Що стоїть за затриманням податківців часів Клименка-Януковича

24 травня 2017, 21:30
Українські правоохоронці провели масштабну антикорупційну операцію щодо колишніх податківців

Сьогодні, 24 травня, понад 1,7 тис. співробітників Нацполіції та півтисячі військових прокурорів провели 454 обшуки на території 15 областей України. В рамках масштабної спецоперації затримано 23 високопоставлені особи.

Відео дня

Про це на спільному брифінгу повідомили головний військовий прокурор України Анатолій Матіос та голова МВС Арсен Аваков.

Обшуки проводили у колишніх керівників місцевих та обласних управлінь Міністерства доходів і зборів, які проходили по справі про так звані податкові майданчики. Конвертаційні центри контролював колишній міністр доходів і зборів Олександр Клименко. Ці фіктивні підприємства протягом 2011-2014 років, як інструменти ухилення від сплати податків використовувалися підприємствами реального сектору економіки на користь членів злочинної організації – «сім’ї» екс-президента Януковича.

У рамках операції, зокрема, затримано екс-голів управління Міндоходів у Дніпропетровській та Харківській областях, колишнього губернатора Луганської області, керівників податкової служби у Полтавській і Луганській областях, чиновників податкової Криму, Києва, Дніпра, Одеси і т.д. Кільком керівникам фіскальних органів вдалося втекти.

Опитані НВ Бізнес експерти насторожено сприймають інформацію про спец-операцію. З одного боку, справа резонансна і важлива з точки зору боротьби із корупцією. «Враховуючи, що мова йде про затримання колишніх податківців, то говорити про очищення фіскальної служби не можна. Але притягнення до відповідальності навіть колишніх високопосадовців – це вже доказ діючим працівникам податкової, що може настати, якщо й не кримінальна, то політична відповідальність», – каже виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

З іншого боку, за словами співрозмовників НВ Бізнес, дивним чином масштабна спецоперація збіглася з днем, коли генпрокурор Юрій Луценко повинен був презентувати річний звіт діяльності Генеральної прокуратури. «Тож не хотілося б, щоб ця операція виявилася традиційною технологією «потьомкінських сіл» [муляжів]», – розмірковує Юрчишин.

Адже якщо спецоперація виявилася недостатньо підготовленою, вона потім може розсипатися у суді. «Сподіваюся, усі ці гучні затримання є результатом довготривалого і неупередженого розслідування, і є серйозні докази стосовно фігурантів справи. Інакше це стане черговим PR-пшиком, і реально до відповідальності не будуть притягнуті особи, ні виконавці схем, ні тим більше організатори цих злочинних угрупувань», – каже виконавчий директор Центру протидії корупції Дарина Каленюк.

Під час обшуку у екс-губернатора Луганської області Олександра Антіпова вилучили $3,8 млн готівкою
Під час обшуку у екс-губернатора Луганської області Олександра Антіпова вилучили $3,8 млн готівкою Фото:

Підстави для хвилювань у експертів є – інформація, яку наразі подають із прокуратури та МВС дуже розрізнена у цифрах і фактах, і часом суперечить одна одній.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Так, наприклад, Матіос поспішив заявити, що затриманий НАБУ та САП у березні поточного року через підозри голова ДФС Роман Насіров, надав правоохоронцям допомогу в проведенні масштабної антикорупційної операції проти податківців. І що без сприяння підозрюваного у сприянні розкрадання державного майна, операція б провалилася.

«Цю операцію не вдалося б зробити, якби нам не допоміг голова Державної фіскальної служби Роман Насіров. Тому що розібратися у нетрях податкового законодавства, всіх порушеннях...», – заявив Матіос.

Тобто, з одного боку, Насіров допомагав депутату Олександру Онищенку «провернути» газові схеми, з іншого – розслідував злочини податківців часів Клименка-Януковича та чиновників ліквідованого Міністерства доходів.

«І яку роль тут міг зіграти Насіров, не зрозуміло, – каже Юрчишин. – Більше схоже, що військовий прокурор Матіос намагається відбілити ім’я Насірова, використовуючи ситуацію».

Експерт переконаний, що за такою ж схемою намагалися відбілити ім’я військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, якого ті ж НАБУ та САП за фактом незаконного збагачення. «Його ім’я намагалися відбілити гучною справою про начебто арешт 1,5 млн коштів Януковича, яку вів Кулик. Але кошти, як потім з’ясувалося, зовсім мінімально пов’язані з Януковичем», – каже Юрчишин.

Цікавим є той факт, що Матіос приїжджав до лікарні у Феофанію, у той самий час, коли там начебто лікувався Насіров, коли НАБУ та САП готувалися до арешту податківця. Пізніше Матіос запевнював, що його візит пов’язаний із тим, що до лікарні у той самий час начебто потрапила його сестра.

Показати ще новини
Радіо NV
X