Що отримає споживач, окрім нової ціни на ринку електроенергії, – Перша Шпальта

6 листопада 2017, 22:35
Якщо ви сьогодні думаєте, що дуже багато сплачуєте за електроенергію, то ви помиляєтесь

Більшу частину вартості електроенергії сьогодні за вас покривають промислові споживачі. Але так буде не завжди. Адже на початку літа цього року набув чинності закон Про ринок електричної енергії. Згідно з ним, до 2019 року у нас утвориться повноцінний ринок.

Відео дня

Найімовірніше, внаслідок переходу на цю модель ринку на першому етапі слід очікувати зростання цін. До того ж фахівці називають від 2 до 5 разів. "Не хотілось бути песимістом, але я не бачу альтернатив. Або держава стримує, або ціни зростають. Тут третього варіанту нема", - переконаний Сергій Дяченко, голова громадської організації Бюро комплексного аналізу та прогнозів.

Теоретично, ринок повинен підвищити конкуренцію серед гравців. А вона, як відомо, знижує ціни. Але на це поки що сподіватися не варто. "Я не бачу передумов створення реального конкурентного середовища в енергетиці України. Бо сьогодні там уже створено монополії. Треба розуміти систему генерації. Там десь приблизно 50-55% – це атомна енергетика, державний монополіст. 35% – це компанія ДТЕК (теплова генерація), 10% – це гідрогенерація та альтернативні відновлювальні джерела – 2-3%. І за цих умов я не бачу ніякої можливості конкуренції", – вважає Олексій Кучеренко, екс-міністр з питань житлово-комунального господарства України.

Втім, далі конкуренція все ж таки повинна з’явитися. І для цього є кілька поважних причин. Дмитро Чурін, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Eavex Capital, сподівається, що коли реформу буде впроваджено, буде більше тарифів: "Не так, як зараз практикується нічний тариф на електроенергію та денний. Тарифів буде ще більше. І кожен споживач зможе підлаштовуватись, який тариф для нього буде кращий".

Єдиний позитив – це те, що може запрацювати ринок за рахунок інтеграції з європейською енергосистемою. "Але це буде ринок за їхніми правилами і за їхніми цінами. Тому очікувати якогось зниження не доводиться", - іронізує Кучеренко.

Хочемо ми чи ні, але вже за кілька років у нас будуть ринкові ціни на електроенергію. І краще до цього підготуватися заздалегідь.

У продовження теми дивіться інтерв'ю із Світланою Голіковою, директором компанії Трансенергоконсалтинг.

Крім того, у спеціальному репортажі дивіться матеріал про те, чому зростає частка ядерного палива. Більше по темі в інтерв'ю з Олександром Шавлаковим, першим віце-президентом НАЕК Енергоатом.

А на додачу провідні спеціалісти дискутують на тему, чому Україна так незначно виросла в рейтингу Doing Business.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера і ділового журналіста Дениса Безлюдька.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X