Україна намагається наростити експорт електроенергії

27 травня 2016, 16:18
Україна має намір реалізувати проект енергомосту з Польщею та Угорщиною вартістю 55 млн євро за півтора року

Для цього планується підключити 2-й енергоблок Хмельницької АЕС до Бурштинського енергоострову, а також відновити непрацюючу ЛЕП 750 кв Хмельницька АЕС - Жешув (Польща) і доопрацювати існуючу лінію Хмельницька АЕС-Західноукраїнська-Альбертірша (Угорщина), заявив глава ДП НАЕК Енергоатом Юрій Недашковський.

Відео дня

За наявності дефіциту від 6 до 9 МВт у східноєвропейських колег, Україна могла б збільшити поставки електроенергії, пояснив Недашковський на конгресі Енерго Весна 2016. Спорудження Росатомом АЕС на 2,4 МВт в Білорусі може надовго перекрити її російською експансією. Тому потрібна негайна реалізація проекту.

Лінія 750 кв Хмельницька АЕС – Жешув (Польща) не працює з 1993 року через інтеграцію енергосистеми Польщі та ЄС. При цьому надлишок електроенергії на заході країни оцінюється на рівні 1 МВт.

Втілити план дозволить програма повної синхронізації енергосистем Румунії і Молдови. Відновлення ліній буде коштувати 8 млн євро. На перемикання 2-го енергоблоку Хмельницької АЕС від української до європейської енергосистеми ENTSO-E обійдеться в 16 млн євро. Ще 31 млн євро знадобиться для забезпечення власних потреб 2-го енергоблоку при роботі в системі ENTSO-E.

Голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик вважає, що після відновлення постачань антрацитного вугілля з окупованих територій, в Україні знову з'явитися надлишок електроенергії і це дозволить нарощувати експорт.

Україна може постачати електроенергію в Європу тільки рівним графіком, зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Навіть якщо б зараз міст існував, за нинішніх умов роботи ми електроенергію нікому б не продали", - вважає фахівець. Її оптова вартість у Польщі та Словаччині нижче, ніж в Україні. Щоб експорт приносив прибуток, потрібно змінювати законодавство і змінювати Закон "Про електроенергетику", щоб дати можливість продавати енергію у вигідні пікові години.

Керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що логічним з європейської сторони було б вкладення коштів у будівництво двох нових енергоблоків на українських АЕС. В іншому випадку, потребу європейської сторони в енергії зможе покрити АЕС, що будується в Білорусі, відзначає Марунич.

Показати ще новини
Радіо НВ
X