Українці дебютували на двох важливих міжнародних форумах. Що з цього вийшло, розповідає IT-інвестор Андрій Колодюк

24 січня 2017, 17:20
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чим українські венчурні підприємці здивували міжнародних інвесторів у Лас-Вегасі та Давосі, розповідає голова наглядової ради Української асоціації венчурного та приватного капіталу

На початку січня цього року український павільйон дебютував на найбільшій у світі виставці побутової електроніки, яка пройшла у Лас-Вегасі (США, 9-12 січня). Згодом на Всесвітньому економічному форумі (WEF) у швейцарському Давосі вперше пройшли Ukrainian Davos Nights, на якому міжнародні інвестори змогли ознайомитися із IT-потенціалом нашої країни. Організаторами обидвох заходів виступила Українська асоціація венчурного та приватного капіталу (UVCA).

Відео дня

Про те, наскільки успішно українцям вдалося презентувати можливості співпраці для міжнародних інвесторів на CES-2017 і WEF-2017 НВ Бізнес розповів голова наглядової ради UVCA Андрій Колодюк.

Яка ціль поїздок українських компаній до Лас-Вегасу та Давосу?

Загальною метою поїздок є просування України та наших досягнень на глобальному рівні. Ці два заходи мали дві протилежні задачі: якщо на СES-2017 ми представляли українські стартапи на світовому ринку, то в Давосі ми просували інвестиційні можливості України.

Вперше організовуючи український павільйон на CES-2017 ми ставили завдання представити не лише окремі проекти та стартапи, а й усю хай-тек галузь країни. Крім того, це прекрасний шанс для пошуку перших клієнтів та користувачів продукту. Важливим фактором є допомога стартапам у просуванні, чим також займалися UVCA та Western NIS Enterprise Fund (WNISEF). Ще до поїздки ми знайомили їх з інвесторами та лідерами індустрії, які ділилися досвідом з питань просування і "правил поведінки" на виставці. Під час самої виставки ми організували не тільки прес-конференцію, але і прямі трансляції. А в перший день CES-2017 про UaTech Expo Zone був знятий репортаж на Голосі Америки, який вже набрав понад 15 тис. переглядів. Наші підприємці отримали можливість знайти партнерів, дистрибуторів, потенційних інвесторів. І, за відгуками, їм це вдалося.

Хто від України туди поїхав?

Щоб відібрати найкращі вісім компаній, гідних представляти Україну в Лас-Вегасі, UVCA разом з фондом WNISEF у минулому році організувала конкурс UVCA Challenge: CES Edition. Враховуючи, що відвідувачі виставки (яких було більше 200 тис.) мають різноманітні інтереси, ми намагалися зібрати стартапи на всі смаки: віртуальна реальність, енергозбереження, управління снами, універсальний діджитал ключ, пристрій контролю за здоров’ям тощо:

Ecois.ME

Luciding

Hideez

Solargaps

Cardiomo

Raccoon.World

Wider

Technovator

Які компанії викликали найбільше зацікавлення та чому?

Всі вісім викликали зацікавлення. Можу відзначити, що Solargaps, який виготовляє жалюзі із сонячними елементами, викликав певне здивування своєю нестандартністю.

Якщо говорити про Всесвітній Економічний Форум, то метою було просування України, але в практичному інвестиційному контексті, який недостатньо представлений в свITі. UVCA разом з партнерами організували дві події Ukrainian Davos Nights. На яких ми знайомили учасників форуму з досягненнями України та можливостями для співпраці, особливо в галузі венчурних інвестицій і технологій. Головне завдання наших заходів — позиціонувати Україну не тільки як нового технологічного лідера, але в першу чергу як країну, де вже успішно вкладають гроші інвестори, відкриваються наукові центри розробок міжнародних компаній.

Наприклад, хто з міжнародних компаній вже успішно працює в нашій країні?

В Україні вже працює понад 100 науково-дослідних центрів (R&D). Серед успішних інвесторів можна виділити Almaz Capital, цей фонд управляє американськими грошима. За останні кілька років Almaz Capital інвестував у дев’ять компаній, які тим чи іншим способом пов’язані з Україною. У кілька наших компаній також вклав гроші фонд TMT Ventures. Ми повинні мотивувати підприємців та інвесторів створювати спільні глобальні компанії.

Гарною новиною є те, що Ukrainian Davos nights викликали справді великий попит – загалом наші заходи відвідали близько 400 гостей: інвесторів, підприємців, представників медіа. На Форумі Україна вже була представлена на політичному рівні, але Давос потребував «посла України», щоби розказати про бізнес та інвестиційні можливості. Ми стали справжнім магнітом для розмов на практичні теми: глобальні інвестори радились, які галузі найкращі для інвестицій, розмовляли про особливості ведення бізнесу в Україні тощо.

То які галузі в Україні найпривабливіші для іноземних інвесторів?

Традиційно викликає інтерес, звісно ж, галузь IT. Також мова йшла про нерухомість, як комерційну, так і житлову. Ще інвестори обговорювали перспективи енергетики та сільського господарства.

Як Ви оцінюєте інвестиційний потенціал України?

Найбільшу суму я чув від Бориса Ложкіна (секретар Національної інвестиційної ради – НВ Бізнес), який оцінив інвестпотенціал України в $150 млрд. Але я би мислив більш реалістично. Наприклад, UVCA певний час працює над проектом Фонд Фондів, для реалізації якого потрібно $250-300 млн. зовнішніх інвестицій, що в сукупності з капіталом локальних інвесторів збільшить суму загальних інвестицій в IT галузь та стартапи до $500 млн.

А яка вигода від стартапів державі Україна? Адже існує думка, що мізки лише втікають за кордон та ніякої користі тут не приносять.

Я з цим категорично не згоден. Можна поглянути в бік Ізраїлю, де загальна сума екзитів IT-компаній в 2016 року склала $10 млрд. Це проста відповідь на питання - чи потрібні стартапи Україні.

Український бізнес всі 25 років свого існування перебуває в офшорах, і це нікого не турбує. Якщо держава хоче, щоби стартапи реєструвалися не так, як увесь інший український бізнес, то для цього треба створити відповідні умови.

Щодо вигоди, такі компанії як Google, Microsoft, Skype, Facebook також колись були стартапами. І сьогодні всі країни світу роблять все можливе, створюють умови для будівництва нових таких компаній.

Щодо податків, то навITь Apple і Microsoft платять їх в Ірландії, але робочі місця знаходяться в США та по всьому світі. Тому, якщо ми хочемо, щоби в нас в країні залишались люди, а податки сплачувались, то необхідно стати IT офшором не тільки для локальних компаній, але й для всього світу. Вважаю це можливим і реалістичним завданням, яке вирішить усі питання щодо конкурентоспроможності України в свITі.

Для цього, по-перше, варто вивчити досвід Ірландії, яка створила привабливі податкові умови для таких компаній, як Apple і Microsoft. По-друге, дуже повчальний приклад Ізраїлю, який пропонує корпораціям такі умови, які підштовхують відомі компанії будувати виробничі потужності саме на території цієї країни.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X