Топ-менеджмент ОТП Банку: ми відмовилися робити ЄБРР нашим акціонером

18 травня 2016, 22:00
Правління української "дочки" угорського ОТР Ваnk ділиться премудрістю банкінгу по-українськи

BIZ.NV поспілкувався в неофіційній обстановці відразу з декількома представникам топ-менеджменту ОТП Банку. Ми поставили питання голові правління Тамашу Хак-Ковачу і членам правління банку Тарасу Процю, Аллі Бініашвілі та Володимиру Мудрому.

Відео дня

Про настрої угорців, причини збитків банку та плани на розвиток корпоративного бізнесу читайте в першій частині інтерв'ю.

- Якщо говорити про роздробний бізнес, які в цьому сегменті у вас плани?

Мудрий: - Перше, ми не зупиняли кредитування в 2015-му і зараз так само активно намагаємося його нарощувати. Основне – це консьюмери [consumer – споживач, споживче кредитування], бо іншого ринку поки не бачимо. Оцінюючи ринок автокредитування, бачимо, що продажі дуже маленькі, тому розвивати як сегмент поки не плануємо.

Видаємо по консьюмерах, загалом по кешу [кредит готівкою], pos-ах [кредит у місцях продажу, наприклад, побутової техніки] і кредитних картах десь ₴150 млн в місяць. Це те, що сьогодні є, бо ринок не зростає. Рos-кредитування дуже концентроване на великих мережах, і всі наші спроби розвинути бізнес-модель на дрібніші магазини поки показує, що там просто немає попиту.

- Тобто pos-кредитування не в фокусі?

Мудрий: - Наразі у нас фокус на кредитних картах. Наприкінці минулого року ми змінили IT, процесінг, бек-систему і тепер розвиваємо карткові продукти. Зараз ми по картках вже зробили з партнерами всі ці модні речі: P2P, 3-D secure, cash-card. 3-D secure [додатковий рівень безпеки для карток] у травні запускаємо. До кінця року щомісяця робитимемо якесь певне допрацювання.

Наприкінці минулого року ми поміняли [онлайн-систему] клієнт-банк для фізосіб. І цього року запустили mobile banking. Тобто розширили всю функціональність, якої у нас раніше не було: це відкриття рахунків онлайн, відкриття депозитів онлайн, комунальні платежі. І, таким чином, залучаємо той сегмент клієнтів, які цінують інновації.

- Через це справді більше клієнтів залучаєте?

Мудрий: - Більше залучаємо. І через те, що банків на ринку стає менше, ми одержуємо зараз багато зарплатних проектів. Для багатьох підприємств велика проблема, коли гроші застрягають, особливо коли застрягають зарплатні гроші, і тому зараз у нас хороший тренд з приросту клієнтської бази.

- Це великі підприємства?

Мудрий: - Це сегмент середнього та малого бізнесу. У нас досі немає акредитації роботи з державою, у нас немає обслуговування бюджетних організацій, у нас немає пенсійних рахунків.

- Вам не потрібні зарплатні проекти бюджетників, ви їх не хочете?

Хак-Ковач: - Коли хотіли, то не дали, а вже не хочемо.

Мудрий: - Якщо прийдуть, ми відмовлятися не будемо, але зараз боротися за цей сегмент немає великого сенсу.

Хак-Ковач: - У нас бізнес-модель зараз абсолютно чиста. Ми з державою взагалі не працюємо.

- А ОВДП є у вас?

Проць: - Ні.

- Все розпродали, і депозитні сертифікати?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Хак-Ковач: - Депозитні сертифікати є, але це – Нацбанк. А так – все продали. І в роздробі, і в корпоративному бізнесі у нас немає державного ризику.

- Ця вся ситуація із "зарплатним рабством" [пропозицією влади тримати зарплатні проекти виключно в держбанках], проти якого так воює Незалежна асоціація банків України. Банки борються просто за пасиви, чи на бюджетниках реально можна заробити?

Хак-Ковач: - Мені це важко коментувати, бо ми не працюємо в цьому сегменті. Я можу це коментувати як член НАБУ. Там є дві групи [зацікавлених банків]. Перша – це маленькі банки, для яких це істотна частка клієнтів. [Наприклад, італійський Правекс-Банк має велику частку клієнтів у цьому сегменті] А є банки, це вже інша група, для яких це – великий бізнес. [Першою чергою це Приватбанк, Альфа-Банк, Укрсоцбанк]. Ніхто не хоче втрачати 10-50 тисяч клієнтів.

