Темна пошта. Що стоїть за чорною смугою в житті компанії

20 березня 2018, 06:28

Нову пошту із завидною постійністю переслідують проблеми. Не так давно в Інтернет потрапила база даних клієнтів компанії. 16 березня з несподіваними обшуками прийшла ГПУ, а буквально на наступний день Нова пошта зазнала потужних DDoS-атак. НВ Бізнес розібрався, що ж насправді стоїть за цією смугою невдач.

У п'ятницю ввечері тридцять чоловіків у чорному, без розпізнавальних знаків увірвалися в офіси найбільшого приватного поштового оператора країни відразу в п'яти містах (Києві, Полтаві, Харкові, Одесі, Львові та Дніпрі). В результаті були обшукані 42 каси. "Я ще ніколи не бачив, щоб головний слідчий з особливо важливих справ стояв на унітазі та викручував на стелі якісь люки, як це було в наших офісах", - передав атмосферу обшуків вчора на прес-конференції співзасновник компанії Нова пошта В'ячеслав Клімов.

Відео дня

В результаті обшуків офіційно було вилучено 132 тис. грн готівки в одній з кас Харкова. Як стверджують у Новій пошті, мова йде про легальний грошовий переказ в касі підприємства Пост Фінанс (працює в рамках групи), який один з клієнтів банально не встиг забрати. "Ми будемо оскаржувати це вилучення, оскільки гроші офіційно проведені через каси нашої фінкомпанії", - пообіцяв Клімов.

Клімов звертає увагу, що обшуки цілеспрямовано проводилися в кабінетах власників Нової пошти, а не рядових менеджерів і навіть не топ-менеджерів. Один із співвласників Нової пошти Володимир Поперешнюк стверджує, що слідчі вилучили близько тисячі файлів інформації з його особистого ноутбука, причому, велика частина документів містила комерційну інформацію. Слідчі дії тривали протягом восьми годин, закінчилися близько першої ночі.

Злісні неплатники

Рішення про обшуки в Новій пошті виніс скандально відомий Печерський суд, на закритому засіданні 28 лютого. Досудове кримінальне розслідування було розпочато ще 18 листопада 2017 року. За п'ять місяців розслідування ГПУ жодного разу не зв'язалася з керівництвом Нової пошти. Не було ніякої комунікації і з боку Державної фіскальної служби.

Новій пошті досі так і не видали на руки рішення суду. В результаті про його зміст стало відомо від так званих "білих хакерів" з Інформаційного спротиву. За їхньою інформацією, в день винесення рішення 18 листопада було зареєстровано ще близько сотні проваджень, що стосуються різних фірм. Примітно, що буквально через два дні, 20 листопада, ГПУ втратила слідчі повноваження. Тобто прямо напередодні втрати своїх повноважень прокуратура наштампувала рішення, з яких може збирати "грошовий урожай" на місяці вперед, стверджують в ІС.

В підозрі йдеться про ухилення від сплати податків, переведенні в готівку з використанням фіктивних фірм та документів. По-суті ГПУ звинувачує Нову пошту у використання ФОПів для зниження обсягів сплачуваних податків. У самій Новій пошті стверджують, що платять всім своїм працівникам офіційну білу зарплату. "Я вважаю за краще розглядати цю ситуацію з огляду на розуміння, що такого в принципі не може відбуватися. А яка у цього всього причина – це вже їхнє питання. Реальної причини немає", - підкреслив Поперешнюк.

У ГПУ кажуть, що провадження відкрито за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч.2 ст.364 (Зловживання владою або службовим становищем), ч.3 ст.212 (Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів) КК України. "Згідно з матеріалами кримінального провадження, посадові особи групи споріднених компаній використовували злочинну схему, спрямовану на надання послуг з переведення у готівку і з мінімізації податкових зобов'язань підприємств-клієнтів шляхом формування фіктивного податкового кредиту з проведенням безтоварних операцій", – повідомила прес-секратар генпрокурора Лариса Сарган.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За її словами, голова ГПУ взяв справу на особистий контроль і, якщо докази порушення законодавства з боку посадових осіб компанії "не будуть отримані", кримінальне провадження закриють. Уже вчора ввечері Луценко зустрівся з Клімовим і "ознайомив" його з "численними фактами пересилання у великих обсягах безакцизних алкогольних товарів і наркотичних речовин". За результатами зустрічі, за словами Луценка, сторони "знайшли спільну мову" і "розробили спільний план дій".

Вирішив попіаритися на всьому, що сталося, і прем'єр-міністр Володимир Гройсман, який оголосив, що перше засідання створеної ним місяць тому комісії з перевірки виконання закону "Маски-шоу стоп" стосуватиметься саме резонансного випадку з Новою поштою.

