Ставка на приїжджих: як зробити економіку України заможнішою

24 жовтня 2017, 22:28
В Україні зростає кількість іноземних туристів. За півроку країну відвідало більш ніж 6,3 млн туристів, тоді як за аналогічний період минулого року всього 5,8 млн

Найбільше туристів в Україну приїжджали з Польщі, Словаччини, Туреччини, Ізраїлю та Німеччини.

Все це дає підстави уряду сподіватися на те, що туризм зможе стати однією з основних, бюджетоутворюючих галузей України. На думку прем'єра Володимира Гройсмана, частка туризму в країні має зрости з 2,2% до 10%.

Відео дня

Тож чи може туризм приносити значні доходи країні – у матеріалі НВ Бізнес.

Останнім часом у світі витрати на відпочинок невпинно ростуть. Ряд міст, перш за все східних, змогли буквально за лічені роки наростити доходи від туризму на чверть.

Україна за обсягом коштів, що надходять від туризму, програє навіть деяким своїм сусідам. Наприклад, ми отримуємо в три рази менше коштів, ніж Угорщина і в п'ять разів менше, ніж Польща. Україна має колосальні можливості. "Це відпочинок в горах протягом усього року. Це море. Як не крути, є 4 місяці на рік, де реально існує пляжний сезон", - говорить Аркадій Маслов, комерційний директор TEZ Tour. Так от всі ці можливості на сьогодніш ми практично не використовуємо.

І це не тільки Одеса чи чорноморське узбережжя, це прекрасні курорти Західної України, дивовижний Чернігів. В Україні дуже приголомшливі історичні пласти.

Тобто туризм цілком може бути бюджетоутворювальною галуззю країни. "Є досить велика кількість країн, які існують саме за рахунок туризму. Давайте розглянемо приклад такої невеликої держави, як Мальта. Основний острів 28х14 кілометрів. І при цьому майже 80% їх доходу формується за рахунок саме туризму такої маленької, такої нецікавої з точки зору природи країни", - відзначає Олена Бойко, співзасновник туркомпанії TPG.

На її думку, туристичний потенціал нашої країни достатньо великий і вимірюється мільярдами доларів.

Туризм може приносити країні досить немаленькі гроші. А потенціал для його розвитку в України є. То що ж заважало нам досі розвивати цей напрям?

Учасники ринку і експерти вважають, що головною проблемою є війна. Але це не все. Є досить ментальні речі. "Тобто бажання заробити сьогодні і зараз, не відкладаючи на перспективу. Далі йдуть такі моменти. Не будуються нові готелі, не пропонуються нові послуги. А ті послуги, які пропонуються і виникають на ринку, вони коштують настільки дорого, що далеко не кожному клієнту це під силу. Всі ж знають анекдот, який ходив цього літа: кому не під силу відпочинок в Затоці, той їде відпочивати до Туреччини", - жаліється Бойко.

Серед багатьох інших причин, розвитку заважає відсутність інфраструктури. Це і відсутність доріг і нормального мобільного інтернету, якого майже немає, якщо не брати до уваги декілька великих міст.

Безліч питань викликає робота з готелями. Оператори не можуть працювати з нашими готелями так, як вони звикли працювати в інших країнах. "Є проблеми з системою бронювання, є проблема в тому, що готелі не тримають слова. Вони не розуміють, що якщо вони підтвердили, вони повинні людей поселити. Це якесь містечкове мислення", - зауважує Олег Кулик, генеральний директор мережі туристичних агентств Поїхали з нами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Багато українських операторів, які займаються виїзним туризмом, намагалися займатися українським. Але це їм абсолютно не сподобалося, тому що вони не можуть так працювати.

Але можна спиратися на світовий досвід. Та ж Туреччина починала розвиток своєї туристичної галузі з написання програми на 30 років. Ця галузь у Туреччині бюджетоутворююча, тому що турки зробили чітку програму розвитку. "А під цю програму підганялося законодавство країни", - додає Маслов.

Що на практиці зробила Туреччина? Маслов говорить, що держава відмінила податки на п'ять років інвестору, який будував великий готель і інвестував понад $200 млн, висунувши лише дві умови – створення нових робочих місць і розвиток інфраструктури цього маленького населеного пункту.

Що до України, то зараз ми можемо швидко піднятися на різноманітних заходах. "Спортивні заходи - це один з гарних магнітів для туризму. Але їх треба проводити регулярно і в різних областях", - вважає Антон Рудич, президент Української асоціації туристичних агентств.

Тобто Україна може розвивати туризм і добре заробляти на ньому. Але, для цього необхідно вирішити ряд проблем. Всерйоз поліпшити інфраструктуру. На перших порах ввести державну підтримку для споруджуваних готелів. І створити заходи, заради яких сюди будуть приїжджати туристи.

А головне змінити свій менталітет. Відмовившись від повсюдної практики: одноразово збагатитися на дурненькому туристові, а що буде завтра, нас не хвилює.

Показати ще новини
Радіо NV
X