Що відбувається на ринку кредитування

14 жовтня 2017, 10:00
Експерти діляться своїм бачення про тенденції на ринку кредитування

НВ Бізнес розпитав провідних експертів на ринку банківського кредитування про те, як змінилася кон'юнктура на ринку запозичень, куди рухаються ставки по кредитах, на які потреби населення та бізнес беруть позики. І, звісно ж, яких пропозицій надалі чекати від банків на ринку кредитування.

Відео дня

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України

Згідно зі статистикою Національного банку, портфель корпоративних клієнтів зменшився більше, ніж кредитний портфель населення. На даний момент він становить приблизно 799 млрд грн, що на 4,7% менше, ніж у минулому році. Обсяг кредитів населення зменшився на 1,1%, в порівнянні з минулим роком, і становить приблизно 159 млрд.

Простежуємо стійкий тренд зниження валютних кредитів у загальному портфелі. Якщо за 9 місяців валютні кредити в загальному портфелі зменшилися на 17,2%, то гривневі кредити населенню збільшувалися на 17%. Ми припускаємо, що банки своїм клієнтам пропонують зараз реструктуризацію валютних кредитів – переведення з доларів у гривню.

Причина в тому, що люди стають більш фінансово грамотними. Люди стали розуміти, що потрібно брати кредит у тій валюті, в якій отримують доходи або зарплату. І, коли банк пропонує здійснити реструктуризацію і валютний кредит перевести в гривню, цим потрібно користуватися.

Як показує статистика, зараз споживче кредитування набирає обертів. Зараз майже кожен банк пропонує кредитні картки і багато хто цим користуються.

Проблеми лишаються тими ж самими, оскільки у нас не змінилося законодавче поле. Ні для кого не секрет, що в нашій країні вигідніше взяти кредит і потім не розраховуватися, пішовши в банкрутство або санацію. Згідно зі статистикою Світового банку, з $1, виданого в кредит, банку повертають $0,03, в цивілізованих країнах – $0,85.

Ще одна проблема – велика частина бізнесу йде в тінь, щоб мінімізувати податкове навантаження. А коли бізнес "збитковий", то кредити не доступні.

Ми сподіваємося, що, в першу чергу, буде розвиватися споживче кредитування кредитування малого і середнього бізнесу. Багато банків вибрали їх у своїй стратегії. МСБ – ключове, що допоможе відновити економіку. Є багато державних програм і банківських програм.


Андрій Стецевич, заступник голови правління Ощадбанку

Порівняно з минулим роком, ми бачимо певне пожвавлення на ринку малого та середнього бізнесу. Ми не можемо сказати, що уже є чіткий тренд руху вперед, але принаймні ринок стабілізувався і демонструє певні ознаки оздоровлення. Звичайно, поки що об’єми бажають бути кращими. Але загалом запит на кредити цей сектор має і кількість клієнтів, які покращили свій фінансовий стан, зростає.

Щодо відсоткових ставок, то, по-перше, облікова ставка від НБУ, яка для нас є індикатором, знижувалась протягом 2016-2017 років. Зараз вона більш-менш відповідає реальній вартості грошей. Тож ставки загалом ішли вниз. Клієнти мали доступ до кредитів з відсотковою ставкою від 15% у гривні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Найпопулярнішими кредитами лишаються короткострокові позики. Банки не вкладаються в довгострокові програми з різних причин. Одна з них – це вартість грошей. Середній термін обігу кредитного портфелю, наприклад, у нас 11-12 місяців. Це означає, що щороку ми портфель переформатовуємо, тому це – короткі кредити.

На сьогодні проблеми на кредитному ринку традиційно дві: куди вкласти гроші і де знайти хорошого позичальника. Ринок невеликий. І нам доводиться достатньо серйозно конкурувати з іншими банками на невеликому за об’ємом ринку. Тож основне завдання – збільшення кола позичальників, які б відповідали достатньо жорстким вимогам банку.

Щодо подальшого розвитку ми великі оптимісти. Банк амбітно каже, що 2018 і 2019 роки – це час, коли банк буде досить агресивно збільшувати свій кредитний портфель.

Наталія Гуріна, заступник голови правління Райффайзен Банку Аваль

За рік кредитування змінилося, змінилося суттєво. Ми бачимо позитивну динаміку в напрямку як юридичних, так і фізичних осіб.

Процентні ставки з минулого року йшли вниз. В першу чергу, це пов'язано з обліковою ставкою Нацбанку. На початку минулого року вона була на рівні 22% і до кінця 2016-го знизилася до 14%. В цьому році ставка знизилася до 12,5%. З огляду на це, ставки банків теж зменшуються.

Якщо дивитися на споживче кредитування і напрямок роздрібного бізнесу, то найпопулярнішими є беззаставні кредити. Це кредитні картки, споживчі кредити, кредити на персональні цілі. Деякі банки зараз починають кредитувати авто, а також іпотеку. Але процес іде в досить обережномо темпі. Говорячи про юридичних осіб, цікаво, звичайно ж, оборотне кредитування. Є й серйозний попит на інвесткредити, що нестандартно, якщо порівнювати з попередніми роками.

Основна проблема на ринку – старий кредитний портфель і, пов'язаний з ним, рівень дефолтів. Це проблеми, які тягнуться шлейфом з 2008 року. А якщо банки не можуть розібрати старі проблеми, що в основному пов'язано з протидією позичальників і з реалізацією заставного майна, то це стає проблемою для нового кредитування. Другий момент: банки якийсь період боялися активно кредитувати, озираючись на проблемний портфель. На сьогодні роботу над помилками зроблено, але це побоювання у деяких ще присутнє.

У наступному році однозначно ринок буде рости. Це пов'язано з розвитком економіки країни, з новими проектами: альтернативна енергетика, розвиток аграрної галузі, інвесткредитування.

Показати ще новини
Радіо NV
X