Сонце сходить. Чому в Україні стрімко розвивається сонячна енергетика

18 жовтня 2018, 18:30

В Україні спостерігається справжній бум будівництва сонячних електростанцій. За даними Держагентства з енергоефективності та енергозбереження, за останні три з половиною роки в них інвестовано приблизно €500 млн.

Загальноукраїнська потужність збільшилася вдвічі - до майже 1 тис. МВт. За темпами зростання у дві тисячі сімнадцятому році, українська сонячна енергетика входить до десятки кращих у Європі. Про це йдеться у випуску економічного щотижневика Перша Шпальта.

Відео дня

Як розповів голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук, в Україні ціна за одну кіловат-годину виробництва електричної енергії сонця складає 15 євроцентів, у той час як в Німеччині це приблизно 7-8 євроцентів. У деяких країнах ціна доходить навіть до 4 євроцентів.

Вже влітку було оголошено про кілька проектів будівництва сонячних електростанцій. Одну з них - потужністю у 10 мегаватів - побудує в Житомирі словенська компанія Riko. Загальна вартість проекту трохи перевищує €10 млн. Із них €3 млн - це грант уряду Словенії. Решта - кредит.

"Зазвичай окупність таких проектів приблизно 5 років. Але за умови, що комунальне підприємство повертає ПДВ собі в бюджет і те, що тут є складова гаранта, то ми вважаємо, що проект має окупитися менше, ніж за 4 роки”, - зазначив регіональний директор Riko Андрій Подбевшек.

За словами міського голови Житомира Сергія Сухомліна, чотири роки - і €1,8 млн на рік - це ті гроші, які або через комунальне підприємство, або через податок на прибуток, щороку отримуватиме бюджет міста.

Сонячні електростанції в Житомирі не є великим проектом. Але, як стверджують у Держенергоефективності, саме через такі проекти місцеві громади, які зараз отримали кошти від децентралізації, можуть побудувати багато нових електростанцій.

Увесь світ намагається розвивати невеличкі проекти - до 50 МВт, коли заходять переважно локальні інвестори і фонди.

"На такі проекти значно легше шукати кошти, вони розповсюджені по всій Україні, а значить менше потрібно ліній електропередач, для того щоб транспортувати цю електричну енергію, а значить менше втрат, а значить менше інвестицій в лінії", - пояснює голова Держенергоефективності.

Утім, в Україні реалізують й значно більші проекти.

"Ми за найближчі півтора року хочемо довести частку до 500 МВт. У нас уже в досить активній фазі один проект. Це 200 МВт у Дніпропетровській області. Ми з китайською компанією СМЕС підписали контракт на початку цього року, у квітні місяці. Будівництво йде активно, ось уже палі почали забивати", - розказує директор Wind Power компанії Вікторія Сиромятова.

Поясненням такої активності інвесторів є законопроекти, в яких пропонується відмовитися від високого тарифу для сонячної енергетики, а для її реалізації запровадити аукціони.

"Щоб змінити певним чином цю ситуацію, наразі зареєстровано вісім законопроектів. Побачимо, як розвиватиметься ситуація. Але на сьогоднішній день і до 2020 року у нас діє встановлений сьогодні зелений тариф. І лише у 2020 році передбачається його зниження на 10%”, - відзначив голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

У Держенергоефективності сподіваються, що аукціони для проектів запровадять уже у наступному році. Для вітрових електростанцій потужністю від 20 МВт, сонячних - від 10. Для проектів, що побудують до цього часу, і далі діятиме високий ”зелений тариф”. Тому, найближчим часом компанії намагатимуться реалізувати більше нових проектів.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X