Мудрий: - Поки, якщо просто говорити про пасиви, у нас приріст пасивів за березень ₴152 млн у роздробі. Якщо ринок зріс лише на ₴1,5 млрд, то 10% приросту – це наше. Навіть без бюджетників і пенсіонерів це досить нормальний показник.

- Наскільки ви хочете збільшити роздрібний кредитний портфель цього року?

Хак-Ковач: - Дуже хочемо. Клієнти не хочуть.

- Приріст за перший квартал у вас невеликий, 145 млн?

Мудрий: - У нас є плани щодо збільшення, але ми бачимо, що певна ейфорія на ринку відбувається. Навіть у тих банків, які кредитують, або не росте портфель, або він падає, і це відразу починає виражатися в ціновому демпінгу. Нас це дуже бентежить. Коли KPI [тут - оцінка ефективності роботи роздрібного бізнесу банку] знову стоїть тільки в обсязі портфеля або обсязі видач, то це – не довга гра, це має якийсь строк життя. Ми свою частку ринку бачимо на рівні 30%+. (Це без урахування карткового портфеля, бо там із Приватом не можна оцінити: немає розуміння, що відбувається з цим картковим портфелем.) Зрозуміло, що ще більше розгойдати можна буде такими ціновими методами, але це може сильно вдарити по бізнес-моделі. Тому поки ми будемо дотримуватися того, що є.

Владимир Мудрый о спросе и потребностях населения. Фото: архив ОТП Банка
Владимир Мудрый о спросе и потребностях населения. Фото: архив ОТП Банка Фото:

- Якщо корпоративний бізнес +₴4-5 млрд, то роздріб зросте на...?

Мудрий: - Нового бізнесу ми десь ₴2 млрд плануємо.

Проць: - Треба розуміти, що тут дуже короткий життєвий цикл наявного портфеля. Тому у фінансовій звітності буде дуже складно побачити його. Новий портфель замістить собою погашення старого.

- Наскільки ви плануєте збільшити загальний роздрібний кредитний портфель цього року?

Мудрий: - Сам портфель – це ₴200-300 мільйонів буде.

- А роздрібний попит - він достатній? Якщо завтра ще впадуть доходи населення?

Мудрий: - Зараз багато людей говорять: "Навіщо мені брати в кредит машину або робити ремонт?". Якщо споживче кредитування – це віра в майбутнє, то енергозбереження – це те, що 100% потрібно зараз. У нас із ЄБРР дуже великі надії на програму з енергозбереження. ЄБРР компенсує до 3 тис. євро на енергозберігальні технології, які клієнт встановлює.

- Ви зараз говорите про індивідуальні кредити чи ті, які ви видаєте ОСББ?

Проць: - Ні, це роздріб.

Хак-Ковач: - Як ми говорили, що в корпоративному бізнесі бачимо потенціал у сільському господарстві, так ми в роздрібному, в короткостроковій перспективі, бачимо потенціал енергозбереження. Ми шукаємо в цьому сегменті годящий хороший продукт. Там поки немає такого продукту, який сотні тисяч клієнтів купують.

- У межах енергозбереження на що саме ви надаєте кредити?

Мудрий: - Вікна, котли, утеплення стін, підлоги. На сайті енергозбереження близько 4 тисяч позицій. На сонячні батареї.

- І беруть у вас на сонячні батареї?

Мудрий: - У нас був реальний запит від клієнта на сонячні батареї на вироблення електроенергії. А в програмі є тільки на підігрів води. Зараз ми говоримо з ЄБРР, щоб вони додали цей сегмент. Перш за все люди, у яких є власний будинок, дуже чутливі до такого роду кредитів.

Хак-Ковач: - В Угорщині щодо енергозбереження працюють саме прості речі. Наприклад, ізоляція (полістирол). Недорого і дуже ефективно. Потім - ефективніші системи опалення, лічильники, вікна. Було б приємно говорити, що там скрізь сонячна енергія або вітер. Але ні, насправді – полістирол, котел, лічильник.

- А беруть на вітряки кредити?

Проць: - На вітряки ще не було запитів. Там не ті суми кредитів, встановлення дуже дороге. З точки зору програми, вона все ж розрахована на роздрібного клієнта. Це кредитування того, що в роздробі можна купити. Ти приходиш у магазин, вибираєш певний список обладнання для енергозбереження – потрапляєш під цю програму, щоб заощадити. І далі у тебе є певна компенсація з боку ЄБРР на продукт.

