Що буде з українською газовою трубою без Газпрому

2 квітня 2018, 14:50
5189
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Скоро транзит російского газу стане лише спогадом

Європа підтримала будівництво газопроводу в обхід України. Тепер українська ГТС у небезпеці

На минулому тижні Німеччина остаточно погодила будівництво газогону Північний потік-2. Це тривожний дзвіночок для української газотранспортної системи.

Новий газогін здатен перекачати половину обсягу газу, що досі йшов до Європи територією України. А коли він запрацює, а це планується після 2019 року, українська труба залишиться напівпорожньою. Чи здатна вітчизняна ГТС працювати без Газпрому, розбирався НВ Бізнес.

Унікальна газотранспортна система, що здатна перекачувати до європейських країн майже 180 млрд куб газу, лишилася Україні у спадок від Радянського Союзу. ГТС має 12 підземних сховищ. Газу в них зберігається рівно стільки, скільки наша країна спожила торік. При цьому, система в непоганому стані. Але сучасним реаліям ринку – не відповідає.

Від самого початку і до сьогодні, головним завданням української ГТС було перекачування великих обсягів сибірського газу до Європи. Саме там його видобували в СРСР, а зараз – у Росії. Але насправді, система перекачує лише половину обсягу, на який вона здатна. За словами Павла Станчака, віце-президента Укртрансгазу, тоді були передбачені більші об’єми і за транзитом газу, і для українських споживачів: "Але завтра так може статися, що ми будемо мати інші газопроводи, котрі будуть конкурувати з нами. Нам потрібно бути більш ефективними".

Україна мала стабільні замовлення від Газпрому на транзит і отримувала за це $2 млрд на рік. Та менш ніж за рік договір з російським монополістом закінчиться, а ГТС може стати нікому не потрібною. Щоб цього не допустити, вітчизняна ГТС намагається залучити європейського партнера до управління і звести плани росіян нанівець. В Укртрансгазі сподіваються довести усім, що немає технічного, економічного, екологічного сенсу, щоб будувати нові труби.

Але після того, як Німеччина дала зелене світло на будівництво Північного потоку-2, в Україні працюють над планом Б. А саме – будівництвом невеликих трубопроводів – інтерконнекторів, що з’єднають нашу трубу з європейською системою. Це дозволить перекачувати газ у різних напрямках. Як цього й бажають клієнти.

Сергій Дяченко, голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів, каже що Україні необхідно використовувати транзит у бік Польщі, Словаччини, Румунії та Угорщини. А також створити максимально сприятливі умови для використання українських газових сховищ.

Аби плани стали реальністю, в Укртрансгазі почали так звану процедуру Open Season. Або оцінку можливостей ГТС, що не вимагає зобов’язань. Сьогодні такі країни, як Молдова та Румунія, поки беруть тільки газ в Україні. "Можливо скоро вони будуть продукувати, видобувати газ. Я думаю, що також треба працювати над тим, що ми маємо на Чорному морі. Може LNG, а може видобуток", – сподівається Станчак.

"Це буде не стільки заробіток, оскільки там ділянки невеликі за обсягом, за довжиною, а скільки сам факт роботи нашої ГТС, як частини європейської", – говорить Ярослав Мудрий, керуючий партнер компанії Енергетичні ресурси України.

Для втілення великих планів у цьому напрямку, Україні потрібно знижувати тариф на транспортування блакитного палива, наголошують гравці газового ринку. "Тариф має бути привабливим у порівнянні з іншими країнами. Тоді у гравців на ринку буде зацікавленість приходити, орендувати потужності української ГТС і транспортувати газ до європейських споживачів", – наголошує Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України. Та поки що в Україні тариф є один з найбільших у Європі.

26 років Україна насолоджувалася заробітками від радянської спадщини. Нарешті потрібно зробити українську трубу повноцінною частиною європейської газової системи. Якщо це вдасться зробити, Газпром уже не зможе тримати нас на “газовому гачку”.

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 09:14

article_img
Перше місце України. Чому ми очолили рейтинг країн з найвищою смертністю через неправильне харчування
Країни

Сьогодні, 10:33

article_img
Наша проблема – туристи і мопеди. В Амстердамі призначили велосипедним мером дев'ятирічну дівчинку
Компанії/Ринки

Вчора, 14:42

article_img
Мистецтво привертати увагу. Історія успіху креативного агентства Banda

Головне

Політика

Вчора, 17:39

article_img
Тимошенко прокоментувала рейтинги Зеленського - ЗМІ
Країни

Сьогодні, 02:13

article_img
У французькому Ліоні учасники руху "жовтих жилетів" напали на поліцейський автомобіль
Геополітика

Вчора, 14:37

article_img
Україна не має йти на політичні компроміси в питанні реінтеграції Донбасу - Волкер