Що і як продамо. Чи зможе країна нарешті запустити масштабну приватизацію

22 червня 2018, 22:00

Україна планує провести одину з наймасштабніших кампаній з приватизації держпідприємств за всю свою історію.

Процес відбуватиметься згідно з новим законом Про приватизацію, який нещодавно ухвалила Верховна Рада.

Тож, чому цей документ вважається революційним? Передусім новий закон згорнув попередні 7 законів та увібрав у себе всі основні пункти, що були раніше. «Інвестор хоче, щоб його інтереси були захищені. Тому в законі зазначені механізми, що захищають інвестора. Це його право при бажанні оскаржити дії, пов’язані з приватизацією, в міжнародних судах», – зазначив Віталій Трубаров, в.о. голови Фонду держмайна України. Про це йдеться у сюжеті головної ділової програми в країні Перша Шпальта.

Відео дня

Раніше, на підготовку приватизації великих об’єктів Фонд держмайна витрачав 2-2,5 роки. Зараз, завдяки новому закону, цей термін зменшиться удвічі.

Сьогодні існує дві великі групи: об’єкти малої приватизації та об’єкти великої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать об’єкти, вартість активів яких протягом останнього фінансового року не перевищила цифру у 250 млн грн . Усе, що понад цієї суми – автоматично вважатиметься об’єктами великої приватизації.

Цього року уряд розраховує виручити від приватизації понад $15 млрд. Для цього планується продати безліч дрібних підприємств і три дуже великих.

Зі списку об’єктів великої приватизації останнім часом мова йде про Турбоатом, Одеський припортовий завод та Центренерго. Чи можна їх продати за високу ціну сьогодні – експерти сумніваються. Іван Компан, засновник First Kyiv Investment Club, серед тих, хто не вірить, що на цих об’єктах держава підніме великі гроші. Особливо враховуючи стан цих підприємств, і саме головне – відсутність масової зацікавленості іноземних інвесторів у інвестуванні значних коштів в Україну.

Згідно нового законодавства передбачається проведення голландських аукціонів. Тобто, продаж решти – більш дрібних підприємств, відбуватиметься за новою схемою. Втім, успішна приватизація може відбутися лише за обставин, коли влада дозволить продати активи, не обтяжуючи їх додатковими умовами. Гарантом, за твердженням Фонду, виступлять консалтингові компанії, що готуватимуть підприємства до продажу.

Формально – приватизація держмайна з урахуванням нового закону відбуватиметься за іншими правилами. Але чи буде вона успішнішою, ніж у минулі роки, поки на це запитання відповіді не існує.

Крім того у програмі Перша Шпальта розповідають про те, до чого готуватись економіці Україні найближчими роками. А також, як заробити на виробництві кіно.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X