Тактичний програш. Україна програла першу судову справу щодо «боргу Януковича»

30 березня 2017, 12:07
Лондонський суд не дав можливості відтягнути рішення щодо українського боргу перед Росією. Але шанси на перемогу залишаються

Високий суд Лондона 29 березня 2017 року схвалив прохання російських юристів щодо можливості прискорити розгляд позову РФ до України про виплату боргу по євробондах на $3 млрд.

Відео дня

Суддя відкинув аргументи української сторони щодо зловживань колишнім президентом України Віктором Януковичем. Також суд зняв з РФ звинувачення в політичному тиску на Україну.

«Ми з повагою ставимося до цього рішення, але обґрунтовано вважаємо, що таке рішення не враховує об'єктивні факти економічної і військової агресії проти України та її народу, які Росія безперервно здійснює з 2014 року», – заявив міністр фінансів України Олександр Данилюк.

Офіційний Київ вже заявив про свої наміри оскаржувати рішення Високого суду Лондона в апеляційній інстанції. Суд дозволив це зробити.

Фактично мова йде про те, що Україна програла перший судовий етап у цій справі. Адже для нас було б вигідно відтермінувати рішення щодо виплати/невиплати боргу Росії. Стандартна процедура таких спорів може затягуватися на роки. Проте РФ поклопотала, аби розгляд цієї справи відбувався за спрощеною процедурою, тобто протягом місяців. І саме на це погодився лондонський суд.

Як пояснює старший партнер юрфірми Ілляшев та партнери Роман Марченко, це рішення можна вважати програшем української сторони. «Я не скажу, що це провина юристів. Цілком можливо, що юристи добре і попрацювали там. Але одних емоцій для європейського суду недостатньо, потрібні факти і доказова база», – каже юрист.

І у цьому випадку з боку України мали бути надані чіткі докази того, що позика в $3 млрд – це саме хабар колишньому президенту за зміну політичного курсу України.

«Це стандартна історія нашого чиновника, вони спочатку голосно кричать, що у них все виходить, що є докази, що це хабар Януковичу [«і за формою і за змістом, як казав голова МЗС Павло Клімкін»]. А сьогодні міністру фінансів залишається хвалитися, що нам дали дозвіл на апеляцію», – розводить руками Марченко.

Рішення про апеляцію опитані експерти насправді вважають підсолодженою пігулкою у ложці дьогтю, адже такий дозвіл судді дають не часто. «Це означає, що питання справді не є однозначним і, можливо, апеляційний суд перегляне рішення», – пояснює Марченко.

Відтак, при апеляції вже можна говорити, що рішення суду щодо необхідності погасити борг перед Росією Україні дало можливість відтермінувати виплату ще на 1-1,5 року. До того ж ще має бути рішення по суті справи, яке сторона, що програє, обов’язково оскаржуватиме.

Україна має невисокі шанси виграти справу по суті, каже Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital.

«Ми повинні повернути гроші Росії, тому що ми їх взяли. Є договір. Але віддавати ми їх не хочемо, бо вважаємо це несправедливим. Хоча публічно, звичайно, ніхто цього не скаже, адже ми пристойні люди», – коментує фінансист.

У тому випадку, якщо ми програємо апеляцію, ані міністр фінансів, ані прем’єр не підпишуть таке рішення на користь РФ. Українська сторона оголосить про дефолт за цими паперами, упевнені експерти. Адже Україна просто не має права заплатити Росії за цими зобов’язаннями – у відповідності до програми МВФ ми не маємо права виплачувати борги росіянам.

«Умови реструктуризації єврооблігацій і наша програма з МВФ унеможливлює виплати за цим боргом», – упевнений Фурса. Отже борг РФ Україна все одно платити не буде.

На думку Марченка, МВФ можливий програш України у цій справі прорахував заздалегідь, тож усі ризики зрозумілі, і цей фактор не буде важливим для подальшої співпраці.

Нагадаємо, у грудні 2013 року Росія купила в України євробонди на $3 млрд (плюс $75 млн – останній купонний платіж). Умови кредиту були невигідними для України. Тоді ж Міжнародний валютний фон пропонував позику українцям зі значно нижчими відсотками. Проте екс-президент України Віктор Янукович, відмовився від грошей МВФ і необхідності проводити структурні реформи в країні, умовою чого і була позика. Натомість президент-утікач змінив вектор зовнішньої політики вбік Росії та відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС.

У 2015 році Київ підписав договір про реструктуризацію зовнішніх боргів із міжнародними кредиторами. Угода супроводжувалася консультаціями з Міжнародним валютним фондом. Держава взяла зобов’язання перед МВФ і кредиторами, що не пропонуватиме кращі умови реструктуризації щодо своїх інших зобов’язань.

Росія у 2015-му умови реструктуризації обговорювати відмовилася, наполягаючи на суверенному характері заборгованості. Борг повинен був бути погашений до 1 січня 2016 року. У грудні 2015 року Україна ввела мораторій на обслуговування цієї позики.

Міністерство фінансів Росії 17 лютого 2016 року подало до високого суду Лондона позов до України з боргом у $3 млрд.

Показати ще новини
Радіо НВ
X