Українській птиці підшукують арабського споживача

7 червня 2016, 21:24
Київський Центр досліджень і сертифікації халяль Альраїд (дозвленої мусульманам їжі) шукає для українських птахівників можливості вийти на ринки Саудівської Аравії, Індонезії та Малайзії

Як розповіла НВ Бізнес заступник директора цього центру Лариса Поліщук, зараз з цими країнами ведуться переговори для того, щоб отримати всі відповідні дозволи на поставки м'яса птиці українських виробників.

Відео дня

"Ці країни, в першу чергу Саудівська Аравія, повинні стати альтернативою втраченого нещодавно ринку Арабських Еміратів", – пояснила Поліщук.


За даними Державної служби статистики, в минулому році в ОАЕ було поставлено 4,9 тис. т м'яса птиці на суму $7,6 млн. А за I квартал 2016 року вже було поставлено майже 2,8 тис. т на $4,1 млн.


Вітчизняні виробники м'яса птиці вже довгі роки постачають халяльне м'ясо на ринки арабо-мусульманських країн. Першовідкривачем в Україні став МХП. Пізніше і інші підприємства галузі стали отримувати сертифікати відповідності.

24 квітня Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) скасували акредитацію єдиного в Україні Центру досліджень і сертифікації халяль Альраїд. При цьому офіційного роз'яснення причин такої дії не було. Це призвело до зупинки експорту української агропродукції на ринок ОАЕ. Найбільшими постачальниками в цю країну були компанії Миронівський Хлібопродукт і Агромарс.


Халяль – продукти дозволені для вживання в їжу ісламськими віруючими. Для того, щоб м'ясо курки відповідало цим вимогам, птиця повинна бути здоровою, без видимих зовнішніх пошкоджень. Забій повинен проводитися швидко і так, щоб серце встигало викачати кров. Птах також не повинна при цьому відчувати мук, тому її спочатку оглушають електричним струмом. Халяль передбачає контроль абсолютно на всіх етапах виробництва, аж до упаковки.Крім того, в деяких мусульманських країнах сертифікат халяль розглядається як додаткове підтвердження якості продукції.


Саудівська Аравія – дуже цікавий ринок, так є одним із найбільших імпортерів м'яса птиці в світі, говорить аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. Щороку туди поставляється близько 800 тис. т, що можна оцінити більш ніж в $1 млрд. Ринок Арабських Еміратів набагато менше і потрібен був скоріше для диверсифікації і розширення присутності в регіоні.

Шпигоцька також припускає, що Малайзія та Індонезія швидше за все імпортують м'ясо птиці з Таїланду, який знаходиться ближче, а також є одним з найбільших у світі експортером курятини.

В цьому році спостерігалося збільшення експорту до ОАЕ, каже голова Асоціації " Союз птахівників Сергій Карпенко. За його словами, поставки могли становити 12-15 тис. т до кінця року. Він також уточнив, що інші мусульманські країни також можуть відмовитися від поставок з України, хоча поки що передумов для цього немає.

Втім, найбільшого в Україні виробника м'яса птиці – Миронівському Хлібопродукті (МХП) не сильно схвильовані втратою ринку ОАЕ. Так, за словами начальника відділу по роботі з інвесторами та ЗМІ МХП Анастасія Соботюк, в цьому році було заплановано направити туди 2-3% від загального експортного обсягу компанії. Це близько 3,4 тис. т м'яса птиці. При цьому МХП досі продає свою продукцію в Арабських Еміратах, так як до заборони була відвантажена велика партія.

"До відновлення сертифікації будемо міняти експортні напрямки, так як МХП поставляє продукцію більш ніж в 65 країн", – сказала Соботюк.

В Центрі сертифікації халяль Альраїд сподіваються на позитивний результат. Поліщук впевнена, що ОАЕ тимчасово призупинили поставки на свій ринок.

Показати ще новини
Радіо НВ
X