Сріблясті та легкі: Нацбанк показав, якими будуть нові монети 1-10 гривень

14 березня 2018, 23:20

З 27 квітня в Україні з'являться нові монети номіналом 1 і 2 гривні, які в майбутньому повністю замінять паперові купюри. До 2020 року також з'являться монети в 5 і 10 гривень. В НБУ обіцяють, що на інфляцію це не вплине, зате буде сприяти збільшенню безготівкових розрахунків в країні.

14 березня в.о. голови Національного банку України Яків Смолій презентував чотири нові монети, які найближчим часом будуть введені в обіг в Україні та стануть повноцінним платіжним засобом.

Відео дня

Вводити нові монети будуть не відразу, а поетапно. Спочатку випустять монети номіналом 1 і 2 гривні, вони з'являться в обігу вже з 27 квітня. Банкнотно-монетний двір НБУ вже відчеканив першу партію - близько 5 млн штук обох номіналів. До кінця року в цілому буде випущено ще 145 млн штук.

Введення останніх двох номіналів монет - 5 і 10 гривень - відкладено на 2019-2020 роки. Точна дата поки не відома, НБУ буде повідомляти про це ближче до справи.

Як повідомив в коментарі НВ Бізнес скульптор Роман Чайковський, весь процес виготовлення нових монет відбувався буквально в останні місяці.

"Скасовувати" паперові гривні ніхто не буде - вони будуть використовуватися паралельно "необмежений період часу", до тих пір, поки не зникнуть природним чином. Обмінювати "папірці" на монети теж не потрібно.

Згодом монети повністю замінять банкноти відповідних номіналів. За розрахунками НБУ, вже через три роки в кишенях і гаманцях українців грошей стане вдвічі менше. Якщо зараз на кожного громадянина припадає в середньому 293 монети і 70 банкнот, то в 2020 році буде відповідно 158 монет і 42 банкноти.

У той же час Нацбанк припинить друкувати дрібні банкноти і поповнювати ними грошовий оборот. Також більше не будуть випускатися монети найменших номіналів - 1, 2, 5 і 25 копійок. Поступово вони зовсім зникнуть з обороту і перейдуть в розряд колекційних. Монети в 10 і 50 копійок залишаються у виробництві.

Ще одна помітна зміна торкнеться загальної суми в чеках при готівковому розрахунку - з 1 липня. Якщо сума чека закінчуватиметься на 1-4 коп., то округлення буде в меншу сторону до 0. При сумі в 5-9 коп. округлення буде в бік збільшення, до 10 коп. Наприклад, при сумі в 5,54 округлення чека складе 5,50, якщо буде 5,56 - то сума збільшиться до 5,60. При безготівкових розрахунках таке правило не діятиме.

Дорожчати товари через це не будуть, обіцяє глава НБУ Смолій: "Сьогодні багато магазинів і так не видають здачу в 1 або 2 копійки, так що на ціни на окремі продукти це ніяк не вплине".

Ніхто не буде мати право відмовитися від нових монет, підкреслюють в НБУ. Приймати до оплати їх зобов'язані всі магазини, банки та інші підприємства. У них є півтора місяці, щоб технічно підготуватися до цього.

Необхідність введення нових монет НБУ пояснює декількома факторами. "До цього рішення нас стимулює розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років і зміни в поведінці споживачів", - заявив Смолій.

Випуск монет великого номіналу свідчить про інфляційні процеси, вважає радник президента Асоціації українських банків (АУБ) Олексій Кущ. Однак, як зазначив він в коментарі Радіо НВ, рішення НБУ пов'язано, в першу чергу, з терміном експлуатації і собівартістю грошових одиниць.

Банкноти дрібних номіналів "живуть" в середньому близько одного року, тоді як термін обігу монет може досягати і 20 років, кажуть у Нацбанку. Тому використання монет вигідніше з точки зору витрат на їх виробництво.

Така заміна допоможе заощадити близько 1 млрд грн за рахунок того, що карбування монет обходиться "значно дешевше", ніж випуск купюр. На скільки дешевше - в Нацбанку розкривати відмовляються, пояснюючи це комерційною таємницею.

НБУ наводить фантастичні цифри: щорічно з обороту йдуть близько 800 млн шт. банкнот всіх номіналів через їх фізичну зношеність.

У Нацбанку вважають, що заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 і 2 євро.

Що стосується випуску банкнот з інших, більш сучасних матеріалів (наприклад, пластика), то Нацбанк не розглядає таку можливість, пояснюючи цей тим, що для заміни друкарського обладнання доведеться витратити занадто багато грошей, і в результаті такі банкноти "влетять в копієчку".

Наступним кроком Національного банку може стати введення більших купюр, наприклад, номіналом в тисячу гривень, заявив у коментарі НВ економічний експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко. Але в НБУ про це воліють не говорити, принаймні, поки що. "Як тільки регулятор прийме таке рішення, він завчасно повідомить про це", - вже традиційно ухиляється від відповіді на поставлене запитання Смолій.

А в цілому в Нацбанку сподіваються на те, що українці будуть активніше переходити на безготівковий розрахунок. За останні п'ять років частка розрахунків з використанням платіжних карток вже зросла більш ніж утричі - до 39% на початок 2018 року.

Показати ще новини
Радіо НВ
X