Турецький потік.

Відео дня

При цьому Зейбекчі відзначив зацікавленість Туреччини у проекті. А присутній на переговорах заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв повідомив, що буде створено робочу групу з реалізації проекту. Наступна зустріч міністрів може пройти 6 серпня, напередодні візиту президента Туреччини Реджепа Ердогана до Санкт-Петербурга 9 серпня.

Для України це негативна новина, позаяк, за умови реалізації проекту вона втратить частину транзитного потоку. "Втрати складуть 15 млрд кубометрів. Це обсяг транзиту для Туреччини", – говорить співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. За його словами, Україна може втратити до $400 млн.

У 2015 році Україна збільшила транзит газу в Європу і Молдову на 8% порівняно з 2014 роком – до 67 млрд куб. м. В I-му півріччі 2016 року транзит газу в Європу та Молдову збільшився на 31% порівняно з аналогічним періодом 2015 року – до 37,6 млрд куб. м.

Втім, реалізація Турецького потоку поки залишається під питанням. На думку голови аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитра Чуріна, за поточних цін на газ, будівництво цього газопроводу нерентабельне.

Також незрозуміло, хто буде фінансувати проект. "У Росії немає грошей навіть на виконання запланованих інвестиційних проектів щодо збільшення видобутку, – пояснює голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик. – Туреччина може бути зацікавлена в будівництві, але не за власний рахунок".

Зацікавленість сторін може бути лише політичним маневром. Президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар каже, що пріоритетним для Туреччини є газопровід TANAP (від азербайджанського родовища Шах-Деніз на шельфі Каспію через Грузію, Туреччину, Грецію, Албанію на південь Італії). Тобто їй немає сенсу поспішати з будівництвом Турецького потоку.

"Думаю, Туреччина веде майстерну гру, оскільки їй потрібно вступити в переговорний процес з Росією", – каже Гончар.

А ось сама Росія імітує важливість проекту, продовжує він. Таким чином РФ зможе шантажувати Європу прискорити будівництво Nord Stream II, як більш важливого газопроводу. Цей проект більш просунутий, на нього витрачено багато зусиль, до того ж він повторює маршрут Nord Stream I.

А от Турецький потік знаходиться поки лише на рівні ідеї. За словами Гончара, щодо нього ще не підготовлена проектна документація та не узгоджені морські ділянки траси. До того ж, потрібно пройти погодження щодо відведення земельних ділянок та відповідності Третьому енергетичному пакету, додає Боровик.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Шантаж Росії закінчиться тим самим, чим закінчився Південний потік", – говорить Боровик.

Нагадаємо, що наприкінці 2014 року Росія відмовилася від Південного потоку через претензії ЄС.

Показати ще новини
Радіо NV
X