Світові ціни тягнуть українські олійні вгору

23 травня 2016, 19:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
В Україні зростають ціни на олійні. Так, за тиждень з 11 по 18 травня ціна без транспортування на соняшник зросла на 200-300 грн/т, ріпак подорожчав на 200 грн/т, а соя – на 100 грн/т

З урахуванням доставки зростання цін на соняшник і сою склало близько 300 грн/т, а на ріпак – 100 грн/т. Подорожчали олійні і в портах чорного моря. Так, соняшник та соя додали в ціні $10/т, а ось ріпак виріс на $15/т. Про це повідомили в Аграрному союзі України.

Відео дня

Перша причина підвищення цін локальна, пояснює аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. Пов'язана вона зі зменшенням залишків олійних для переробки у кінці сезону. Наприклад, соняшнику залишилося близько 2 млн т. Таким чином підвищується конкуренція між заводами, що і штовхає ціни вгору.

Крім цього, за словами Шпигоцької, не менш важливим залишається вплив світових цін. Так, через проблеми із врожаєм сої в Латинській Америці, ціни на цю культуру на світових ринках з початку року зросли більш, ніж на 20%. Це призвело до зростання і на інші олійні культури.

Шпигоцька каже, що з початку 2016 року ціна на соняшник в Україні піднялася на 10%, на сою – на 4%. У той же час зростання цін на ріпак зараз номінальні, так як урожай експортується протягом декількох місяців після врожаю (липень–вересень).

Також ріпак зараз закуповується тільки в одній області у незначних обсягах, додає експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Євген Двірник. Тобто торгівля практично не здійснюється.

Перша причина вирішиться з початком збору нового врожаю, каже експерт ринків олійних інформаційно-аналітичної компанії ПроАгро Станіслава Ярош. Складніше буде зі світовими цінами, на які може впливати як політика, так і інші неекономічні фактори. На думку Ярош, найближчим часом зростання цін на олійні збережеться.

За розрахунками Шпигоцької, до кінця маркетингового року український соняшник може подорожчати ще на 5%. А через скорочення посівних площ під соєю, до липня вона може зрости в ціні на 10%.


У 2015 році збір соняшнику в Україні склав 11,2 млн т і перевищив показник 2014 року на 10%, сої – 3,9 млн т (+1%), ріпак – 1,7 млн т (21%). Мінагрополітики оцінює посівні площі під соняшник 2016 року у 5,3 млн т, проти 4,7 в минулому році, під сою – 2 млн га (без змін). Озимий ріпак під урожай 2016 року був посіяний на площі 655 тис. га, що на 27% нижче минулого року через посушливу погоду восени 2015 року.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X