Титан в небезпеці. Що буде з Приватбанком

14 грудня 2016, 08:30
Кредитні ризики Приватбанку оцінюються в $5 млрд, на цю ж суму фінустанова ймовірно потребуватиме докапіталізації у наступні два роки. Які шанси, що акціонери банку захочуть рятувати свій бізнес та які ризики буде нести держава у випадку його можливої націоналізації, з’ясовував НВ Бізнес

Розмір непокритих коштами непрацюючих кредитів в банківській системі складає 172 млрд грн. Такі цифри випливають зі Звіту про фінансову стабільність Національного банку України.

Відео дня

На державні банки припадає 8 млрд грн непокритих резервами негативно класифікованих кредитів, на іноземні банки – 26 млрд грн, на невеличкі приватні українські банки – 6 млрд грн. Неспівставно великою виявилася «дірка» в резервах у групі найбільших банків з національним капіталом – 132 млрд грн.

У «найпроблемнішу» групу входить всього вісім фінустанов – Приватбанк, ПУМБ, банк Південний, Мегабанк (належать до топ-20 банків), а також Діамантбанк, Восток, Кредит-Дніпро і Платинумбанк (входять у топ-40 банків). Й, за оцінками спеціаліста відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергія Фурси, більше 90% зі 132 млрд грн – це відображення проблеми капіталізації саме Приватбанку.

ПУМБ, Південний і Мегабанк, за інформацією НБУ, виконали програму докапіталізації повністю. Серед решти явні фінансові проблеми наразі спостерігаються у Платинума. Через резервування коштів під проблемні кредити у третьому кварталі поточного року капітал банку набув від’ємного значення у розмірі -162,5 млн грн.

«Платинум маленький. Навіть, якщо їм [разом з Восток, Діамантбанк і Кредит-Дніпро] для докапіталізації потрібні 2 млрд грн, то ще майже 130 млрд грн – це непокриті резервами проблеми Приватбанку», – каже Фурса.

Згідно фінансової звітності, станом на 1 жовтня 2016 року загальний кредитний портфель перелічених банків складав 244,6 млрд грн, майже 74% із якого (180,4 млрд грн) – це активи ПриватБанку. Негативно класифіковані активи у цій групі банки відобразили у розмірі 52,4 млрд грн, із них 62,5% припало на Приватбанк (32,7 млрд грн).

Проте, на думку головного фінансового аналітика рейтингового агентства Експерт-Рейтинг Віталія Шапрана, ці дані можуть бути вказані не у повному обсязі. «Обсяг резервів за кредитними операціями у Приватбанку значно менший, ніж в інших великих банків. І у Привата одні з найнижчих процентних доходів на кредитний портфель, тобто, якщо розділити процентні доходи на кредитний портфель, то виходить, що він видає кредити під 15% річних [при ринкових ставках 20-30% річних]», – розмірковує Шапран.

Низький рівень співвідношення процентного доходу до кредитного портфелю вказує на те, що приблизно третя частина кредитного портфеля може не обслуговуватися, хоча резерви сформовані на п'яту частину портфеля.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За словами заступника голови НБУ Катерини Рожкової, регулятор наразі перевіряє Приватбанк щодо виконання програми докапіталізації. Чи виконав Приват вимоги регулятора стане відомо ще до кінця грудня. Від того, якими будуть результати, залежить подальша доля найбільшого банку країни.

У випадку, якщо акціонери відмовлять вливати в банк майже $5 млрд на порятунок свого бізнесу, держава має розпочати процес націоналізації фінустанови негайно. Такі зобов’язання Україна взяла на себе в рамках співпраці із Міжнародним валютним фондом.

У відповідності до меморандуму із МВФ, на випадок необхідності докапіталізації системних банків та Фонду гарантування вкладів, держава може випустити держоблігації на суму в 166 млрд грн. Із них на ФГВФО держбюджетом передбачено до 16 млрд грн та ще 14 млрд грн – для системних державних Ощадбанку і Укрексімбанку.

«Очікується, що протягом 2017 року на збільшення статутного капіталу Укрексімбанку і Ощадбанку, а також підтримку ФГВФО буде спрямована сума, еквівалентна менше 1% ВВП [близько 20 млрд грн]», – підтверджується у звіті НБУ.

