Що принесе українській економіці перемога Трампа

9 листопада 2016, 22:15
Сьогодні стали вiдомi результати виборiв 45-го президента США. Розв'язка виявилася чи не найдраматичнішою за всю історію обрання керівника цієї країни

Одіозний мільярдер Дональд Трамп, висунутий кандидат у президенти від республіканців, над якими жартували ще рік тому, і мало хто розраховував на його перемогу, виграв вибори.

Відео дня

Трамп запам'ятався українцям своею любов'ю до Росії. Втім, є для України і позитивні моменти.

НВ Бізнес представляє погляди провiдних експертів про те, як зміна влади в США позначиться на економіці України


Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера

Негайний плюс криється в тому, що почалася паніка на фондових ринках, яка, зазвичай, призводить до протилежного руху на товарних ринках. Першим показником є зростання вартості золота, а відповідно, за ним почнуть підтягуватися всі інші товарні ринки і підуть вгору. Враховуючи експортну спеціалізацію України на товари з низьким рівнем доданої вартості, це в короткостроковій перспективі може позитивним чином вплинути саме на експортерів українського металу, хімії та зерна. Якщо ціни на ці товари підуть вгору, значить можна скоротити той торговий дисбаланс, який є в України у короткостроковому періоді часу. Але напевно вже в кінці зими пройде коригування за цим ринкам, коли буде зрозумілішою економічна політика, яку провадитиме нова адміністрація Білого Дому. Друге – це паніка на фінансових ринках. Вона пов'язана з різким падінням інтересу до ринків. Це означає, що Україна не зможе найближчим часом виходити на зовнішні ринки запозичення капіталу. Ми не зможемо позичати там гроші. Це якраз не погано. Чому? Тому що Україні доведеться виконувати взяті на себе зобов'язання щодо проведення реформ. А оскільки ми зараз перебуваємо в стані "нової нормальності" і абсолютного прагматизму, я думаю, що саме виконання зобов'язань меморандуму з МВФ буде ставитися за основу, а не геополітичні питання, як раніше. Я думаю, що при такому сценарії українські політичні еліти повинні бути більш мотивовані на проведення структурних реформ швидкими темпами. Вкрай важлива боротьба з корупцією, судова реформа, дерегуляція, підвищення якості державного керування.


Ігор Мазепа, керівник інвесткомпанії Concorde Capital

Всі припущення щодо цієї події дуже суперечливі. Україна в принципі планує виходити на зовнішні ринки наступного року і тому ліквідність долара в світі дуже важлива. Нам важлива ціна. Було припущення, що при демократах відбуватиметься посилення грошової політики, відповідно, це б призвело до подорожчання вартості грошей. Інше припущення полягало в тому, що Трамп буде все робити навпаки, тоді подорожчання грошей не станеться. В цьому відношенні можна вважати позитивним для нас вибір американців. Знайти якесь раціональне зерно тут не так просто. Дуже багато тверджень Трампа суперечать одне одному, і через це складно робити якісь чіткі прогнози. На ринках капіталу був такий консенсус, що повинна перемогти Гілларі Клінтон. Цього не сталося і перша реакція на ринку – відхід покупців і не готовність продавців посуватися за ціною, що ми бачимо в тому числі і по українських бондах. Зараз ситуація трохи заспокоїлася. Відповідно можна припустити, що допоки інвестори ставляться до цього нейтрально.


Юрій Яковенко, керівник інвесткомпанії Eavex Capital

Сподіваюся, що позиція адміністрації США стане жорсткішою до нашої влади і це змусить її зайнятися реформами, а здатися повністю Володимиру Путіну при цьому не дозволять настрої в суспільстві. Водночас, ослаблення фінансової підтримки нашого режиму за відсутності трансформації країни, як це було за часів Барака Обами, несе ризики здачі країни Путіну, на що наша влада внутрішньо, як мені здається, готова (своя сорочка ближча). Знов-таки надія на те, що суспільство – проти.


Володимир Федорін, співзасновник Bendukidze Free Market Center

Ключове питання – це непередбачуваність. Насамперед, це стосується питань безпеки, наскільки велика його готовність перебудовувати структуру американських оборонних, економічних союзів. Якщо від Клінтон було зрозуміло, на що чекати, то чого чекати від Трампа – незрозуміло. І невизначеність — це те, що сильно не люблять ринки та інвестори. Для світових ринків Трамп великий "рудий лебідь". Хто б не був президентом США, все в наших руках. Не потрібно жити в страху, треба робити економічні реформи. Створювати умови, щоб в країну йшли технології, капітал, відкривалися нові компанії і нові виробництва.


Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки

Найімовірніше, ми побачимо послаблення підтримки США і агресивнішу позицію Росії. Це дзвінок на пробудження українському урядові. Час дорослішати, не можна розраховувати на підтримку США або, як було раніше, на Росію. А треба будувати свою економіку самостійно. Позитив полягає в тому, що, коли вас батьки виганяють з дому, ви починаєте серйозніше ставитися до життя і з часом це життя стає кращим, ніж було до. Якщо Україна не буде сама рухатися далі, то найпевніше на наступних виборах населення може вибрати зовсім несподіваних людей у ряди керівництва країни. Щоб цього не сталося, потрібно прискоритися, робити швидше, а тих, хто не готовий, замінити на технократів або набрати нових технократів.Віталій Шапран, фінансовий аналітик РА Експерт-Рейтинг

Позитив полягає в тому, що Трамп буде затятим противником підвищення ставки ФРС. Оскільки бізнес-інтереси Трампа, його передвиборча риторика орієнтовані на те, що з його приходом американський ринок отримає додаткові імпульси зростання, що будуть знижені податки, підвищена доступність кредитів, і відповідно, ймовірність підвищення ставки ФРС зводиться до нуля. Це означає, що валюти ринків, які розвиваються, будуть зростати по відношенню до долара США і ці ринки будуть почуватися більш захищеними, і відкриваються непогані перспективи утримання фінансової стабільності валютних ринків. Для нас це важливо, оскільки на валютному ринку пишеться сценарій економічного розвитку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X