У 2017 році подорожчають продукти харчування

11 травня 2017, 18:20
Ціни ростуть, але інфляція зменшується. Експерти пояснюють, чому так сталося

У квітні 2017 року споживча інфляція уповільнилась до 12,2% р/р, порівняно з 15,1% р/р за результатами березня. Про це повідомив Національний банк України.

У місячному вимірі інфляція у квітні знизилася до 0,9%. Минулого місяця ріст цін склав 1,8%, у лютому – 1%, у січні – 1,1%. З початку поточного року інфляція склала 4,9%, свідчать дані Державної служби статистики України.

Відео дня

Зокрема, на 7,6-1,0% подорожчали овочі, фрукти, м'ясо та м'ясопродукти, сало, цукор, хліб, рис. Подешевшали яйця, на 2,0% і на 0,6% – гречана крупа і молоко. Ціни на тютюнові вироби виросли на 2,4%, на алкогольні напої – на 0,7%. Підвищилися тарифи на утримання будинків і прибудинкових територій на 5,0%, водопостачання – на 3,0%, каналізацію – на 2,6%. Подорожчав проїзд в автодорожньому транспорті на 2,7%, виросли тарифи на паливо і мастила на 1,2%. У сфері зв'язку ціни зросли на 2,7%: подорожчали поштові послуги на 42,4% і мобільний зв'язок на 4,1%.

Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital

Уповільнення інфляції цілком очікуване. По-перше, якщо порівнювати з березнем поточного року, то у квітні не було збільшення тарифів. Як ми пам'ятаємо, тоді суттєво збільшилися тарифи на електроенергію.

Також у минулому місяці не було девальвації гривні. Відповідно, ціни на деякі умовно імпортні товари, як ми бачимо зі статистики, зростали значно повільніше, ніж це було у березні. Наприклад, на одяг.

Це два основні фактори, які дозволили зменшити показники наразі. Надалі ми очікуємо, що буде сезонне зменшення цін на продовольчі товари. В першу чергу, на овочі. У травні ми побачимо близьку до нуля інфляцію.

За результатами року приріст інфляції складе приблизно 9%. Тобто в межах прогнозу, який має НБУ.

Олена Білан, головний економіст Dragon Capital

Якщо дивитися на показник рік до року, то у березні була інфляція більше 15%, а зараз у квітні стала 12,2%. Це уповільнення було очікуваним. Воно спричинене тим, що торік у квітні піднімалися ціни на газ – після того, як закінчився опалювальний сезон, скасували пільговий низький тариф, який діяв узимку. Тобто технічно у квітні минулого року було зростання цін на газ, а у поточному квітні це не відбулося, от і маємо уповільнення інфляції.

Щодо інших категорій індексу споживчих цін, то вони рухаються так само, як і в попередні місяці, різких змін не відбулося.

Щодо майбутнього, то зараз ми спостерігаємо тенденцію, якої не було минулого року – прискорилося зростання цін на продукти харчування. Ця тенденція продовжиться. Ціни на продукти харчування були досить стабільні майже весь минулий рік. Тут торгові обмеження Росії свою роль зіграли – продукти, які експортувалися раніше з України до Росії, потрапили на внутрішній ринок. Цього року ціни почали зростати через те, що нема таких різких торговельних обмежень, відновлюється споживчий попит, зростають витрати виробників через збільшення мінімальної заробітної платні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ріст цін на продукти харчування вже закладений у більшості прогнозів. Тому до кінця року інфляція складе 9,6%. І сповільнення буде саме за рахунок високої бази порівняння.

Показати ще новини
Радіо NV
X