Таким чином, решту, 136 млрд грн, передбачено «про всякий випадок» для третьої системної установи – Приватбанку.

Якщо держава відмовиться націоналізувати банк, МВФ припинить надання фінансової допомоги Україні. У 2017 році ми маємо розпочати платежі по зовнішніх зобов’язаннях перед інвесторами на суму $2,6 млрд. Оскільки цих коштів в держказні нема, то держава має їх або запозичити, або оголосити дефолт.

«Майже нереально і те, що Коломойський і його компанія знайде гроші, або якихось інвесторів для Привату. Інвесторам сенсу немає входити в банк, який має мінус $4-6 млрд. А сам Коломойський не зможе відразу всю суму вводити, цей процес розрахований на кілька років. Тобто ти вносиш $1 млрд і, все одно, банк залишається під загрозою націоналізації. Вносиш другий мільярд – і знову загроза націоналізації», – каже Фурса.

З іншого боку, за словами опитаних експертів, для держави націоналізація Привату – це суцільний головний біль, без шансу отримати у розпорядження ефективний банк. «Якщо банк не виконав програму докапіталізації на даному етапі, то державі потрібно буде, по-перше, збільшити держборг на 130 млрд грн – а вже це біда, – каже Фурса. – Окрім того, потрапляє в управління банк, де є тільки депозити і практично немає активів, бо до 90% кредитів юрособам – це інсайд і 90% - це ТОВки, ці товариства не більше, ніж мильні бульбашки. І добре, якщо їх перекриває капітал, бо інакше це суцільний збиток».

Експерти оцінюють рентабельною IT-частину бізнесу Приватбанку. За даними Привата, за кількістю активних користувачів Приват24 має більше 6 млн клієнтів, із них понад 2,5 млн користується мобільною версією Приват24, що робить його одним із найбільших інтернет-банків у світі.

Проте, українська банківська система вже має численні докази того, що такі ресурси, як мережу терміналів самообслуговування, банкоматів та онлайн-банкінг, з початком кризи акціонери виводили із банків, оформлюючи на інші фінансові компанії. Таким шляхом пішов, наприклад, Фідобанк, який мав другий за технологічністю інтернет-банкінг. Тобто вже на сьогодні є великі шанси, що Приват 24, як такий, державі не перепаде.

Є ризики, що хороший кредитний портфель та депозити будуть виводитися із банку. «Наприклад, в А-банк», – каже Фурса.

«Сьогодні це все залежить від того, наскільки злагоджено спрацює нагляд у Національному банку. Якщо НБУ буде за цим стежити, то ризики будуть мінімальні», – продовжує думку Шапран. Окрім того, клієнтів не можуть перевести в інший банк, без їхньої на згоди.

Попри те, що за збереження своїх коштів вкладники можуть не хвилюватися у випадку націоналізації, клієнти можуть відчути певні незручності в перехідний період, впевнені експерти, адже сам процес технологічно буде не легким.

Та й перспектива, що держава зможе ефективно управляти бізнесом, враховуючи попередній досвід націоналізації Родовід банку, банку Київ і Укргазбанку, особливо на фоні практики розкрадання держмайна та корупції у держорганах, експерти також сумніваються.

«І потім, щоб установу хоч якось вивести із кризи, доведеться її ділити на різні бізнеси. На корпоративний банк, де утримуватимуться кредити, пов'язаних із акціонерами осіб, і на ощадний банк, де утримуватиметься роздрібний бізнес. Корпоратив, при цьому, треба зробити санаційним – виокремити хороші активи і продати, а сам банк у перспективі ліквідувати», – розмірковує голова правління одного із банків із західним капіталом на правах анонімності.

Із позитиву від націоналізації експерти бачать лише одне – націоналізація не викличе такого соціального вибуху, як ліквідація установи. За даними Фонду гарантування, Приватбанк має близько 20,5 млн вкладників. За даними самого Приватбанку, фінустановою охоплено понад 51,4% фізичних осіб старше 16 років, більше 56% юросіб та близько 70% СПД.

У самому банку проблему докапіталізації не прокоментували.

Показати ще новини
Радіо NV
X