Що буде з вкраденими Януковичем грошима

21 вересня 2017, 16:50
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
На початку вересня у банківських скриньках у Швейцарії вилучено велику кількість золота, яке належить особі, близькій до оточення колишнього президента України Віктора Януковича, звинуваченій у державній зраді

На перший погляд, це чудова новина, адже якщо є судовий вирок у справі проти власників цього золота, то Україна зможе його повернути, хоча й у тривалому непростому процесі.

Відео дня

НВ Бізнес вирішив запитати представника парламенту і компанії, що спеціалізується на виявлені коррупції, чи варто Україні сподіватися на повернення його в країну.

Вікторія Войцiцька, народний депутат

Звичайно, можливість є завжди. І ми маємо з вами пам’ятати, що мова йде не тільки про гроші, які знаходяться в Швейцарії. Як ви пам’ятаєте, була ще історія про гроші, які були знайдені в Латвії. А там ми говоримо про порядок цифр $50 млн. Це фактично був останній транш, який Україна мала б отримати свого часу за правління Януковича, але не отримала, коли вони конвертувались в боргові цінні папери. І ці гроші застрягли на рахунку в Латвії. І Латвія фактично їх собі привласнила. Україна перебуває в процесі отримання цих грошей назад і перебуває в певних правових процесах, для того щоб повернути ці гроші. Але ми маємо з вами пам’ятати одну просту річ. Одна справа – повернути гроші в Україні, маючи зрозуміле українське законодавство, маючи фахових юристів, представників Генеральної прокуратури, які мають відповідний фах. А інша справа, коли ми говоримо про інші юрисдикції. Юрисдикції, де складне законодавство.

Якщо ми подивимось на Швейцарію, то це взагалі колиска банківської справи всього світу, де право власності, банківська таємниця – це є речі, які є абсолютними, недоторканними. І довести Україні й безпосередньо тим органам, які займаються розслідуванням щодо причетності Януковича до цього золота, те, що воно належить йому або представникам його сім'ї, буде доволі складно. У нас нема досвіду, у нас нема практики, знань, відповідної кваліфікації. Але я дуже сподіваюсь на те, що Україна і відповідні державні органи продемонструють щонайменше свою ефективність комунікації. Адже обмін інформацією, яка необхідна для того, щоб довести в Швейцарії, що дійсно ці гроші належать державі Україна, це буде незаурядне завдання.

Андрій Слюсар, координатор напряму запобігання елітарній корупції Transparency International Україна

Шанси однозначно є. Швейцарія при всій репутації осередку банківської справи і стандартів зберігання банківської інформації, вона одночасно, мабуть, найбільше в Європі переймається питаннями свого іміджу і переймається питаннями максимального віддалення від використання коштів, які пов’язані з корупційною діяльністю, які пов’язані з високопосадовими особами. Згідно звітів уряду Швейцарії, за останні 30 років Швейцарія або арештувала, або повернула понад $2 млрд активів, які зберігались в банках цієї країни різноманітними високопосадовими корупціонерами. Але не менше, ніж своїм іміджем, Швейцарія переймається дотриманням букви закону і збереженням усіх юридичних процедур. І так само у випадку із Швейцарією були декілька справ, коли майно африканських диктаторів було повернуто їх сім'ям через відсутність достатньої активності і волі в країнах походження розслідувати і доводити незаконність одержання цих коштів.

Зараз якраз найбільша проблема і найбільше запитання до компетентних органів України, насамперед Генеральної прокуратури, яка розслідує корупційні злочини оточення Януковича. Я б хотів згадати ще одну справу – це арешт у Великобританії близько $25 млн, пов'язаних з Миколою Злочевським, які Британія арештувала за власною ініціативою. А потім у зв'язку з тим, що Генпрокуратура не те що не розслідувала походження цих коштів, а навіть надала адвокатам Злочевського довідку про те, що він взагалі не є фігурантом жодних розслідувань, суд у Британії скасував цей арешт. Більше того, компетентні органи Британії були змушені заплатити півмільйона фунтів з власного бюджету за судові витрати Злочевського. Тобто вони з власної волі хотіли допомогти народу України, уряду України повернути ці кошти. Але внаслідок цього вони були виставлені в не зовсім позитивному світлі завдяки такій співпраці української сторони. І ще й були змушені з власного бюджету відшкодовувати ці кошти. Тому зараз вирішення цього питання буде залежити від компетентних органів Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X