В Національному банку змінили наглядову раду. Що відомо про її нових учасників

8 липня 2016, 12:15
Вчора, 7 липня, парламент затвердив чотирьох членів наглядової ради Національного банку. Голосування відбувалося у найкращих традиціях українського політикуму – з порушенням регламенту і законодавства

Рада Нацбанку повинна складатися із дев’яти осіб: по чотири представники від парламенту і президента, дев’ятим до складу ради автоматично входить голова НБУ. Повноваження попередньої команди ради НБУ закінчилися ще у вересні минулого року. Проте тільки вчора депутати офіційно відправили своїх делегатів у відставку та обрали нових. Адміністрація президента своїх висуванців досі офіційно не озвучила.

Відео дня

Таким чином, Нацбанк, у супереч законодавству, вже 10 місяців працює та формує свою політику без наглядової ради. Адже, відповідно до законодавства, саме рада затверджує прийняття основних напрямів грошово-кредитної політики в країні.

Згідно закону, кандидатури в члени ради регулятора, мають попередньо обговорюватися та голосуватися на спеціальному відкритому засіданні комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності. У листопаді 2015-го профільний комітет затвердив чотирьох кандидатів, у березні 2016-го подав відповідний законопроект на голосування.

Тоді до складу Ради НБУ по мандату від БПП увійшов Станіслав Аржевітін, банкір і екс-нардеп від партії Наша Україна, за його кандидатуру проголосували 10 членів комітету ВРУ. Від фракції Народний фронт до НБУ делегували екс-члена правління Нацбанку Олену Щербакову, яка обіймала посаду до грудня 2014-го (11 голосів). Тимофій Мілованов, член міжнародної академічної ради Київської школи економіки висунутий від Об'єднання Самопоміч (11 голосів). Від Радикальної партія Олега Ляшка – екс-заступник голови НБУ (до жовтня 2014-го) Віра Ричаківська (11 голосів).

Вчора, під час винесення на голосування у Верховній раді законопроекту щодо складу ради НБУ, депутат від БПП, який є членом профільного комітету ВРУ, Михайло Довбенко ‘‘підмінив’’ склад членів ради. ‘‘Пропонується призначити членами Ради НБУ Олександра Пасхавера терміном на сім років, Наталію Гребенник терміном на шість років, Тимофія Милованова терміном на п'ять років, Віктора Козюка терміном на чотири роки’’, – зачитав Довбенко.

При цьому ні радник президента Петра Порошенка Пасхавер, ні екс-директор монетарного департаменту НБУ Гребенник не розглядалися у переліку кандидатів у листопаді минуло року. А за Козюка, завідувача кафедри економічної теорії Тернопільського національного економічного університету, проголосували лише 5 членів комітету. "Верховна рада має право не підтримати висуванців, проте не може проголосувати за кандидатури, які були не розглянуті комітетом", - пояснює юрист та екс-працівник департаменту ліцензування Нацбанку Олександр Ярецький.

Пасхавер, який є за сумісництвом президентом Центру економічного розвитку, розглядався у кандидати в члени ради НБУ саме по квоті президента. Чому сьогодні в Раді він пішов по квоті парламенту, Пасхавер прокоментувати не зміг.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

‘‘Мені запропонували цю посаду півроку тому. Наскільки я розумію, це була ініціатива президента. Я позаштатний радник президента, звісно, що я погодився. Я зустрічався з людьми з Нацбанка, ми обговорювали це питання, секрету в цьому нема’’, – розповідає Пасхавер.

Як пояснив НВ Бізнес ще один член профільного комітету та член БПП Руслан Демчак, підміна кандидатів йшла за ініціативи окремих депутатів. Мотивом стало те, що попередні кандидати голосувалися ще у складі ‘‘старої коаліції’’, то був компроміс між коаліціантами. Наразі ж дві фракції – Радикали і Бютівці – не співпрацюють із коаліцією і не голосують за потрібні законопроекти, тому їхніх кандидатів – Ричаківську і Щербакову – вирішили відкликати.

Проте голосування було провалене, свої голоси за такий склад ради віддали 211 депутатів, при необхідному мінімумі в 226. Після того члени профільного комітету відправилися на екстренне засідання, забувши про це повідомити голові комітету, депутату від Радикалів Сергію Рибалці. Нове голосування провели у закритому режимі, що також є порушенням норми закону.

