Що дасть закриття в Україні популярних інтернет-кінозалів

21 листопада 2016, 23:00
Вподобані своєю доступністю безкоштовні ресурси ex.ua, fs.to і torrents.net.ua більше не будуть радувати око українського глядача

Якщо раніше на піратський контент закривали очі, то зараз почалася справжня боротьба за легальний продукт.

Фахівці єдині в думці – крадений медіапродукт розбалував і без того скупого українця. І не давав можливості цивілізовано розвивати цей ринок.

Відео дня

Втім, є й ті, хто вважає боротьбу з нелегалами запізнілою. А альтернативи – не такими різноманітними.

НВ Бізнес подає погляди провідних експертів про те, що зміниться в Україні з легалізацією кіно в мережі.

Дмитро Шимків, заступник голови Адміністрації президента

Багато років будучи головою Microsoft в Україні, я боровся з цими ресурсами. І те що вони сьогодні закрилися безумовно добре. Наскільки мені відомо, є оцінки в ЗМІ, що той же ex.ua заробляв на рекламі більше $700 тис. на рік. Це на крадених продуктах. Поки є ресурси на яких крадуть, створювати конкурентний продукт складно. Потрібно розуміти, до чого ми прагнемо – бути країною, яка захищає інтелектуальну власність або країною, де піратство в порядку речей. Захист авторського права у конституції США записано в самому її початку. Щоб в Україні з'явилися легальні ресурси потрібно небагато – просто поважати чужу працю. Тоді ми можемо стати Каліфорнією. Сьогодні для розвитку цього ринку буде достатньо виконувати ст. 176 КК (Порушення авторського права і суміжних прав – НВ). Повинно бути покарання. Багато majors не будуть продавати Україні права, якщо будуть бачити, що не можуть нічого заробити з контенту, в тому числі і тому, що ця ситуація паразитуючим чином пошириться на інші країни. Те, що ми рухаємося в правовому полі і починаємо змінювати культуру – це чудово.

Олена Мініч, директор Департаменту інновацій та інтелектуальної власності Мінекономрозвитку

У всіх цивілізованих країнах, де інтелектуальна власність становить до 40% ВПП (в ЄС цей показник 39%, в США – 37%), інтернет є джерелом монетизації контенту (фільмів, музики, тощо). При наявності потужних піратських сайтів немає і не може бути альтернативи. Поки їх усіх не закриють, а це можна робити і при існуючому законодавстві, ринкова альтернатива за гроші безглузда. Тут працюють тільки особистісні цінності, коли люди зрозуміють, що красти – це порушення закону, тоді свідомо почнуть підписуватися на легальні і платні ресурси. При відсутності піратів ринкові пропозиції вмить з'являться. Для того, щоб створився ринок легальної дистрибуції контенту, як і для будь-якого іншого товару, потрібно прибрати з ринку контрабанду. Щоб прискорити процес боротьби з піратством в Європі та в інших країнах прийнята процедура досудового повідомлення про порушення авторських прав в інтернеті та припинення доступу до інформації або об'єкта, що порушує авторські права. Це процедура, відома як notice&take down, вона дозволяє прибрати піратський контент в інтернеті за добу. Схожі інструменти закладені в законопроекті №4629 щодо захисту авторського права і суміжних прав в інтернеті. Його просто потрібно прийняти.

Ілля Кенигштейн, керуючий партнер Creative Quarter

На цю історію потрібно дивитися комплексно. З одного боку, ситуація позитивна. Якщо хтось щось зробив своїми руками у цього є цінність. Якщо інші платять, то чому вони не повинні платити, вони ж не якісь особливі. З іншого – несвоєчасно просто так зараз їх закрити. Потрібно було створити якусь альтернативу, дати можливість якихось електронних платежів, дозволити комунікувати зі світом, сприяти в допомозі роботи через той же PayPal, щось створювати і продавати на eBay. Дати можливість перекладу того ж Netflix. А потім вже приступати до якихось каральних дій. В нас же так – натиснули американці і ми вмить закрили, бо страх втратити гроші. Жодної альтернативи цим ресурсам у нас на сьогодні немає. А якщо вона і існує, то вона малоприваблива. Ні megogo.net, ні oll.tv, не дають такого розмаїття як той же ex.ua. Правильно запобігати, закривати піратське, але має сенс чиновникам починати з себе. Наскільки мені відомо, левова частка всього софта, який встановлений у всіх наших відомствах, є піратським. Але з року в рік, лише розмови про боротьбу з піратством, а самі використовують нелегальний софт. У нас є велика проблема. В Україні прийнято вважати, що ідея нічого не варта. Це глибока помилка. Весь розвинений світ багато років тому перейшов на економіку знань, де інтелектуальна власність стає найголовнішим. В Україні це вважається якимось аморфним, не матеріальним. В цьому наша біда. Потрібно запустити загальноосвітній процес, дати якісь правильні інструкції, розробити закони, які б дали можливість створити якусь альтернативу. Нарешті вирішити питання захисту прав інтелектуальної власності, і щоб не можна було уникнути відповідальності.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Карен Чифталарян, керуючий партнер інвесткомпанії Standart NV

Ці ресурси виставляли піратський контент. Це і свого роду демпінг, і недобросовісна конкуренція. Для країни, яка йде вперед і намагається говорити про те, що ми європейське цивілізоване суспільство – це нонсенс. Тому я вважаю позитивним той факт, що ці інтернет-ресурси закриваються, або переформатувуються і будуть налагоджувати свою працюють за законом. Люди повинні розуміти, що все що виробляється – має свою ціну. А перегляд піратського відео – це банально злодійство. Є досить добротні їм альтернативи з легальним контентом – divan.tv і megogo.net. Щоб більше з'являлося в Україні сайтів, що працюють за правилами, потрібно встановити контроль дотримання авторських прав. А коли цьому потурати, то іншим гравцям це не буде давати можливість розвиватися і йти вперед, вони менш конкурентоспроможні. Зараз ситуація повинна змінитися, легальні гравці зможуть працювати з цією аудиторією, якість і різноманітність також потягнуться вгору.

Андрій Колодюк, голова Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій

Держава нарешті показало, що ми можемо захищати інтелектуальну власність. Це хороший сигнал для галузі. В цілому для інвестиційного клімату. Тепер, швидше за все, США зніме остаточно санкції з України при експорті послуг, які обчислюються сотнями мільйонів доларів. В Україні є сім легальних альтернативних сервісів, серед яких megogo.net, Воля, oll.tv, divan.tv і netflix.сom.ua, які працюють роками легально. Вони тепер зможуть працювати з цією аудиторією. Тепер виручка, яка йшла в кишені піратських ресурсів піде легальним гравцям. Їх зараз з'явиться набагато більше. З'явився стимул для інвестицій в українське кіно. Ніхто не заважав тому ж ex.ua роками працювати легально. Але вони ні копійки не заплатили правовласникам. Що їм робити зараз? Легалізувати роботу і робити все те, що роблять інші нормальні гравці ринку, а саме потрібно платити правовласникам за контент з рекламною моделі, в тому числі, яку вони використовують. В даній ситуації роялті становить 50-60% від виручки, звичайно ж важко це робити. Їм дешевше було платити міліції, урядовцям, юристам, ніж платити правовласникам.

Показати ще новини
Радіо NV
X