Мудрий: - Зараз ми з партнером запустили так звані сертифікати з енергоефективності. Для квартири він коштує ₴300, для дому - ₴600. Коли ви купуєте його, до вас приїжджають спеціалісти і підказують, що можна поліпшити, що відразу дає ефект, що пізніше, і потім клієнт вибирає, що першою чергою йому потрібно купити для енергозбереження. Не всі знають, з чого починати потрібно: робити ізоляцію - чи поміняти вікна, що ефективніше буде? Ми запускаємо повний цикл, щоб клієнту менше самому докладати зусиль, визначати, що краще, що гірше, хто ставитиме. Бо компенсація йде і на роботи з установки. З травня вже все серйозно буде працювати, будемо продавати ці сертифікати.

Тарас Проць: группа ОТР нас поддержала - мы отказались от денег ЕБРР, в отличии от наших конкурентов
Тарас Проць: группа ОТР нас поддержала - мы отказались от денег ЕБРР, в отличии от наших конкурентов Фото:

- Які у вас плани щодо збільшення капіталу?

Проць: - Цього року збільшення капіталу не потрібне, бо ми виконуємо всі необхідні регуляторні вимоги. Збільшення капіталу проводитиметься за рахунок того, що банк заробляє прибуток, і він автоматично збільшує капітал.

Якщо говорити про капітал, то більш показовим був минулий рік. У першому кварталі минулого року ми конвертували 50 мільйонів субборгу в капітал і, в принципі, закрили проблеми 2014 року. (У 2014-му несподіванкою для нас був Крим і зона АТО, але ми консервативно до цього портфеля підійшли. Великих перспектив ми тут не бачили, тому на всю суму створили резерви. Виходячи з цього консерватизму з боку акціонерів, ми й збільшили капітал.)

У нас був вибір між тим, яким чином капіталізуватися, оскільки у нас, з одного боку, є ОТР Ваnk як основний акціонер, крім цього, ще є субборг від ЄБРР. Відмінністю між ними було те, що акціонер готовий входити в капітал першого рівня, і це більш значуще і цінне з боку регулятора. А ЄБРР ми розглядали як пролонгацію наявного субборгу, і у нас в середині року вже було рішення ради директорів ЄБРР щодо пролонгації цього боргу. Але ми не пішли на те, щоб ЄБРР став нашим акціонером, і ОТР повністю збільшив капітал за рахунок своїх коштів. Ті 65 млн євро, які ми винні були ЄБРР, ми виплатили. І наприкінці року в еквіваленті $108 млн збільшили капітал за рахунок коштів акціонера.

- Чому ви вирішили не співпрацювати з ЄБРР у частині капіталу?

Проць: - Оскільки акціонер висловив своє бажання і готовність нас повністю підтримати. А от наші конкуренти дали слабинку. Ми бачимо, що ЄБРР виконав свою соціальну функцію і увійшов до капіталу деяких банків. ОТР глобально почувається дуже впевнено, тому банк в змозі підтримувати нас надалі.

Хак-Ковач: - В ЄБРР наполягали на капіталізації. Тому що у них теж є плани з фінансування, і їм легше нам дати 65 мільйонів, ніж Кернелу або якій-небудь Мрії.

- Тобто ви вже нічого не винні ЄБРР?

Хак-Ковач: - Ні, але ми продовжуємо з ними співпрацювати.

Проць: - Що найцікавіше, ми вже два рази знижували ставку і при цьому сток ліквідності у валюті близько $100 млн. А з боку корпоративного бізнесу, як вже казала Алла [Бініашвілі], великої потреби на цю валюту немає. Тому, в принципі, немає необхідності в тому, щоб залучати ще якісь кошти від ЄБРР, скільки б вони не коштували.

- А якщо міжнародним фінансовим організаціям дозволили кредитувати в національній валюті?

Хак-Ковач: - Ми з радістю залучили б кошти в гривні. Якщо є нормальна ціна, то ми в гривні готові залучати все, тому що є бізнес-модель, і ми кредитуємо. Але дешевого ресурсу в гривні поки немає.

- Середня вартість залучених в гривні коштів для вас зараз яка?

Бініашвілі: - Відсотків десять. Але це обмежені обсяги, і ця гривня розчинена дорогим" депозитом на залишках. Тому ми дуже зацікавлені у відкритті рахунків, бо вони приносять безкоштовні гроші. Тому те, що у нас на 40% зростає відкриття рахунків через те, що ринок концентрується на західних банках, це прямий шлях до більш дешевих кредитів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X