Що чекає на український ринок безготівкових розрахунків

14 липня 2017, 14:45
У першому кварталі цього року кількість терміналів з прийому карт в країні збільшилася на 17%. А число випущених банківських карток – на 5%, порівняно з аналогічним періодом минулого року

У столичному метро з квітня цього року за проїзд можна розрахуватися звичайною банківською карткою. Це маленький, але яскравий приклад того, як країна все більше переходить на безготівкові платежі.

Відео дня

Якщо у 2011-му році обсяг розрахунків платіжними картками у торговельних мережах становив лише 8%, то вже у 2016-му році – 35%. Не менш вражаючою є статистика кількості платіжних терміналів: 2011 рік – 45 тис., 2016 – 219 тис.

Втім, самі банкіри вказують на ще одну причину зростання популярності карток – низьку базу порівняння.

Рано чи пізно наша країна матиме потрібну кількість платіжних терміналів. Але наразі учасники ринку вже обмірковують нові рішення, які зроблять картки непотрібними.

І все це на тлі банкопаду і зниження довіри українців до банківської системи. НВ Бізнес запитав банкірів і галузевих фінансистів, чому так відбувається

Тамара Савощенко, голова правління Укрсоцбанку

Якщо дивитися з точки зору тренду, то кількість і розрахунків, і емітованих активних карт в Україні стрімко зростає. Але якщо порівнювати кількість безготівкових розрахунків з використанням платіжних карт в Україні у порівнянні з іншими країнами Європи, то, звичайно, це порівняння буде не на нашу користь. Якщо говорити взагалі про роль платіжної картки, то це на сьогодні найбільш зручний і найбільш широко використовуваний інструмент доступу до коштів на рахунку.

Якщо дивитись по оцінках експертів, то на кількість населення, яке є в Україні, у нас повинно бути близько 800 тис. POS-терміналів для розрахунків у торговельній мережі. Наразі ми маємо близько 230 тис. Це практично в 4 рази менше, ніж нам потрібно, і набагато менше, ніж в країнах Східної чи Західної Європи.

Володимир Мудрий, член правління ОТП Банку

Щодо споживача, то розрахунок картками надає безпеку. Тому що все-таки банківська картка має атрибути продукту або інструменту, який набагато більше захищений, ніж сама готівкова купюра. Якщо ви загубили картку, ви можете її абсолютно швидко заблокувати. На картці зазвичай є смс-банкінг. Тобто вам про кожну транзакцію, яка там проходить, банк повідомляє, що відбулося з карткою, за що ви заплатили, яку суму заплатили. Тобто в онлайні ви можете це контролювати. Також це дає зручність розрахунків в інтернеті. Зараз тенденція в тому, що багато хто робить покупки на зарубіжних інтернет-магазинах.

Крім терміналів, зараз починають розвиватись альтернативні способи оплати. І найбільш популярний, який можна побачити сьогодні в багатьох містах – це оплата через QR-коди. Це стає популярним зараз при оплаті в громадському транспорті. Чому це стає популярним? Тому що набагато простіше, тому що складаються такі ринкові умови, що в багатьох людей є смартфони. І це стає дешевше як для споживача, так і для того підприємства, яке надає ці послуги. В чому основне питання з терміналами? У тому, що ці термінали стають все дорожчі і дорожчі в обслуговуванні. У зв'язку з новими правилами щодо захисту інформації, технологіями зчитування чіпів і так далі. І бажання банків вкладати в нові розробки, воно не є настільки великим. І зараз тенденція, щоб знайти альтернативні способи, які би могли забезпечити розрахунки.

Дмитро Крепак, голова Visa в Україні, Грузії та Вірменії

Дійсно є рішення, які дозволяють не встановлювати платіжні термінали, а розраховуватися просто телефоном. Воно потребує тільки наявності QR-коду. Можна зчитати цей QR-код телефоном і розрахуватися. Тобто встановлення платіжного терміналу в принципі не вимагається. Це набагато дешевше. Зараз впроваджуються дуже зручні способи оплати. Тобто можна на телефоні провести пальцем по кнопці, і в цій кнопці вже зашита інформація про платіжну картку, про адресу доставки. Тобто проводячи пальцем по екрану, я вже роблю покупку. Мені не треба вводити маленькі літери, цифри, адресу, платіжну картку і все інше, коли я щось купую на інтернет-сайті.

Можна розрахуватися за допомогою мобільних платіжних терміналів. Це такі маленькі пристрої, які приєднуються до телефону, і можна їх використовувати в мобільному порядку. Це дешевший спосіб, ніж платіжний термінал, і теж дуже зручний. Буквально рік тому було зроблено дослідження міжнародною рейтинговою агенцією Moody's про те, як впливають безготівкові розрахунки на економічний розвиток країн. Зокрема Україна була в цьому дослідженні. Приблизно $250 млн ВВП України було створено завдяки безготівковим платежам. Це не тільки зручно, це не тільки корисно для людей, а це також й інструмент економічного розвитку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X