Убогість посеред розкоші: чому українці живуть так бідно

9 липня 2018, 20:45
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фахівці та експерти міркують про те, як Україні вирватися з жахливого економічного становища. 

Світовий банк оновив статистику зростання ВВП за минулий рік. У нашій країні цей показник збільшився на 20% і склав $112 млрд. Це досить динамічне зростання. Але все ж таки ВВП в Україні залишається одним із найнижчих серед країн СНД. Ми – екстремально бідна держава, і це одна з причин, чому бізнесу складно розраховувати на внутрішній ринок. Про це йдеться у свіжому випуску ділового щотижневика Перша Шпальта.

Відео дня

Обсяг ВВП на душу населення в Україні – один з найнижчих. Серед 180 країн наша – посідає 133 місце за цим показником. Середня зарплата становить €290 на місяць. Для порівняння, у сусідній Польщі – €1114.

Чому Україна – бідна країна? У експертів є чітка відповідь на це запитання. Головна причина такого невтішного стану української економіки, на думку Джеймса Робінсона, професора Чиказького університету, полягає у тому, що багато років поспіль в Україні працювали інститути, які пригнічували бізнес, економіку і приватну ініціативу. Робінсон також співавтор книги «Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності». Свого часу видання стало економічним бестселером. У ньому автор аналізує причини того, чому певні країни живуть у більшому достатку, ніж інші.

За словами Анатолія Амеліна, співзасновника Українського інституту майбутнього, в Україні досі не з’явилася працююча стратегія, яка дозволятиме нам досягати високої мети та високої якості життя українських громадян як головних бенефіціарів у нашій країні.

А нардеп Сергій Лещенко вважає, що на рівень життя громадян дуже сильно впливає, те як використовується влада, особливо вплив на країну і діяльність певних олігархічних кланів, які знаходяться у керівництві країни. «Якщо ми будуємо справедливу країну, треба щоб влада представляла інтереси всього суспільства і державні гроші витрачались в інтересах найбільш незахищених або тих сфер, які є ключовими для забезпечення конкурентоздатності у майбутньому», – наполягає Лещенко.

Фахівці чітко визначилися щодо причин бідності України. Але чи є у нашої держави шанс вирватися з жахливого економічного становища? Зараз, за спостереженнями професора Робінсона, усе потроху починає розвиватися в Україні, з'являються стимули й можливості для підприємців: «З'явився шанс інвестувати, впроваджувати інновації. До речі, це вперше з радянських часів. Але чи скористаєтеся ви цим шансом – питання наразі відкрите. Україні потрібні інклюзивні інститути, де правила гри буде встановлювати максимальна кількість людей».

«Якщо ми йдемо в ліберальний світ, і ми хочемо побудувати ефективну систему управління нашою країною, де ми є господарями, де буде високий рівень життя, то це є можливим лише тоді, коли Україна стане правовою державою, вважає Амелін. – Але не завдяки подачкам або соціальним виплатам держави, а завдяки інвестиціям, високій вартості роботи, котра буде оплачуватися, котру робитимуть українці».

Що робити – зрозуміло ... От тільки чи відбудуться в Україні зміни, про які говорять експерти? Чи буде у нас колись побудована нова економіка? Покаже час. Наступний рік стане критично важливим для країни. Від того, яких політиків обере населення, залежатиме ситуація у державі протягом наступних десяти років.

Крім того, Перша Шпальта вивчала нові правила використання касових апаратів, дивіться спеціальний репортаж. Також у сюжеті програми дивіться про те, як позначився дизельгейт на продажах автомобілів в Україні.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X