Сирний парадокс. У світі ціни на сир падають, а в Україні зростають

25 березня 2016, 16:30
Світові ціни на сири продовжують знижуватися, повідомляють у аналітичному агентстві Інфагро. Втім, експерти не бачать великої залежності України від цього і прогнозують підвищення цін у країні

За даними Інфагро, в Європі на тлі невисоких внутрішніх продажів і побоювань відсутності поставок у Росію, ціни на сир продовжують знижуватися і досягають антирекордів. Хоча ЄС практично повністю вдалося компенсувати російський ринок за рахунок поставок в інші країни. У січні поточного року експорт європейських сирів збільшився на 9% порівняно з тим же періодом у 2015 році.

Відео дня

Через високі запаси в Океанії також знижуються ціни на сири. Відносну стабільність показує тільки ринок США внаслідок високого попиту і активного виробництва у країні.

Тенденція падіння цін на світовому ринку спостерігається вже протягом року, пояснює голова ради директорів Союзу молочних підприємств України Вадим Чагаровський. За прогнозами вона триватиме до третього кварталу цього року. І лише після цього почнеться стабілізація цін і спроба повернення їх на колишній рівень.

Після введення Росією ембарго, експорт українських сирів сильно знизився, додає аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. У 2015 році Україна поставила на зовнішні ринки всього 15 тис. т, роком раніше цей показник був трохи вище – 19,5 тис. т. При цьому раніше, в хороші роки, експорт сирів із України був на рівні близько 60 тис. т. Імпорт сирів в Україну у 2015 році склав 5 тис. т.

Все ж, невеликий зв'язок українського ринку зі світовим є, каже Шпигоцька. Внутрішні ціни на сир в Україні у доларовому еквіваленті впали. Середня ціна на сир у січні цього року була на рівні $4.0/кг, проти $4.5/кг у січні 2015 року. Але у гривні ціни ростуть і будуть продовжувати рости через покриття витрат від підвищення цін на сире молоко, паливо і переробку. Так, у січні 2016 року середня оптова ціна становила 96,5 грн/кг, а це на 36% вище, ніж у минулому році.

Експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Аліна Жарко додає, що ціни на сири в Україні формуються в залежності від закупівельних цін на молоко. Вплив можливий у тому випадку, якщо світові ціни знизяться до такого рівня, що зможуть конкурувати з українськими, як це було в докризовий період. Тоді різниця цін на українські і польські сири буде мінімальною.

В Україні подальшого зниження цін чекати не слід, говорить Чагаровський. На його думку, ми вже інтегровані у світову економіку і різні інгредієнти і пакувальні матеріали прив'язані до курсу долара. Падіння цін на сире молоко і молочні продукти буде сезонним і не дуже довгим – близько трьох з половиною місяців – з кінця квітня по серпень, стверджує експерт. Коливання цін буде тільки близько 10%. До кінця року очікується зростання.

Для поставок на світові ринки, виробникам потрібно розширювати асортимент продукції, говорить Жарко. У першу чергу ставку потрібно робити на ті види, які користуються попитом на міжнародному ринку. Наприклад, Едем і Гауда.

У Європі існує свій асортимент і культура споживання сирів, додає Чагаровський. Нам навряд чи вдасться вийти на цей ринок. У країнах МЕNА (Близький Схід і Північна Африка) більше споживання білих сирів, які в Україні не виробляються. "Щоб вийти на цей ринок, потрібно переорієнтувати виробництво", – сказав експерт.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X