Що означає відставка Данилюка – думки експертів

7 червня 2018, 21:01

Епопея зі звільненням Олександра Данилюка, за якою два тижні спостерігали українські експерти та міжнародна спільнота, завершилася.

У четвер, 7 червня, Верховна Рада звільнила Данилюка з посади міністра фінансів. Таке рішення підтримало 254 народні депутати.

Усе почалося 23 травня, коли на засіданні Кабінету міністрів Данилюк безуспішно намагався домогтися призначення свого радника Яни Бугрімової на посаду заступника міністра.

Відео дня

Публічну трансляцію було припинено, а присутні чиновники повідомили, що після перепалки з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом Данилюку відмовили у його проханні. Під час суперечки Данилюк запропонував Гройсману звільнити його з посади глави Мінфіну.

У відповідь Гройсман припустив, що міністр фінансів просто вирішив змінити місце роботи, і хоче піти з уряду під виглядом жертви.

Після цього Данилюк навіть написав лист послам G7, яким намагався уникнути "двозначності та маніпуляцій" щодо свого конфлікту з Гройсманом. Зрештою прем’єр підписав подання до парламенту щодо звільнення Данилюка.

Кабмін уже призначив в.о. міністра фінансів - ним стала Оксана Маркарова, яка з березня 2015 року обіймала посаду першого заступника Данилюка. Керувати Мінфіном вона почне вже з завтрашнього дня, 8 червня.

НВ Бізнес розпитав експертів про те, що означає відставка Данилюка і як це вплине на українську економіку та співпрацю з міжнародними інвесторами.

Андрій Іванчук, голова Комітету Верховної Ради з питань економічної політики

Я би хотів, щоб міністри, члени уряду не інциденти створювали, а займалися конкретною роботою. Тим більше у такий тяжкий для країни час, коли війна не закінчилась. Ми виділяємо колосальні суми на нашу обороноздатність, і співпраця з МВФ, – а це якраз і є основна відповідальність Міністерства фінансів, – на першому плані для країни. Тому що на те, які у нас стосунки з МВФ, дивляться всі зовнішні інвестори, і це дуже впливає на економіку країни в цілому. Питання про те, що Кабмін гальмує співпрацю з МВФ, потрібно поставити самому Данилюку. Але я вважаю, що коли ти хочеш щось зробити і ти налаштований на результат, ніхто не може цьому завадити. Це, в принципі, відповідальність і сфера діяльності міністра фінансів.

Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital

Основне питання, яке всіх турбує - це співраця з МВФ, Світовим банком, ЄС, які обіцяють нам багато грошей. Відставка Данилюка ніяк не вплине на нашу співпрацю. Це не є гарна новина ні для кого, бо в Данилюка є певна репутація. Проте, я думаю, курс Мінфіну найближчим часом залишиться той самий, більшість заступників залишиться, і діалоги з МВФ будуть успішно завершені. Транш Україна отримає. Можливо МВФ чи ЄС не дуже задоволені відставкою, але я думаю, вони “заплющать очі” на це, оскільки не можуть втручатися у кадрові питання уряду. У них був налагоджений персональний діалог. Ніхто з кредиторів не любить, коли під час переговорних процесів міняються головні особи. Це завжди ризик, очевидно, що це може спричинити певне невдоволення, але воно, найімовірніше, не буде виливатися назовні, і діалог буде продовжено.

Олег Устенко, директор Міжнародного фонду Блейзера

Не думаю, що будуть якісь кардинальні наслідки. Я вважаю, що до цього всі готувалися і знали, що це має статися. Так, це не йде в плюс нашим взаємовідносинам з Міжнародним валютним фондом. Але кардинально це не змінить наших відносин. Цілий пакет реформ, які треба зробити Україні, не залежить від однієї людини. Тому не варто думати, що якщо прибрали когось із міністрів, то раптом наші взаємини зіпсуються або зовсім припиняться. Роль особистості в історії висока, але не настільки, щоб думати, що Україна опиниться в зоні колосального ризику. На Данилюка чинили серйозний тиск депутати, розпорядники бюджетних коштів. Доходи держбюджету не такі, як прогнозували. І бюджет, який мав показати дефіцит $3 млрд, ризикує показати $4 млрд дефіциту. Це означає, що виникають додаткові питання, де взяти гроші на його фінансування. Данилюк сигналізував, що відмовиться від такого.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X