Учасники ринку, наприклад співвласник Rozetka.ua Владислав Чечоткін звертає увагу на дивні "збіги": спочатку в Фейсбуці провладні блогери ("порохоботи") розганяли хвилю осуду компанії в тому, що вона використовує схему ФОПів. Потім на наступний день відбуваються найсильніші DDoS-атаки, яких раніше не було за всю історію компанії. Джерело атак було локалізоване фахівцями ІТ-безпеки Нової пошти на території України. Але що їх викликало, яка причина, поки що невідомо.

Тим часом далеко не всі згодні з тим, що претензії до Нової пошти з'явилися на рівному місці. Так, генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський, коментуючи звинувачення про використання Новою поштою ФОПів для оптимізації податків заявив: "Я думаю, на ринку всі все знають. Тому простих висновків, що, мовляв, винна одна прокуратура, робити не можна. Я думаю, насправді по-простому те, що відбувається, нікому не поясниш, а по-складному це нікому не цікаво. Ми тому офіційно не коментуємо", – заявив він.

Смілянський підкреслив, що Укрпошта, на відміну від Нової пошти, не має права використовувати ФОПи в своїй роботі. "У нас, наприклад, абсолютно всі співробітники в штаті, і їм платиться заробітна плата. Раніше ми використовували договори цивільно-правового характеру, коли, умовно кажучи, прибиральницю можна було взяти в штат, щоб вона підлогу помила", – говорить генеральний директор Укрпошти. – А зараз і це теж заборонено. Нова пошта ж – приватний бізнес, вони звикли працювати по-іншому".

Наслідки

У будь-якому випадку конфлікт з Новою поштою завдає шкоди інвестиційному іміджу країни. На думку президента компанії Київстар Петра Чернишова, таким чином влада показала себе тими, хто "вранці говорить про поліпшення інвестиційного клімату, а ввечері вривається у великі, гарні компанії і вилучає комп'ютери". Нагадаємо, що 4 січня Київстар також пережив схожий наліт, але тільки з боку ДФС.

Подив, на думку заступника керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ Павла Кухти, викликає і те, чому з обшуками прийшла саме ГПУ. Навіть якщо компанія не сплатила податки в повному обсязі – а саме це заявлено як основну причину обшуку – справою мала займатися ДФС. "Привертає увагу явна невідповідність інкримінованого порушення і слідчих дій. Якщо мала місце несплата податків, довести її було нескладно шляхом навіть камеральної перевірки, без виїзду на місце. Дуже мало людей, спостерігаючи за цим збоку, можуть бути впевнені в тому, що дійсно обшук був необхідний", – говорить керуючий партнер Juscutum Артем Афян.

Голову Європейської бізнес асоціації Томаша Фіалу бентежить у випадку з Новою поштою вибірковий характер правосуддя. Він звертає увагу, що перевірки не приходять до бізнесу, який загруз у корупційних скандалах, але пов'язаний з владою. "Складається враження, що приходять тільки до білого, прозорого бізнесу, де все легко подивитися і перевірити. Тоді як до бізнесу, який вкрав з держбюджету сотні мільярдів гривень – наприклад, в банківському секторі, нафтогазовому, – з представниками такого бізнесу тільки зустрічаються в кулуарах", – говорить він. Кількість перевірок підприємств з кожним роком зростає на 10% і вже перевищила розмах часів президента Віктора Януковича, нагадує Фіала. "А якщо подивитися на те, скільки з цих справ доводиться до суду, яка кількість доказів, вилучених під час обшуку, використовуються в обвинувальних актах, то ми бачимо кричущу картину неефективності. За 2016 рік цей показник не перевищив 5%", – доповнює Афян.

Втім, продовження у справи Нової пошти швидше за все не буде. "Порошенко і його ставленик Юрій Луценко сильно переоцінюють те, наскільки вони можуть використовувати ті інструменти, які міг використати свого часу Янукович. Вони мають той же рівень суспільної підтримки, який мав Янукович, але при цьому не мають повного контролю над державною системою, яка частково контролюється різноманітними конкуруючими фракціями нинішньої умовної еліти, – міркує Вишлінський. – Крім того, бізнес і громадянське суспільство набагато сильніше і набагато більш організоване, щоб успішно їм протистояти. Тому закінчиться все, як і більшість подібних дій, тим, що влада обмажеться фекаліями і нічого не отримає в результаті крім неприємного запаху".

Обшуки у Новій пошті знову поставили на порядок денний важливу проблему: необхідність створення в країні нового, аналітичного, а не силового органу, який єдиний матиме право займатися перевірками бізнесу. "Це насамперед лікується реформою і оновленням кадрів і принципів роботи правоохоронних органів. Без цього випадки на кшталт цього будуть виникати регулярно", – робить висновок Афян.

Показати ще новини
Радіо NV
X