‘‘Нелегітимне’’ засідання комітету повернуло кандидатів РПОЛ і БЮТ, проте замінила Аржевитіна на Козюка. Обидва кандидати були делегатами від БПП. За словами Демчака, він особисто ще минулого року висунув кандидатуру Козюка, тому ‘‘на радощах’’ не ставив питань щодо причини заміни делегатів.

У результаті голосування в парламенті Козюка призначили до ради НБУ терміном на сім років, Щербакову – на шість, Мілованова – на п’ять і Ричаківську – на чотири.

За словами Аржевітіна, розмови щодо підміни кандидатів почалися на початку поточного тижня. ‘‘За два дні до голосування було прийняте рішення змінити декілька кандидатів, зокрема, мою кандидатуру зняли і включили Козюка, – коментує він, і додає, що його самого усунули через опозиційну позицію щодо політики керівництва НБУ, зокрема він виступає проти інфляційного таргетування. – Я не думаю, що були питання щодо мого професіоналізму. Можливо, не всім до вподоби моя позиція. Я не вмію голосували за рішення, які хтось готує’’.

Заступився за Аржевітіна і Рибалка, без відома якого проходило нове обговорення членів ради. ‘‘Сьогоднішнє рішення про призначення чотирьох членів ради НБУ від парламенту прийнято із грубим порушенням законодавства. В останню хвилину під шаленим тиском влада таки змусила профільний комітет змінити склад кандидатів. Те, що Станіслава Аржевітіна замінили саме в такий спосіб, це реакція влади на його активну участь у розробці нашого проекту Стратегії розвитку банківської системи та на його критику дій Національного банку’’, – заявив він. Радикальна партія буде оскаржувати це рішення у суді.

А от у НБУ новий склад ради підтримали ‘‘Ми повністю підтримуємо той склад, за який проголосували у Верховній Раді. Ми не обираємо кандидатів, це рішення повністю у компетенції депутатів, і ми на мали на нього впливу’’, – прокоментувала НВ Бізнес голова НБУ Валерія Гонтарева.

Те, що відбулося вчора в ВРУ фінансовий аналітик рейтингового агентства Експерт-Рейтинг Віталій Шапран називає боротьбою за вплив на політику НБУ. ‘‘Договірняк по першому колу [вибір кандидатів у листопаді] полягав у тому, що в якості кандидатів до ради протягнули трьох нелояльних до правління НБУ членів, два з яких ‘‘колишні’’ [звільнені працівники НБУ], а один з категорії ‘‘любі друзі’’ [Аржевітін, як опонент керівництва НБУ]. Зрозуміло, що правлінню НБУ працювати з такою радою буде некомфортно і сьогодні трьох спробували замінити на більш лояльних’’, – коментує аналітик.

В цілому ж, на його думку, ситуація виглядає такою, що політичні сили не шукають для ради НБУ команду, яка додасть позитивні тренди економіці і фінансовому ринку, а прагнуть вкусити правління НБУ, створивши дискомфорт в роботі.

‘‘Якщо я буду законно призначений в Раду НБУ, то я буду керуватися у своїй роботі совістю і своїми професійними знаннями. Якщо я буду призначений з порушенням законодавства – я буду змушений відмовитися від участі в такій Раді. Я вважаю, що нелегітимності робить Раду НБУ неефективною і відбере у неї моральне право здійснювати контрольні функції в інтересах суспільства’’, – відреагував на події Мілованов, якому пощастило лишатися єдиним кандидатом, якого депутати не намагалися підмінити.

В цілому ж, як кажуть опитані експерти, депутати схаменулися щодо необхідності прийняти законопроект щодо складу ради НБУ, оскільки без її легітимного рішення Нацбанк не перерахує ₴38 млрд до держбюджету з прибутку НБУ за 2015 рік. Ці гроші підуть на виплату зарплат, пенсій, ліків, енергоносіїв. Для того, щоб кошти були перенаправлені в державну казну, рада НБУ має затвердити річний аудиторський звіт Національного банку.

‘‘Хочу звернутися сьогодні до всіх депутатів Верховної Ради і, зокрема, до двох фракцій українського парламенту з величезним проханням розблокувати роботу парламенту і прийняти принаймні два рішення. Перше – це прийняти рішення про раду Національного банку за квотою самої Верховної Ради, – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні уряду. – Якщо парламент цього не зробить, на превеликий жаль, будуть під загрозою соціальні виплати в Україні, і саме з вини тих, хто блокує роботу Ради’’.

До 15 вересня рада НБУ також має затвердити кошторис витрат Національного банку на наступний рік.

Показати ще новини
Радіо NV
X